قدیمی ترین بوستان رشت به نام باغ محتشم

هر چند دل کندن از دریا و جنگل های شمال کار ساده ای نیست، اما در سفر به رشت فرصت رفتن به یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین پارک های شهر یعنی باغ محتشم را از دست ندهید. پیدایش پارک در شهری که در کنار جنگل قرار دارد، بیشتر به خاطر توسعه شهر در جنگل و تبدیل باغ های شخصی با درختان طبیعی به پارک های عمومی بوده است. بسیاری از پارک های رشت، در سال های دور باغ های شخصی بوده اند که در حال حاضر با افزوده شدن امکانات گردشگری، به پارک های عمومی تبدیل شده اند. در قسمت های مختلف شهر رشت بوستان ها و شهربازی های متعددی ساخته شده است، اما در میان همه آنها باغ محتشم شهرت بسیاری دارد. این پارک قدیمی مهم ترین تفرجگاه مردم شهر در روزهای تعطیل به شمار می رود.

قدمت:

ساخت این پارک به دوره قاجار و ناصر الدین شاه قاجار می رسد. ساخت آن را یکی از متمولین شهر، اکبر خان بیگلربیگی، که مسئول گمرک ناحیه بود بر عهده گرفت. هنوز هم نهال هایی که به دست وی کاشته شده اند در این پارک خودنمایی می کنند و تنومندی خود را به رخ می کشند. دقت در نوع انتخاب درختان و فاصله کاشت آنها از هم موجب شادابی و سرسبزی محوطه پارک شده است.

زیبایی پارک را رودخانه تکمیل می کند. رودخانه گوهر رود از پایین عمارت کلاه فرنگی و باغ محتشم عبور می کند. این رودخانه زمانی محل ماهیگیری اهالی به شمار می رفت. اما در حال حاضر به دلیل ورود فاضلاب شهری آلوده شده است. برکه زیبایی نیز در این باغ قرار دارند که با دو فواره و آبنما تزئین شده است.

معماری پارک محتشم رشت:

ساخت پارک با هوشمندی در معماری همراه شده است. حساسیت های اکبرخان سبب شد که طراحی و فضا سازی پارک با بیشترین دقت انجام شود. از این رو، از همان روزهای ابتدایی محوطه درون باغ مسیرکشی شد و یک عمارت کلاه فرنگی در میان باغ محتشم ساخته شد که به زیبایی و صلابت آن می افزاید. تمامی مراحل ساخت و طراحی این باغ به دست اکبرخان بیگلربیگی انجام شد و خود بر آنها نظارت کرد.

عمارت کلاه فرنگی میان باغ محتشم بی شک یکی از جاذبه های آن است. این عمارت چند گوش یادگاری از دوره قاجار است که هر چند چهار طبقه است اما در نمای بیرونی 3 طبقه از آن دیده می شود و باشکوه تمام در میان پارک جلوه گری می کند.

طبقات اول و دوم دارای یک اتاق هستند که دور تا دور آنها را بالکن زیبایی فراگرفته است. از بالکن می توانید زیبایی پارک را از چشم انداز بهتری شاهد باشید. طبقه فوقانی به صورت هشت ضلعی ساخته شده و در تمام جهات دارای پنجره است که به خنک شدن اتاق کمک می کنند. در تزئین این بنا از سر شیرهای چوبی و تزئینات اشکی در پیشانی بنا استفاده شده است. نرده های چوبی بالکن حس خانه های اربابی شمال کشور را به خوبی انتقال می دهند و نمای هشت ضلعی آن ابهت خاصی به آن بخشیده است.

در ساخت این عمارت از آجر و چوب استفاده شده است و سقف را با لایه ای سفال پوشانده اند. پیش از این، عمارت کلاه فرنگی برای اقامت افراد رده بالای حکومت استفاده می شود، اما در حال حاضر کاربری عمومی یافته است و تا به حال به عنوان خانه شطرنج، رستوران، و مرکز آموزش هنرهای دستی به کار رفته است.

زمانی اگر در این پارک پا می گذاشتید مطمئنا گم می شدید. پارک آنقدر بزرگ بود که بازگشت به مسیر اول بدون راهنما کار دشواری بود. اما در طی این سال ها، گسترش شهر، خیابان کشی در محدوده پارک، ساخت شهربازی و بنای استانداری گیلان در نزدیکی پارک محتشم باعث شده است که بخشی از فضای پارک اشغال شود. در حال حاضر پروژه ساخت یک کتابخانه بزرگ نیز در کنار آن در دست بررسی است که می تواند مقدار دیگری از این فضا را به خود اختصاص دهد.

علت نام گذاری:

‎تمام تلاش های اکبرخان بیگلربیگی پس از مرگ به تنها دخترش رسید که با پسر عموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک ازدواج کرده ‎بود. از این رو نام محتشم بر این پارک گذارده شود. اما باغ محتشم در دوره سلسله پهلوی و دوره رضاخان به خاطر بدهی مالیاتی سنگین به تصرف دولت درآمد و از آن زمان به بعد به عنوان پارک عمومی شهر رشت مورد استفاده قرار گرفت.

امکانات باغ محتشم رشت:

از آنجا که این مکان از مهمترین تفرجگاه های اهالی شهر و گردشگران به شمار می رود، امکانات مناسبی در آن در نظر گرفته شده است. زمین های ورزشی، زمین بازی کودکان، سرویس بهداشتی، نماز خانه، نیمکت، وسایل ورزشی و کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان از جمله امکانات این پارک هستند. فضای پارک با آبنما و فواره زیباتر شده است. اگر قصد توقف کوتاهی در شهر رشت دارید، حتما سری به پارک محتشم بزنید.

مسیر دسترسی به باغ محتشم:

این پارک در خیابان حافظ در جنوب شهر رشت و در کنار رودخانه گوهر رود قرار گرفته است.

سایر بوستان های مشهور رشت:

به غیر از پارک محتشم در خیابان حافظ، پارک ملت نیز یکی از بوستان های مشهور این شهر به شمار می رود که باغی قدیمی با نام سیاه باغ بوده است. این باغ در بلوار شهید انصاری واقع شده است.

پارک ملت
پارک ملت

این باغ با فضاسازی و طراحی سکو مکان مناسبی برای چادر زدن و اقامت گردشگران محسوب می شود. بسیاری از گردشگران برای اقامت شبانه اینجا را انتخاب می کنند. از آنجایی که پارک دارای امکانات نسبتا خوبی است، اقامت در آن می تواند نیازهای اولیه گردشگران را برآورده کند. زمین های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، وسایل ورزشی همگانی، آبنمای موزیکال، ساعت آفتابی، وسایل و زمین بازی کودکان، برکه طبیعی زیبا به همراه پرندگان و ماهی، نمازخانه و نیمکت از امکانات این پارک است.

پارک ملت
پارک ملت

پارک دانشجو از دیگر بوستان های زیبای رشت است که هر چند شهرت باغ محتشم را ندارد، اما به خاطر مرداب زیبا و امکانات ورزشی و تفریحی اش از مکان های مورد علاقه اهالی و گردشگران است. این پارک در نزدیکی خروجی شهر به سمت فومن قرار دارد. وجود یک آبگیر زیبا در این پارک شرایط را برای تفریح هایی مانند قایق سواری و ماهیگیری فراهم کرده است.

پارک دانشجو
پارک دانشجو

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید