بازارهای آستارا: خرید و شکم چرانی در ساحل خزر

آستارا را با بازارهای آن می شناسند. حتی امروز که دیگر خبری از آن ارزانی گذشته نیست، هنوز هم بسیاری از گردشگران با این ذهنیت به آستارا می آیند. نزدیکی این شهر به مرز آذربایجان و ترکیه باعث شده است که اجناس ترک و روس با کیفیت و با قیمت های نسبتا قابل قبول در آن به وفور پیدا شوند. آشنایی با بازارهای آستارا می تواند به شما در داشتن یک خرید بهتر کمک کند.

سفر به آستارا:

آستارا از لحاظ جغرافیایی در منطقه تالش، بین رشته کوه های تالش و دریای خزر قرار گرفته است. وجود مرداب ها و باتلاق های فراوان در آن سبب می شد که کاروان های بازرگانی با احتیاط بیشتری از این شهر عبور کنند. از این رو، به آستارا یا آسته رو مشهور شده است. این شهر دارای اقلیم کوهستانی و آب و هوای مرطوب است.

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این منطقه و لذت بردن از طبیعت زیبای آن به شمار می رود. این شهر، بهشتی برای خرید، گردش و شکم چرانی به حساب می آید. مسما، باستیرمای مرغابی، لونگی و چغیرتما از غذاهای محبوب در این شهر هستند که توصیه می کنیم در سفر به آستارا حتما آنها را امتحان کنید.

طبیعت زیبای آستارا را شاید با نام گردنه حیران به یاد بیاورید. گردنه حیران مهم ترین جاذبه گردشگری شهر به شمار می رود. در کنار آن، تله کابین حیران، سورتمه ریلی حیران و پناهگاه حیات وحش لوندویل از دیگر جاذبه های طبیعی آستارا هستند که گردشگران زیادی هر ساله برای دیدن آنها به شمال کشور سفر می کنند.

ساحل زیبای صدف، آبشار لاتون، پارک جنگلی بی بی یانلو و قلعه شیندان تنها چند نمونه از صدها مکان دیدنی و جذاب در آستارا هستند که دیدن آنها را با شما توصیه می کنیم.

بازارهای آستارا:

در کنار تمام زیبایی های طبیعی، شاید بتوان به جرات گفت که بازارهای آستارا شهرت بیشتری دارند. شهرت بازارهای آستارا به حدی است که طبیعت زیبای شهر را تحت شعاع قرار داده اند و هر ساله گردشگران زیادی برای خرید به این منطقه زیبا می آیند.

این شهر دارای بازارهای متعددی است که برخی از مشهورترین آنها را معرفی می کنیم.

بازار آستارا
بازارهای آستارا

بازار ساحلی آستارا:

این بازار در بین محلی ها به بازار روس ها و بازار بساط مشهور است. موقعیت قرارگیری آن در نزدیکی دریا و گمرک آستارا اهمیت متمایزی به آن بخشیده است. معماری بازار به صورت بام های سفالین صورت گرفته است.

قدمت این بازار به سال 1368 می رسد و درست همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد. پس از فروپاشی شوروی، این گذرگاه مرزی بین ایران و آذربایجان باز شد و موجب افتتاح بازار ساحلی گردید. در سال های ابتدایی فعالیتش، این بازار تنها یک روز در هفته فعال بود. در واقع، فروپاشی شوروی موجب شد که اجناس روسی با قیمت بسیار پایین از آستارا سردر بیاورند. در آن زمان اجناس وارداتی بدون پرداخت حق گمرک در این بازار به فروش می رسیدند. همین قیمت های پایین و تنوع اجناس موجب شهرت گرفتن آن در بین ایرانیان و جذب گردشگران زیادی از سراسر کشور شد. در پی رونق گرفتن آن، بازار هر روز هفته فعال گردید. رونق بازار در سال های بعد به حدی رسید که در سال 1377 مغازه های بیشتری در اطراف آن ساخته شد و بازار گسترش یافت. امروز اما دیگر از آن کیفیت و ارزانی خبری نیست. برای خرید باید دقت بیشتری بکنید و اجناس باکیفیت را انتخاب کنید. با این وجود، هنوز هم قیمت ها نسبت به شهرهای بزرگ پایین تر است.

یکی از بازارهای آستارا

در حال حاضر 1500 مغازه در این بازارچه فعال هستند و حدود 5 هزار نفر در آن مشغول هستند. بنابراین اگر عاشق خرید و گشت زدن در بین مغازه ها هستید، اینجا بهشت شما به شمار می رود. به احتمال زیاد می توانید در بین این همه مغازه، آنچه به دنبالش هستید را تهیه کنید. روزهای تعطیل و اعیاد بازارچه شلوغ می شود و قیمت ها نیز به تبع آن با افزایش بیشتری رو به رو می شوند. در این بازار انواع پوشاک، اسباب بازی، حوله، زیورآلات، روتختی و غیره به فروش می رسد.

تفریح در کنار بازارهای آستارا:

شهرت ویژه بازار ساحلی آستارا، به جز تعداد مغازه ها و اجناس آن، مدیون ساحل زیبای دریای خزر نیز هست. در این قسمت از شهر می توانید یک روز کامل را صرف کنید بدون آنکه لحظه ای احساس بی حوصلگی یا خستگی بکنید. می توانید ساعتی از روز را در ساحل به استراحت و تفریح بگذارنید. اگر دلتان برای کمی هیجان و تنوع تنگ شده است، می توانید از قایق سواری در آب های خزر لذت ببرید. رستوران های زیادی در نزدیکی بازار وجود دارند که برای گذران اوقات خوش در کنار خانواده و صرف یک وعده غذای خوشمزه، عالی هستند.

مسیر دسترسی:

گیلان، آستارا، میدان ملت، بازار ساحلی آستارا

پاساژ سیدان:

این بازار نسبت به بازار ساحلی جدیدتر است. پاساژ در سه و نیم طبقه بنا شده است و به کار عرضه پوشاک و کیف و کفش از بسیاری از کشورهای خارجی مانند ترکیه، تایلند، ویتنام، اندونزی و بسیاری دیگر مشغول است.

مسیر دسترسی:

گیلان، آستارا، خیابان معلم، پاساژ سیدان

پاساژ ایده آل:

در حال حاضر، این پاساژ از مدرن ترین بازارهای آستارا است. بیشتر اجناس آن، شامل انواع و اقسام لباس های زنانه و مردانه، کیف و کفش و لوازم آرایشی، از ترکیه وارد می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. اجناسی از اندونزی، اوکراین و ویتنام نیز در بین محصولات آن یافت می شود. قیمت های این پاساژ نسبت به بازار ساحلی بسیار بالاتر است، اما به همان میزان از کیفیت بالاتری نیز برخوردار هستند. حتی اجناس چینی این پاساژ نیز اغلب کیفیت خوبی دارند.

این پاساژ در خیابان شهید حاجی عباسی واقع شده است.

پاساژ ولی عصر:

این پاساژ نیز همانند بسیاری از دیگر مراکز خرید مدرن آستارا در خیابان شهید حاجی عباسی قرار گرفته است. در این پاساژ انواع پوشاک، شال و روسری، کیف و کفش، مانتو، بدلیجات و لوازم آرایشی و بهداشتی از کشورهایی مانند اندونزی و ترکیه عرضه می شود.

مراکز مدرن تر خرید در آستارا در خیابان شهید حاجی عباسی واقع شده اند و با مراجعه به این خیابان می توانید از چندین مرکز خرید بازدید کنید.

 

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید