بازار گیلار: بازار قدیمی بندرانزلی

یکی از جذابیتهای سفر، کشف بازارهای دایر در شهرهاست. هر شهری هم بازارهای جذاب خودش رو داره، وقتی به شهرهای ساحلی مثل انزلی سفر کنید دیدن بازارهایی که شکل سنتیش حفظ شده، شما رو برای گشت و گذار در این شهرها ترغیب میکنه، بازار گیلار یکی از اون دسته بازارهاست.

تاریخچه بازارگیلار

در سال‌های گذشته، دست‌فروشان در بلوار انزلی، بدون پرداخت عوارض و با بنا کردن دکه، امرار معاش می کردند، اذحام ایجاد شده بسیار و چهره بصری نامناسب، عواملی بود که مسوولان شهر را مجاب کرد تا برای ساماندهی دکه داران، اقدام نماید.

از اینرو بازاری را فراهم کردند تا دکه‌داران بدون پرداخت عوارض به کار خود ادامه دهند، این بازار در ابتدا و برای مدت محدود در خیابان تختی غازیان و در چادر بنا شد و طی این مدت مسوولان وقت، بازار گیلار را با امکانات اولیه به بهره‌برداری رساندند و در سال 1380 بازار گیلار به صورت رسمی آغاز به کار نمود و دست‌فروشان به این بازار نقل مکان کردند.

مساحت بازار

گیلار دارای 186 سهامدار و 191 غرفه می‌باشد که به صورت متصل به هم و مسقف مشغول به کار هستند.

پروژه جدید ساخت گیلار در سال 1396 آغاز شد و تقریبا نیمی از ساخت آن به انجام رسیده است. پروژه جدید دارای 204 واحد تجاری است و تمامی واحدها دارای پارکینگ اختصاصی و مجزا می باشند. طی برآوردهای صورت گرفته، پروژه ساخت گیلار طی 2 سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و ساختمان قدیمی، تخریب و به فضای سبز و امکانات رفاهی مجموعه تبدیل خواهد شد. از جمله امکانات دیده شده در بازار جدید گیلار؛

پارک کودک، کافه رستوران، فست فود و… می باشد.

بازار گیلار کجاست؟

بازار گیلار ورودی بندرانزلی بعد از طالب آباد، جنب دانشگاه آزاد واحد بندرانزلی، واقع شده است.

بازار گیلار

 

جاذبه‌های گردشگری و قدیمی اطراف بازار:

از جاذبه‌های گردشگری اطراف گیلار می‌توان به زیارتگاه بی‌بی‌حوریه اشاره کرد. این زیارتگاه در 2 کیلومتری بازار واقع شده است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری و تفریحی نزدیک، پارک بازی کودکان در ساحل قو است که در 2 کیلومتری این بازار واقع شده است.

بازار گیلار

بازارهای مشابه گیلار در بندرانزلی:

از جمله بازارهای مشابه این بازار به لحاظ ظاهر و نوع محصولات قابل ارائه در آنها، می‌توان به بازار کاسپین، بازار پردیس، بازار آسیای میانه و منطقه آزاد انزلی اشاره نمود.

رستوران‌های اطراف گیلار:

رستوران مالاتا که در 1 کیلومتری بازار گیلار واقع شده است و رستوران مولانا که در همان نزدیکی است.

امکانات بازار گیلار:

پارکینگ، غذاخوری، پارک کودک، قهوه‌خانه و فست فود در بازار گیلار برای مشتریان تدارک دیده شده‌اند.

در این بازار محصولات متنوعی اعم از پوشاک، لوازم آرایشی، لوازم لوکس منزل، بدلیجات، خرازی و … عرضه می‌شود. بیشترین کالاهای ارائه شده در بازار گیلار در ابتدا اجناس روسی بود و بعدها اجناس ایرانی و چینی را شامل می‌شود. شایان ذکر است محصولات بازار گیلار در 3 بازار کاملا سرپوشیده ارائه و به فروش می‌رسند.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید