بازار ماهی فروشان بندرانزلی

گیلان به خاطر موقعیت بینظیر جغرافیایی، بازارهای محلی و سنتی زیادی داره که در هرکدوم کالاهای مختلفی به فروش میرسه. یکی از این بازارها بازار ماهی فروشان بندرانزلی هست که به دلیل همجواری این شهر با دریا از قدیم در این شهر ساحلی رونق داشته و روز به روز هم پر رونق تر میشود.

قدیمی ترین بازار ماهی در گیلان

یکی از لذت های هر سفری خرید توی اون مقصد، مخصوصا سوغاتی‌های مخصوص اون شهر هست.یادتان باشد هر زمان که به استان سزسبز گیلان سفر کردید سری به بازار ماهی فروشان بندر انزلی هم بزنید. این بازار یکی از قدیمی ترین بازار ماهی فروشان در استلان گیلان و همچنین شهر انزلی می باشد که به شما این امکان را می دهد که ماهی تازه خود را از این بازار خریداری کنید و در اقامتگاه خود آن را نوش جان کنید.

بازار ماهی فروشان قدیم بندرانزلی

در سال‌های پیش در انتهای شنبه بازار قدیم به بازار ماهی میرسیدیم. بازاری به شکل سنتی و قدیمی که در زیر پل انزلی به فروش ماهی های تازه صید شده میپرداختند. عمر این بازار سنتی به حدود یک قرن می رسید.از آنجایی که موقعیت این بازار نزدیک به مرکز شهر انزلی و محل عبور و مرور ماشین‌ها هم بود حالت مناسبی برای فروشندگان نداشت و در سال‌های اخیر با همت مسئولان شهر بندرانزلی به بازاری سربسته منتقل شد.

بازار جدید ماهی فروشان بندرانزلی

در بازار جدید ماهی فروشان انزلی هر صیاد غرفه‌ای مخصوص به خود دارد و در آنجا به فروش ماهی میپردازد.انواع ماهی‌های شمال در این بازار به فروش می‌رسد.از حس و حال این بازار بخواهیم بگوییم باید گفت که شور و حال خاصی مخصوصا در فصل های زمستان و بهار برپاست. هر فروشنده جمله ای مخصوص به خود دارد و از گردشگران دعوت میکنند تا از غرفه‌هایشان بازدید کنند. شما می‌توانید پس از خرید ماهی مورد علاقه‌تان از آن‌ها بخواهید که همانجا برایتان ماهی‌ها را خرد و پاک کنند و با خیالی راحت به اقامتگاه خود ببرید.

دیگر سوغاتی‌های بازار ماهی‌فروشان انزلی

در این بازار پر شور و حال علاوه بر ماهی‌های تازه میتوانید ماهی‌های دودی و شور شده هم تهیه کنید که یکی از خوشمزه‌ترین ترکیبات غذایی گیلانی‌ها محسوب می‌شود.

اگر صبح زود به بازار ماهی فروشان انزلی سر بزنید می بینید که ماهی هایی که توسط صیادان به این محل آورده شده به صورت حراج و مزایده به فروش می رسد، به این شکل که یک نفر ماهی‌های هر صیاد رو روی زمین میریزه و مغازه‌دارها و مشتریان دور ماهی ها جمع می شن و هر نفر یک قیمتی بر روی اون ماهی میگذارد و کل ماهی های اون نفر با بالاترین قیمت به فروش میرسه. این کار فقط اول صبح انجام می‌شود و  بعد از اون زمان اگر بخواهید ماهی بگیرید باید به دستفروشان یا مغازه دارها مراجعه کنید.

موقعیت مکانی بازار ماهی فروشان بندرانزلی
بازار بزرگ ماهی فروشان بندر انزلی (بازار و مرکز خرید) در محله کوی واحدی بندر انزلی و خیابان نواب صفوی واقع شده است.

در ادامه این مقاله میخواهیم شما را با انواع ماهی‌های دریای خزر آشنا کنیم که اگر سری به بازار ماهی‌فروشان انزلی زدید از قبل با ماهی‌های آن آشنایی داشته باشید.

ماهی سفید (جواهر دریای خزر)

ماهی سفید دوكی‌شكل می‌باشد با فلس نقره‌ای روشن و سربی تیره و دم دو فاق با گوشتی سفید و لطیف، جنس نر آن كشیده‌تر است و روی سر آن خال‌های درشت و سفید دارد.

گوشت نر آن بیشتر است و این ماهی در دو نوع است: دریائی و پرورشی كه نوع دریائی آن مرغوب‌تر است.

ماهی كپور

كپور از آب‌های ساحلی دریای خزر و مرداب‌های كنار دریا به دست میاد. ماهی كپور اغلب به علت حركت در گل و لای كف رودخانه یا مرداب و تغذیه ازگیاهان چنین محیطی بوی گل ولای می‌دهد.

ماهی كپور، دوكی‌شكل و پهن می‌باشد و رنگ آن طلائی مایل به قهوه‌ای با فلس‌های درشت است. كپور به واسطه تغذیه در مرداب، گاهی ممكن است طعم ناخوشایندی داشته باشد.

برای از بین بردن طعم ناخوشایند پس از تمیز كردن كپور، آن را نیم ساعت در آب سرد با 6 قاشق سركه بخوابانید.

ماهی كیلكا

از خانواده شوك ماهیان یا هرنیگها می‌باشد.صید محدود دارد. به صورت كنسرو یا دودی و یا منجمد به بازار می‌آید.در شوروی از قسمت آب‌های جنوبی دریای خزر صید فراوان دارد.

ماهی قزل‌آلا

در آب‌های شمالی و برخی ازرودخانه‌های داخلی پیدا می‌شود.نسبتاً كوچك است با پوست خال‌دار كه البته قزل‌آلا با خال قرمز بسیار مرغوب‌تر است. نوع رنگین كمان ماهی قزل‌آلا پرورش داده می‌شود و این ماهی را معمولاً سرخ می‌كنند.

اردك ماهی

از رودخانه به دریا می‌آید. فلس ریز به رنگ خاكستری زیتونی دارد. زیر شكم مایل به زرد است.پوزه كشیده و دهان بزرگ و دندان‌های قوی دارد. اردك ماهی را می‌توان سرخ كرد یا روی آتش كباب كرد و به صورت كبابی یا بخار پز نیز مصرف نمود.

ماهی آزاد

نام فرنگی آن سَمِن و گاهی سالمون تلفظ می‌شود. مرغوب‌ترین، عالی‌ترین ماهی جهان است. دوكی‌شكل و كشیده است.

فلس ریز دارد با پوشش نقره‌ای روشن، خال سیاه روی آن دیده می‌شود. رنگ پوست آن سفید یا به رنگ نارنجی است. خاویار ماهی آزاد درشت و نارنجی مایل به قرمز بلوری است.

ماهی ازون‌بزون با خاویار

این ماهی بدنی كشیده، پوزه‌ای دراز و باریك دارد.  قسمت پشت و پهلو به رنگ تیره و شكم به رنگ روشن دیده می‌شود.

ماهی سوف

بعد از ماهی سفید شمال، پرخریدارترین ماهی است. این ماهی كشیده و دوكی‌شكل است.پوزه باریك فلس ریز نقره‌ای دارد و تقریباً بی‌خار است جزء ماهی‌های مرغوب به‌شمار می‌رود گوشت آن سفید و نرم است.

ماهی كفال

دوكی‌شكل است با پوزه تیز نقره‌ای‌رنگ با فلس درشت. گوشت آن سفید و سفت است.كفال را مردم شمال دودی می‌كنند و یا به صورت سرخ‌شده یا كباب با نارنج و لیمو مصرف می‌كنند.

ماهی كولی

ماهی كوچكی است با فلس ریز نقره‌ای. انواع اصلی آن عبارتند از: كاس كولی، كه گرده آن به رنگ كبود پر طاووسی است.

سیاه كولی، گرده آن سیاه و فلس سربی تیره‌رنگ دارد. شاه كولی، رنگ نقره‌ای تنه پهن دارد معمولاً به صورت سرخ‌كرده یا كباب مصرف می‌كنند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید