آبشار ویسادار: باشکوهترین آبشار گیلان

آبشار ویسار یکی از 4 هزار آبشار استان گیلان و از جمله زیباترین و خیره‌کننده‌ترین آبشار این استان قلمداد می‌شود. آبشار ویسادار به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعت ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است که سالانه جمعیت زیادی را محسور زیبایی خود می‌کند.

ویسادار یک کلمه تالشی به معنای سایه درخت بید است و برای رسیدن به این آبشار باید در جنگل حدود 20 دقیقه پیاده‌روی کرد. تا یکی دو سال پیش آبشار ویسادار، جزء مناطق بکر و کمتر شناخته شده استان گیلان محسوب می‌شد،  اما حالا چند سالی است که به لطف فضای مجازی، به یکی از مناطق گردشگری پرطرفدار استان گیلان تبدیل شده است. از آنجا که در سال‌های گذشته رفت و آمد به این منطقه زیاد شده در اطراف کلبه‌هایی هست که چای، قلیان، تنقلات و… می‌فروشند همچنین اگر بخواهید در طبیعت کباب درست کنید با وجود آلاچیق‌ها و زمین‌های هموار در برخی از نقاط امکانش فراهم شده است. مسیر منتهی به آبشار ویسادار به حدی زیبا و چشم‌نواز است که گردشگران و علاقمندان به طبیعت را غرق خود می‌کند. جاده‌ای که از دو سو با درختان سربه فلک کشیده احاطه شده و هرچقدر بیشتر در آن پیش می‌روید تصویر، روح‌نوازتر و زیباتر می‌شود این تصاویر به حدی زیبا هستند که گاهی مجبور به چند لحظه توقف می‌شود تا با دوربین خود آن را برای همیشه ثبت کنید. آبشار ویسادار از بالای بلندای سنگی و نیم دایره و در ارتفاع ۱۵ متری روی صخره‌ای تیره رنگ جریان پیدا می‌کند و به پایین می‌ریزد. این دیواره حالت لایه لایه و پله مانند دارد، نمونه خیلی کوچک از باداب سورت است که آب از بالا به درون حوضچه می‌ریزد و می‌شود در آن، تنی هم به آب زد. عمق این حوضچه زیاد نیست پس با خیال راحت می‌توان از شرگرمای هوا به آن پناه برد.

ابشار ویسادار

 

 

اطراف آبشار ویسادار

آبشار ویسادار کمی پایین‌تر از سطح زمین قرارگرفته و چنانچه بخواهیم به بالای آن برسیم به کمک پله امکانش فراهم شده است. از جاذبه‌های دیگر اطراف آبشار درخت‌های قدیمی‌اند که ریشه‌هایشان از دل زمین بیرون زده. روبروی آبشار هم پل فلزی وجود دارد که با ایستادن روی آن می‌توان به همه جا به خوبی احاطه داشت و رودخانه را از بالا تماشا کرد و عکس‌های یادگاری قشنگی گرفت. بهترین فصل سفر به این منطقه، فروردین تا اوایل آبان است ولی در پاییز و زمستان هم اگر سختی را به جان بخرید قشنگی‌های خاص خودش را دارد دقت کنید که حتما در فصل‌های پرباران لباس و کفش مناسب به همراه داشته باشید.

آبشار ویسادار کجاست؟

برای رسیدن به ویسادار باید از شهر رشت به سمت انزلی حرکت کنید و به رضوانشهر بروید. بعد از رضوانشهر جاده رشت آستارا در پیش بگیرید تا به پره سر برسید در پره سر بعد از ساختمان شهرداری باید به سمت چپ بپیچید وارد خیابان آبشار شوید با گذشتن از روستای صیقل سرا آووییار بعد از حدود ۱۵ کیلومتر به محل آبشار می‌رسید دقت داشته باشید که چهار کیلومتر پایانی این جاده روستایی خاکی است و پس از آن حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در پیش خواهید داشت.

ابشار ویسادار

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید