بازارهای بندرانزلی؛حس تازگی شهر

شهر بندر انزلی دومین شهر پرجمعیت استان گیلان است که در کناره دریای خزر قرار گرفته و از مهمترین مناطق آزاد ایران محسوب میشود. شهرهای شمالی علاوه بر طبیعت بینظیر همیشه مقاصد خوبی برای خرید نیز بوده اند. از همین روی در اکثر شهرهای شمالی بازارهای متعددی یافت میشود. اما این بازارها به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول مانند تمامی بازارهای دیگر کالاهایی اعم از پوشاک، لوازم مورد نیاز منزل و … یافت میشود. اما دسته دوم که از جذاب ترین نوع بازارهاست بازارهای هفتگی است که نام آنها برگرفته از روزی میباشد که آن بازار برگزار میشود. در این سبک از بازارها بیشتر باید بدنبال تره بار تازه میوه ها و محصولات محلی و صنایع دستی که بانوان توانمند گیلانی درست میکنند باشید. گشت و گذار در این سبک از بازارها حس و حال فوق العاده ای دارد که کمتر جایی میشود آن را تجربه کرد. در ادامه با شمالوژی همراه باشید تا با جذاب ترین بازارهای انزلی آشنا شوید.

شنبه بازار

شنبه بازار معروفترین بازار‌های هفتگی در استان گیلان است که شنبه‌ها میزبان دوستداران قدم‌زدن در خیابان و و خریداران محصولات ارگانیک و تازه و محلی است. در ایران و البته در همه جای دنیا بازارهایی وجود دارند که فقط در روز خاصی از هفته بر پا می شوند و طبق آن روز نام گذاری می شوند. در میان بازارهای بندرانزلی هم شنبه بازار بر پا میشود که بسیار معروف و پر بازدید است. این بازار از قدیمی ترین بازارهای این شهر بوده و که قدمت آن به بیش از ۷۰ سال میرسد. البته لازم به ذکر است که اکنون 2 شنبه بازار داریم که به شنبه بازار قدیم و شنبه بازار جدید شناخته میشوند. پس از تصویب شدن و برپایی شنبه بازار جدید که بصورت هفتگی بر پا میشود، شنبه بازرا قدیم از رونق خود نیفتاد و بصورت بازار دائمی به فروش محصولات خود ادامه داد.

اگر اهل آشپزی هستید، می‌توانید تمام محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم محلی را تر و تازه مانند بیشتر مردم شهر در این بازار خریداری کنید و برای رسیدن به آن باید به مرکز شهر بندر انزلی و خیابان میرزاکوچک خان بروید. از گذشته های دور، مردم روستاهای اطراف انزلی و حتی شهرهای اطراف و دور و نزدیک برای فروش محصولات خود به این بازار می آمدند. محصولات کشاورزی از قبیل میوه و سبزی و صیفی، تولیدات کشاورزی همانند بهترین رب انارهای خانگی، زیتون و روغن زیتون تا صنایع دستی مردم شمال کشورمان همانند حصیر، زنبیل و دست بافته‌های زیبای پشمین را می توانید از این بازار خریداری کنید. همچنین فروش تخم مرغ، مرغ و خروس نیز برای طبخ غذا در این بازار رواج دارد. اگر می خواهید چالش پاک کردن مرغ و خروس را انجام دهید، بهتر است که وارد این بازار شوید و آن را از حرفه ای ها یاد بگیرید.

بازار هفتگی سنتی انزلی یا همان شنبه بازار در حقیقت نمایشگاهی از تولیدات روستایی و فرهنگ بومی شمال کشورمان برای گردشگران و توریست هاست. می توانید از صبح زود فروشندگان محلی از مرد و زن و نوجوان را در این بازار ببینید که با لهجه های شمالی و محلی گیلکی به فروش محصولات خود می پردازند. حتی برای عکاسی و آشنایی با فرهنگ و زندگی مردم شمال، گیلان و بندر انزلی این بازار یکی از بهترین موقعیت ها را دارد.

بازار ماهی فروشان

در انتهای شنبه بازار قدیم به بازار ماهی می رسیم. بازاری به شکل سنتی و قدیمی که در زیر پل انزلی به فروش ماهی های تازه صید شده میپردازد. همه نوع ماهی در این بازار پیدا خواهید کرد البته اگر از بوی تند ماهی و دیدن خون ماهی بدتان نمی آید. این بازار اگر چه نیازمند بازسازی و توجه ویژه به آن است اما برای گردشگران و افرادی که به دنبال زندگی اصیل مردمان شمالی هستند، موقعیتی عالی دارد. در این بازار می توانید ماهیگران به نام و البته اصیل و قدیمی را پیدا کنید که به فروش ماهی های تازه صید شده همان روزشان می پردازند. پس دست خالی از این بازار به خانه نروید.

بازار بزرگ کاسپین

بازار کاسپین از بزرگترین بازارهای داخل شهر انزلی است که در مجاورت بازار پردیس قرار دارد. در ورودی این بازار محوطه ای مانند اغذیه فروشی ایجاد شده که باعث میشود گشت و گذاری خوشمزه در این بازار داشته باشید. در ادامه مسیر مغازه هایی وجود دارند که اجناس متنوعی همانند انواع پوشیدنی ها و لوازم تزیینی در این بازار عرضه میکنند. از دیگر امکانات آن میتوان به پارکینگ و مغازه های خدمات رسانی در اطراف آن اشاره کرد.

بازار پردیس انزلی

این بازار به بازار روس ها نیز معروف است با این دلیل که در ابتدای شرع فعالیت این بازار فقط محصولات و اجناس روسی در آن فروخته می شود. اما امروز محصولات موجود در آن مانند دیگر بازارهایت و صرفا ا زروسیه نیستو محصولاتی همانند صنایع دستی شمال، پوشاک مختلف و بسیاری دیگر با قیمت های مناسب و به روز فروخته می شوند. برای دسترسی به این بازار می بایست به سمت میدان انزلی، سپس سنگاچین در خیابان مطهری و ابتدای خیابان ورزش بروید.

بازار ساحلی یا بازار آسیای میانه بندرانزلی

تمامی مغازه‌های بازار آسیای میانه در کنار ساحل زیبای بندر انزلی قرار گرفته اند و به فروش اجناسی همانند پوشاک گوناگون و اجناس آرایشی مشغولند. این بازار سر پوشیده اجناس متنوعی بسیاری به فروش می رساند و برای خرید لباس های شمالی و محلی نیز می توانید به این بازار بروید.

راه رسیدن به بازار ساحلی آسیای میانه

برای رسیدن به بازار ساحلی بندر انزلی می توانید به جاده انزلی به سمت رضوانشهر بروید و قبل از رسیدن به هتل سپید کنار در ضلع شمالی جاده می توانید بازار ساحلی را ببینید. جدای از خرید محصولات مختلف در این مکان می توانید در کنار ساحل زیبای آن بنشینید و غرق در آرامش دریای خزر شوید. این بازار از شلوغ ترین و پر رفت و آمد ترین بازارهای بندر انزلی است و پارکینگی به طول دو کیلومتر دارد.

بازار سپه

از لوکس ترین و قدیمی ترین بازارهای انزلی است که بدلیل قرار گیری دی خیابان سپه این نام را گرفته است. در مقاله مربوط به خیابان سپه به تفضیل راجع به این جاذبه تاریخی انزلی و نزدیکترین مکان‌های دیدنی انزلی پرداخته شده است.

 بازار هفتگی کپورچال

کپورچال یکی از شهرهای کوچک توابع شهرستان بندرانزلی است. در این شهر هر هفته بازاری به نام دوشنبه بازار در روزهای دوشنبه برگزار میشود و در این بازار میتوانید محصولات تازه و ارگانیک تهیه کنید. کپور چال از جمله بازارهای بندر انزلی است که برای گردشگران و توریستانی که به این شهر می روند و یا در مسیر بین بندر انزلی و آستارا حرکت می کنند، جاذبه ای کم نظیر است.

اکثر مشتریان این بازار را ساکنان شهرها و روستاهایی همانند آبکنار، سنگاچین و روستاهای اطراف هستند. کپورچال که به معنی شهر ماهی میباشد از گذشته مکانی برای ماهیگیران شمال کشورمان میباشد. صیادانی که در کناره دریای خزر به صید ماهی اشتغال دارند و یا به پرورش ماهی در حوضچه ها و رودها می پردازند، انواع ماهی های خود را در این بازار به فروش می رسانند.

راه رسیدن به دوشنبه بازار کپورچال

برای دیدن این بازار باید در جاده بندر انزلی به سمت آستارا حرکت کنید و پس از طی حدود 20 کیلومتر دوشنبه بازار یا کپورچال برسید. محل دقیق بر پایی این بازار محلی سه راه ورودی به این شهر است. کپورچال در واقع بین دوشهرستان بندر انزلی و رضوانشهر واقع شده و به تمام اهالی این شهرها و روستاهای اطراف خدمات می رساند. خریداران نیز از اطراف برای خرید تنها محصول این بازار راهی این مکان می شوند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید