اولسبلنگاه ؛چشم‌اندازی بی‌نظیر از تلاقی آسمان و زمین

سفر به طبیعت شمال یکی از لذتبخش‌ترین تفریحات مردم ایران بشمار می‌رود، چرا که این طبیعت زیبا و بکر برایشان تجلی بهشت سبز و زیبا بروی زمین است. گذر از جا‌ده‌های پرپیچ و خم با چشم‌انداز کوه و جنگل یا عبور از نوارهای ساحلی همراه با صدای امواج و بوی شرجی تابستان، همه و همه خالق بهترین خاطرات زندگیمان بدور از استرس‌های روزمره، شده‌اند. اینبار همسفر ما باشید تا به ارتفاعات ماسال، روستای اولسبلنگاه نزدیک روستای شاندرمن برویم، جایی که رویای زیر پا گذاشتن ابرها را به واقعیتی ملموس تبدیل می‌کند.

اولسبلنگاه روستای ابرها

روستای اولسبلنگاه روستای ابرهاست، جاییکه کلبه و خانه‌های چوبی در میان ابرها پنهان شده‌اند. روستایی درغرب استان گیلان و بر فراز شهر رویایی ماسال که خانه‌هایش بافت قدیمی خود را بشکل زیبایی حفظ کرده و در مقابل ساخت خانه‌هایی از جنس سنگ و سیمان مقاومت نشان می‌دهند.
این روستا در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار گرفته و یکی از مرتفع‌ترین و رویایی‌ترین ییلاقات ماسال محسوب می‌شود، اولسبلنگاه به گویش تالشی به معنی محلی مرتفع برای رشد درختی بنام مَمرَز است که این درخت جزو درختان بومی شمال ایران بوده و فقط در ارتفاعات بالای 600 متر رشد می‌کند و هنوز هم در این روستا به وفور در کنار درختان راش و بلوط به چشم می‌خورد.

طبیعت اولسبنگاه
طبیعت اولسبنگاه

زیبایی‌های اولسبلنگاه تنها به اینجا محدود نمی‌شود و می‌تواند شما را در طی مسیر هم غرق زیبایی و لذت کند، می‌توان ماجراجویانه به سفرتان هیجان بیشتری ببخشید و با گذر از مسیرهای فرعی، مناظر و نقاط جدیدی کشف کرده و غافلگیر شوید، اما احتیاط را فراموش نکنید.
در طول مسیر صدای روح بخش رودخانه شما را همراهی می‌کند و دیدن درختان درهم تنیده‌ای که دالانی سبز برای عبورتان فراهم کرده‌اند، شما را به بهشت ابرها راهنمایی می‌کنند.
در مسیر رسیدن به روستای اولسبلنگاه، ییلاق‌ و روستاهای کوچکی نیز وجود دارند که دیدن آنها تجربه جالبی بهمراه خواهد داشت، خوشمزه‌هایی هم که می‌توانید در طول راه امتحان کنید از چای زغالی و شیربلال کبابی گرفته تا آش دوغ و کباب بره و میوه‌های فصل، همگی هستند تا سفرتان را طعم‌ دارتر ‌کنند.
در یکی از مسیرهای فرعی، آبگیری زیبا وجود دارد که گویی آیینه زیبای این طبیعتِ مدهوش کننده است. همچنین در اطراف این آبگیر کلبه‌های چوبی برای اقامت گردشگران ساخته شده که می‌توانید برای اسکان از آنها استفاده کنید.

اولسبلنگاه

تجربه زندگی بکر روستایی

تجربه زندگی روستایی شاید رویایی باشد که عده‌ای از ما آنرا فقط در فیلمها به نظاره نشسته‌ایم، زندگی در کلبه‌های کوچک چوبی همراه با صدای سوخت هیزم و بوی نان تازه و شیر محلی گرم که با آنها چشم از خواب می‌گشاییم، پنجره اتاق را رو به مرتعی سبز و بی‌انتها باز می‌کنیم و نظاره‌گر بره کوچک سفیدی باشیم که مشغول خوردن شیر مادر است و شیطنتش صدای زنگوله‌اش را در کوهستان طنین‌انداز می‌کند و درنهایت یکی از اهالی با سطل آبی پر شده از آب پاک چشمه‌های کوهستان که از دوردست برایتان دست تکان می‌دهد و صبح خوشی را برایتان آرزو می‌کند.
برای گردشگرانی که از شهرهای شلوغ و پرهیایو به این طبیعت بکر روستایی سفر می‌کنند رویای دور از دسترسی است که با سفر به اولسبلنگاه و اقامت در کلبه‌های آن رنگ واقعیت به‌خود می‌گیرد.
همچنین تجربه سوارکاری با اسب، عکاسی از مناظری که با مه پوشیده شده‌اند، قدم زدن در دشتهای پر از آلاله در کنار مردم مهربان و خونگرم روستایی در سفر به اولسبلنگاه امکانپذیر است.

بهترین زمان سفر به اولسبلنگاه

بهترین زمان سفر به این ییلاق، فصل تابستان و اواخر بهار است، زمانی که هوا رو به گرمی می‌رود، البته اگر می‌توانید از زیبایی‌های رنگارنگ پاییزی و طبیعت جادویی آن چشم پوشی کنید.اگر از تهران حرکت می کنید حدود 380 کیلومتر راه در پیش روی شماست. برای رسیدن به اولسبلنگاه باید ابتدا خود را به استان گیلان و رشت برسانید سپس به سمت ماسال که در شمال غربی شهر رشت واقع شده و بعد ازجاده گیلوان که از درون ماسال می گذرد عبور کنید تا به این ییلاقات حیرت‌انگیز برسید.

چند نکته از شمالوژی

قبل از حرکت حتما در جریان شرایط جوی و وضعیت راهها قرار بگیرید. این ییلاقات به دلیل قرارگیری در ارتفاعات و آب و هوای مرطوب گیلان در اوایل صبح و شبها در عین زیبایی بسیار سرد است، همچنین امکانات گرمایشی به هیزم و کپسولهای گاز محدود است پس حتما لباس گرم همراه داشته باشید. نکته دیگر اینکه برق این روستا توسط موتورهای برق تامین می شود که از ساعت 12 شب به بعد خاموش می شوند تا شما بتوانید بکرترین حالت روستا را تجربه کنید.اگر در کلبه های این روستا اقامت دارید در جریان باشید که سرویسهای بهداشتی خارج از این کلبه ها قرار دارند و از آنچه شما مشاهده می کنید دورتر است.

اگر برای شما تحمل این شرایط سخت است ولی نمی توانید از طبیعت اولسبلنگاه دل بکنید در ابتدای این روستا یکی دو هتل مدرن هم با تمام امکانات رفاهی وجود دارد که بسته به نوع اتاقها و فصل، قیمتهای متفاوتی دارند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید