باقلا قاتوق: این خوشمزه گیلانی

فقط کافیست ایرانی باشید، به‌حتم نام باقلا قاتوق را شنیده‌اید و یا طعم دلچسب این غذای خوشمزه گیلانی را چشیده‌اید، برای آشنایی با این خوراک خوش طعم، تاریخچه و مواد تشکیل دهنده آنرا شرح می‌دهیم.

تاریخچه باقالا:

جالب است بدانید باقلا سابقه چند هزار ساله دارد. فراعنه مصر و روم باستان از باقلا در تهیه غذا استفاده می‌کردند حتی نمونه‌هایی از باقلا در قبرهای مصریان باستان نیز کشف شده که خود گویای سابقه طولانی استفاده از این گیاه، توسط انسان است. باقلا از خانواده حبوبات است و گیاه بومی جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا محسوب می‌شود. این دانه، محصول فصل پاییز و بهار است و معمولا در مناطق سردسیر و شمال کشور کشت می‌شود. امروزه در ایران دو نمونه باقلا کشت می‌شود که به صورت خام و پخته استفاده می‌شوند و نوعی از باقلا که در تهیه خورشت از آن استفاده می‌کنند به «پاچ باقلا» معروف است که کوچک و لطیف بوده و به هیچ عنوان خام مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

این گیاه در استان حاصلخیز گیلان کشت می‌شود و کشاورزان آنرا در فصل پاییز و بهار به عمل می‌آورند. پاچ باقلا دو لایه پوست دارد که باید از هر دو پوست جدا شود و سپس قابل مصرف است. دامنه فروش این محصول به قدری است که  توسط بسیاری از سوپرمارکتها نیز به فروش می‌رسد به اینصورت که ابتدا لایه پوست اول آن را جدا می‌کنند، پس از خشک کردن آن در فصلهایی که باقالا کشت نمی‌شود بصورت خشک شده به فروش می‌رسانند.

مواد تشکیل دهنده باقلا قاتوق و نحوه طبخ آن:

در تهیه باقلا قاتوق از پاچ باقلا بهمراه سیر، شوید، تخم مرغ و ادویه‌جات استفاده می‌شود. بعد از اینکه هر دو لایه پوست پاچ باقلا جدا شد، آن را درون ظرفی ریخته که معمولا در استان گیلان آن را در ظرف «سفالی گمج» طبخ می‌کنند چراکه معتقدند، غذا در این ظروف، لعاب بیشتری داده و باعث می‌شود غذا عطر و طعم لذیذتری داشته باشد. بعد از اینکه مقداری روغن داخل ظرف ریختیم، به محتویات آن دو حبه سیر رنده شده و مقداری شوید خشک و ادویه‌جات (نمک، فلفل و زردچوبه) اضافه کرده و تفت داده و روی حرارت بسیار ملایم قرار می‌دهیم سپس کم کم به آن آب اضافه می‌کنیم و درب ظرف را می بندیم تا بپزد بعد از آنکه باقالا مقداری پخت، به آن تخم مرغ اضافه می‌کنیم. این خورشت با کته پلو سرو می‌شود و مخلفات آن می‌تواند شامل انواع مخلفات محلی اعم از: زیتون پرورده، سیرترشی، اشپل ماهی، ماهی شور، ترشی هفت بیجار باشد.

باقلاقاتق گیلانی

 

خواص درمانی:

گیاه باقلا سرشار از کلسیم، پروتئین، فیبر و پتاسیم است و در کنترل فشار خون افرادی که مبتلا به فشار بالا هستند، نقش بسزایی دارد. در باقلا خواص درمانی برای سنگ کلیه، روماتیسم، مثانه و نقرس موجود است اما در افرادی که مبتلا به فاویسم هستند خوردن آن توصیه نمی‌شود همچنین برای خانم‌های باردار تاکید شده است که تحت هیچ شرایطی در دوران بارداری خود از باقلا استفاده نکنند چراکه باعث آسیب‌های جبران ناپذیری به کودک می‌شود.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید