آبشار لاتون: زیبای خفته در دل جنگل های دور

از دامنه کوهستان بگذرید و وارد قلب جنگل شوید، یک پیاده روی 4 ساعته شما را به یک بهشت مخفی می رساند. زیبایی بلندترین آبشار ایران تصویری تازه پیش چشمان شما قرار می دهد. برای تجربه لحظاتی آرامش در قلب طبیعت و شنیدن موسیقی دلنواز طبیعت، این پیاده روی را به جان بخرید تا ساعتی را در کنار آبشار لاتون گیلان، این شاهکار طبیعت ایران بیاسایید.

آستارا را به بازارهایش می شناسند. قیمت های پایین اجناس بازارهای آستارا موجب شده است که بسیاری از مسافران در انتهای سفر خود به شمال کشور سری هم به این شهر زیبا بزنند. اما اگر اهل گردش در طبیعت هستید، این منطقه یکی از بکرترین نقاط شمال کشور است. آبشار لاتون در 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا و مرز استان اردبیل یکی از این نقاط بکر است که بازدید از آن تجربه ای متفاوت برای شما رقم می زند. این آبشار با 105 متر ارتفاع لقب بلندترین آبشار ایران را با خود یدک می کشد.

این آبشار از دامنه های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد. این کوه با 2017 متر ارتفاع بلندترین کوه آستارا به شمار می رود. آبشار لاتون در مسیر جاری شدن خود از 3 حوض بزرگ طبیعی عبور می کند که آبشارهایی ده متری را شکل می دهند. در پایان این مسیر، آبشار به رودخانه لوندیول با 17 کیلومتر طول می ریزد. جریان آبشار میزان مشخصی ندارد و در فصول مختلف در حال تغییر است. اما سر ریز آب هرگز به صفر نمی رسد.

تفریحات نزدیک به آبشار لاتون:

جنگل متراکم و بکر اطراف آبشار در بیشتر ماه های سال سرسبز است. انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن رشد کرده است. در مسیر رسیدن به آبشار از آب گرم کوته کومه باید عبور کنید. این آب گرم دارای 3 دوش و یک استخر است. هرچند آب آن چندان گرم نیست، اما برای یک دوش دلچسب مناسب است. این منطقه دارای بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای است.

مسیر دسترسی به آبشار لاتون آنقدر جاذبه های متعددی دارد که نمی توانید از کنار آنها بی تفاوت بگذرید. در قسمت های دیگری از این مسیر، روستای کوچک آسیو واشوان قرار دارد. این روستا در گذشته محل زندگی خانواده های زیادی بود اما امروزه تقریبا متروکه است و خانوارهای کمی در آن ساکن هستند. اگر در مسیر خستگی بر شما غلبه کرده است، در قهوه خانه قدیمی این روستا می توانید خود را به یک چای مهمان کنید.

از این روستا که بگذرید، با مقداری پیاده روی به ارتفاع 700 متری می رسید. اینجا تقریبا آخر مسیر است، اما مراقب باشید. چند پرتگاه خطرناک پیش روی شما قرار دارند. صدای آبشار از اینجا شما را به خود می خواند. با احتیاط بیشتری از پرتگاه ها عبور کنید تا شکوه آبشار را به چشم ببینید.

هر چند این نقطه دور از دسترس شهر و بکر مانده است، اما بوفه ای در نزدیکی آبشار قرار دارد و می توانید پس از این پیاده روی طولانی خود را به یک خوراکی خوشمزه دعوت کنید. پیشنهاد می کنیم سری هم به جنگل اطراف آبشار بزنید و طعم واقعی میوه های جنگلی را بچشید.

در فاصله ده متری آبشار لاتون، آبشار دیگری با ارتفاع 65 متر جریان دارد. این آبشار پهنا و میزان آب بیشتری دارد.

صخره نوردی از دیگر تفریحات این منطقه است که می توانید لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه کنید. بالای آبشار شگفتی دیگری در انتظار شماست. قلعه اسپینه، متعلق به بابک خرم دین، در ارتفاع 2005 متری قرار گرفته است. برای رسیدن به این قلعه باید از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشید و هرگز بدون تجهیزات کافی صخره نوردی و کوه نوردی اقدام به این کار نکنید. آبشار لاتون و جاذبه های اطراف آن تنها نصیب کسانی می شود که تن به طبیعت گردی و پیاده روی در دل جنگل های بکر بدهند.

بهترین فصل بازدید:

زیبایی جنگل های آستارا در فصل بهار، تابستان و پاییز مثال زدنی است. نقاشی طبیعت و ترکیب رنگ و نور موقعیت خوبی برای عکاسی و تجربه آرامش دور از شهر فراهم کرده است. اما اگر وصف زیبایی های این آبشار هوش از سر شما برده و دل به آن داده اید، بهتر است تا اواخر زمستان یا اوایل بهار صبر کنید. در سایر ماه های سال گرما و رطوبت منطقه بالاست و این می تواند پیاده روی 4 ساعته را به یک کار طاقت فرسا تبدیل کند. بخش های از این مسیر مستلزم بالا رفتن از تپه است که در هوای شرجی دشوار است. به علاوه، تازگی جنگل در فصل بهار و صدای چه چه پرندگان خستگی را از تن شما می زدایند.

پوشش جانوری:

گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و احشام اهالی منطقه از مهم ترین جانواران این منطقه هستند.

مسیر دسترسی:

رسیدن به این زیبایی بی بدیل مستلزم تلاش و پشتکار است. پس از رسیدن به آستارا، مسیر را به شهر لندویل و روستای کوته کومه ادامه دهید. از اینجا باید بند کفشتان را محکم کنید، کوله پشتی ها را بردارید و به همراه بلد راه 6 کیلومتر را در دل جنگل طی کنید. رفتن بدون بلد راه را فراموش کنید. مسیرهای سخت و دشواری پیش روی شماست که بدون یک فرد مطمئن مشکلات زیادی پیش روی شما قرار می دهند. انتهای این مسیر دارای پرتگاه های خطرناک و مرگبار است.

در مسیر باید از کناره رودخانه لندویل بگذرید و از تپه های جنگلی عبور کنید. سپس مقداری از راه در منطقه کوهستانی و مراتع می گذرد. این تغییر منظره، مانع خستگی شما در طول راه می شود. هر جا احساس خستگی کردید، روی تخته سنگی بنشینید و دل به آواز خوش طبیعت بدهید.

آبشار لاتون
آبشار لاتون

مکان های اقامتی:

برای اقامت می توانید یکی از هتل های شهر آستارا را انتخاب کنید و یک روز از سفر خود را به رفتن و بازگشت از آبشار لاتون اختصاص دهید. شهر لندویل دیگر گزینه اقامتی است. اقامت در خانه های روستایی مسیر آبشار، گزینه مناسب دیگری هستند که فاصله آنها از آبشار کمتر از دو گزینه قبلی است. خانواده های روستایی با روی باز از شما استقبال می کنند و پذیرایی گرمی از شما خواهند کرد. اگر تجربه کمپینگ داشته اید، می توانید شبی را در این منطقه دل انگیز زیر چادر بگذرانید و سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید