آبشار دودوزن: آبشاری در محاصره دودی سپید

آبشار دودوزن از نقاط گردشگری استان گیلان است که شاید کمتر از دیگر دیدنی های آن مورد توجه گردشگران قرار گرفته باشد، اما در زیبایی چیزی از آنها کمتر ندارد. این آبشار در منطقه ای کوهستانی و ییلاقی به نام سیاهمزگی قرار گرفته است. پوشش جنگلی متراکم، رودخانه زیبا، چشمه آب و مناظر بکر اطراف آبشار معجونی است که جرعه جرعه باید آن را بچشید و لذت ببرید.

اگر می خواهید دلیل نامگذاری این آبشار را بدانید، در روزهای بارانی مه آلود سری به آن بزنید. در این روزها جریان آب شدت می یابد و به همین دلیل مقداری از آن پس از برخورد با حوضچه به سمت بالا پرتاب می شود. ترکیب مه و آب کف آلود باعث ایجاد منظره ای همانند دود سفید می شود که حوضچه را از نظرها مخفی می کند.

منطقه خرمکش:

این منطقه از نقاط گردشگر پذیر شهرستان شفت در استان گیلان به شمار می رود که به خاطر وجود آبشار دودوزن، مسجد و بقعه سید رضی و پنیر سیاهمزکی مشهور است. این روستا دارای مغازه های زیادی است و در ایام تعطیل و آخر هفته مملو از گردشگر می شود. از این منطقه می توانید انواع مواد غذایی، میوه و محصولات دامی به خصوص پنیر و عسل بومی را تهیه کنید.

آبشار دودوزن:

آبشار دودوزن از چشمه ای به همین نام سرچشمه می گیرد و پس از جاری شدن از آبشار وارد رودخانه شده و به زمین های روستایی اطراف می رسد. عمر این آبشار حدود 100 تا 150 سال تخمین زده می شود و وجود خانه های تخریب شده در مسیر دسترسی به آن نیز خبر از وجود سکونتگاه در اطراف آن می دهد.

بالاترین ریسک و هیجان را می توانید در صخره نوردی در آبشار تجربه کنید. ارتفاع آبشار حدود 54 متر تخمین زده می شود و مسیر فرود از آن لغزنده و دشوار است. بنابراین، برای این کار باید از تجهیزات، تجربه و توان بدنی کافی برخوردار باشید.

چند دست لباس اضافه همراه داشته باشید تا بتوانید از یک تفریح فرح بخش و ساده تر نسبت به صخره نوردی لذت ببرید. برای رفتن به داخل حوضچه، کفش به پا داشته باشید زیرا سنگ های کف آن تیز هستند. بهتر است وسوسه شیرجه زدن در آب را فراموش کنید، زیرا عمق آب در قسمت های مختلف حوضچه نامعلوم است و این کار ممکن است خطرناک باشد. اگر از مهارت و توان بدنی کافی برخوردار هستید، می توانید تا کنار دیواره آبشار بروید و از ریختن آب روی سرتان لذت ببرید.

اما اگر اهل همین قدر ریسک و هیجان هم نیستید، بساط پیک نیک خود را در گوشه ای از زمین های اطراف آبشار دودوزن پهن کنید و به همراه دوستان و خانواده از طبیعت و صدای آبشار لذت ببرید. پل چوبی کشیده شده بر روی عرض رودخانه کامل ترین چشم انداز از آبشار به شما می دهد و می توانید بهترین تصاویر را برای عکاسی خلق کنید.

بهترین فصل بازدید:

طبیعت زیبای مسیر دسترسی به آبشار دودوزن را از دست ندهید. زیبایی های پشت هر پیچ و خم جاده، شما را وسوسه خواهد کرد که چند بار کنار بزنید و به تماشای تصویر تازه ای بنشینید که نقاش طبیعت روی بوم کشیده است. بهارها مه پایین می آید تا صورت شما را لمس کند و تابستان ها تلألو نور خورشید در حوضچه و تصویر درختان سرسبز در آب، جان را صفا می دهد.

در پاییز، نقاش طبیعت هر چه رنگ در پالت خود دارد را روی درختان می پاشد و منظره ای هزار رنگ خلق می کند.

زمستان های این منطقه سخت و سرد است. از آنجا که مسیر دسترسی به آبشار از طریق پله میسر شده است، اگر جز طبیعت گردان حرفه ای نیستید، شاید بهتر باشد سفر خود را به زمان دیگری موکول کنید.

نکات گردشگری:

هر چند مسیری برای رسیدن با خودرو به آبشار در حال احداث است، اما در حال حاضر عبور از این مسیر به دلیل وجود پله های متعدد به پیاده روی نیاز دارد. بازدید از این آبشار برای سالمندان و افراد ناتوان جسمی-حرکتی دشوار است.

برای رسیدن به آبشار باید پله ها را پایین بروید تا به دره برسید. پس از طی کردن حدود 100 متر از مسیر سنگ فرش شده به آبشار خواهید رسید. بنابراین کفش یا صندل مناسب به همراه داشته باشید.

برای اقامت می توانید یکی از هتل ها یا خانه های بومی قلعه رودخان، ماسوله یا روستای امامزاده ابراهیم را انتخاب کنید. اگر تجربه کمپینگ در طبیعت را دارید، می توانید با به همراه داشتن لوازم مورد نیاز شب مانی، از آرامش طبیعت اطراف آبشار در شب لذت ببرید.

در نزدیکی آبشار یک بوفه برای تهیه خوراکی و آب آشامیدنی وجود دارد و یک کلبه کوچک نیز غذاهای محلی را برای گردشگران آبشار طبخ می کند. به علاوه، محلی به عنوان سرویس بهداشتی و نمازخانه نیز در نظر گرفته شده است.

دیدنی های نزدیک به آبشار دودوزن:

در مسیر برگشت از آبشار به سمت راست بپیچید تا به آبشار سیاه کش دره برسید. این آبشار کوچک تر از دودوزن است اما زیبایی آن بی نظیر است. قلعه رودخان (با 30 کیلومتر فاصله) و دریاچه سقالکسار (با 40 کیلومتر فاصله) و روستای امامزاده ابراهیم (با 46 کیلومتر فاصله) نیز از محبوب ترین مناطق گردشگری گیلان در نزدیکی این آبشار هستند.

مسیر دسترسی:

این آبشار در فاصله 24 کیلومتری شفت و در منطقه خرم کش قرار گرفته است. پس از عبور از شفت و بلوار کشاورز، وارد جاده نصیر محله به سیاهمزکی می شوید. از روستاهای طول مسیر، روستای احمد سرگوراب، شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و سید رضی و روستای سیاه نرگس، بگذرید تا به تابلوی روستای خرمکش برسید. پس از طی کردن حدود 1500 متر، به تابلوی آبشار می رسید. از اینجا دیگر مسیر آسفالته تمام می شود و باید پای پیاده مسیر سنگفرش شده را طی کنید.

اگر از قلعه رودخان بازدید کرده اید، توصیه می کنیم در مسیر بازگشت سری هم به آبشار دودوزن بزنید. برای این کار، 12 کیلومتر مانده به فومن باید با دیدن تابلو به سمت شفت وارد فرعی شوید. پس از 3 کیلومتر به میدان نصیر محله و ابتدای جاده سیاهمزکی و خرمکش می رسید. از اینجا تا آبشار حدود 18 کیلومتر فاصله است.

 

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید