شاندرمن: طبیعت بکر، کوههای سرسبز، هوای پاک

شاندرمن ملقب به شهر آبشارها در غرب استان گیلان و در همسایگی شهر ماسال قرار گرفته است، شغل اغلب مردم این ناحیه، کشاورزی است و مردم آن به زبان تالشی صحبت می‌کنند. با توجه به رشد چشمگیر توریسم بالاخص در سالهای اخیر در این منطقه، باعث شده دهکده توریستی ملل در شاندرمن در منطقه کوههای جنگلی سرسبز، زیبا و مجهز به ویلاهای دوبلکس کاملا لوکس و مدرن با کلیه امکانات رفاهی و در محیط و فضایی روستایی و سرسبز احداث شود.

دهکده ملل
دهکده ملل

شاندرمن و ماسال هر دو مملو از جاذبه‌های بکر و زیبای طبیعی و گردشگری هستند که صدالبته در فصل پاییز زیبایی آنها خیره‌کننده‌تر می‌شود، هنگامیکه برگ درختان رو به زردی می‌رود، طنازی درختانی که برگ آنها در فصل پاییز بیش از پنج رنگ مختلف پیدا می‌کنند چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. زیبایی اواخر فصل پاییز در این منطقه غیرقابل تصور است.

 

شاندرمن

شاندرمن

اقامتگاه اسطوره تالشی

در این منطقه موسیقی تالشی در جریان است موسیقی‌ای که ریشه در خون مردم و پیشینه بسیار قوی آنها دارد و آواهایی که سینه به سینه گشته و به نسل بعدی انتقال یافته و شنیدن طنین نغمه‌های لالایی که بسیار دوست داشتنی است.استاد هادی حمیدی یکی از اسطوره‌های صدای تالشی که تاکنون 60 اثر به‌سبک تالشی از وی به جا مانده است در خانه‌های چوبی ارتفاعات ییلاقی این ناحیه سکونت دارد. هادی حمیدی با شنیدن صدای دل‌انگیز لالایی مادرش عشق به نوای تالش، در قلبش جوانه زد و در آن نوا بود که با تمام وجود احساس کرد صدای مادر، حکایت از دلسوختگی و مشقت روزگار دارد، در آنجا بود که با خود عهد بست موسیقی حزن‌آلود تالش را به گوش دیگران برساند. از اینرو در جوانی آلبومی با نام (هفت رنگ) ارائه داد که بخشی از اشعار این آلبوم برگرفته از سروده‌های مادرش بود. انتشار این آلبوم موجی از محبوبیت برای وی رقم زد و پس از این بود که به «هادی بلبل تالش» لقب گرفت. هادی حمیدی یکی از تاثیرگذارترین شخصیتهای فرهنگی تالش و گیلان است که در معرفی موسیقی تالش نقش بسزایی داشته و طنین حزن‌انگیز و دلنشین صدای او در کنار اشعاری پرمحتوا و زیبا، دل و روح هر شنونده‌ای را می‌نوازد و صدایش را به عنوان صدایی ماندگار در حافظه تاریخ به یادگار خواهد گذاشت.

جاذبه‌های دیدنی شاندرمن و ماسال

پیشنهاد می‌کنیم برای رهایی از استرس روزانه، حتما از طبیعت مثال‌زدنی شاندرمن دیدن کنید، به لطف رودهای زیبای خالکایی در ماسال و مرغک در شاندرمن زیبایی این طبیعت بکر، چندین برابر شده است.
پهناورترین روستای استان گیلان در شاندرمن واقع شده است. غارهای بسیار زیبا و طویل موجود در ماسال و همچنین آبشارهای موجود در این منطقه به قدری آرامش و زیبایی را در محیط و فضا گسترش داده که احساس می‌کنید خدا بهشت را به این مکان آورده است. یکی از آبشارهای موجود در این منطقه که درمجاورت منطقه ییلاقی النزه واقع شده، آبشار خون است و دیگر آبشارهای موجود، آبشار تولی نساء و رامینه می‌باشند.

غارهای باستانی خندیله پشت، غارچسیلی و کچال نیز از دیگر مکانهای گردشگری این ناحیه است و با زیبایی شگفت‌انگیز خود، بازدیدکنندگان را به وجد می‌آورند. بزرگترین غار موجود در این مکان، غار آویشو است که به طولانی‌ترین غار استان گیلان معروف است و قدمت آن به75 میلیون سال می‌رسد که در آن هفت آبشار وجود دارد و در جنوب غربی شاندرمن واقع شده و به علت قندیل بستن‌های بسیار، غاری بکر و جذاب برای بازدیدکنندگان می‌باشد، با داخل شدن به این غار گویی وارد دنیای شگفت‌انگیزی از خلقت خداوند می‌شوید.

غار آویشو

 

جمعه بازار شاندرمن

در شاندرمن بازاری وجود دارد که می‌توان مایحتاج روزانه خود را در آنجا فراهم نمود. این بازار در روزهای جمعه برپا می‌شود و انواع سبزی‌ معطر و میوه‌ها و ماهیهای تازه در آن عرضه می‌شوند.
صنایع دستی بسیاری نیز در این جمعه بازار در دید مشتریان قرار می‌گیرد که می‌توان بعنوان سوغاتی برای دوستان، به یادگار برد.

راهِ رسیدن به شاندرمن

برای رسیدن به شاندرمن باید از رشت گذر کرد. این بهشت زیبا تقریبا در 58 کیلومتری رشت قرار گرفته و برای رسیدن به آن از روستاهای سرسبز سیاهمرد، چالسرا و بقعه درویش شاه امیر شاندرمن عبور خواهید کرد. در طول مسیر رسیدن به شاندرمن به دلیل وجود کوهها و جنگلهای سرسبز و طبیعت آن هیچگاه احساس خستگی نمی‌کنید، بالعکس مسیر به قدری از طراوت و زیبایی برخوردار است که انرژی مضاعف به مسافران می‌دهد.
گرفتن عکس و ثبت لحظه‌ها را در بهشت زمینی، شاندرمن فراموش نکنید.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید