بقعه دانای علی: زاهد صاحب کرامت رشت

بقعه دانای علی یکی از زیارتگاه های رشت است که هر روز عده زیادی از متوسلین و نمازگزاران برای زیارت به آنجا می روند. این بقعه از احترام و جایگاه بالایی در بین مردم برخوردار است و صاحب آن را صاحب کرامت و منزلت نزد پروردگار می دانند.

دانای علی که بود؟

در رشت از هر سالمندی که سوال کنید، برای شما با ارادت و خلوص از دانای علی می گوید. هر چند دانای علی نه امامزاده بود و نه سید، اما کراماتی که از او دیده می شد، او را به واسطه خیر و برکت برای زوار و متوسلین تبدیل کرده است.

او دو قرن پیش در سال 1212 هجری قمری در محله عینک یا سیاه اسطلخ رشت چشم به جهان گشود. اصالتا زنجانی بود و از دوره کودکی در رشت زندگی می کرد. زندگی دانای علی از طریق فروش علف به صاحبان دام و زراعت می گذشت.

در روایات آمده است که او عارفی وارسته و مرد پرهیزگاری بود که به مقام ابدالی رسیده بود. در عرفان این مقام به معنای انسان کامل است. از این رو به وی لقب دانا داده شد که معادل انسان کامل است. از دیگر کرامات او آگاهی کامل به اسما اعظم بود.

در مورد او گفته می شود که مقام زهد و پرهیزگاری را چنان طی نمود که به مقام طی الارض رسید و نمازهای یومیه اش را در مکه به جای می آورد. گفته می شود زمانی که راز طی الارض او در بین مردم فاش شد، دانای علی برای همیشه ناپدید شد.

در مورد مرگش این روایت گفته می شود که در آن زمان ماموران حکومتی دانای علی را به بهانه عدم پرداخت مالیات دستگیر و شکنجه می کنند. از آنجا که دانای علی مریدان زیادی داشت، یکی از مریدانش که در دستگاه حکومتی زمان نفوذ داشت از وضعیت وی باخبر شد و برای آزادیش تلاش می کند و از کرامات و مقام او برای ماموران می گوید. هر چند که این صحبت ها مقدمات آزادی این زاهد پرهیزگار را فراهم کرد، اما افشای آن در بین مردم موجب مرگ او شد.

جنازه دانای علی را در زمان مرگش در نزدیکی قبرستان عمومی شهر دفن می کنند که در حال حاضر به جهت توسعه شهری چیزی از آن قربستان باقی نمانده است. از نکات جالب در مورد بقعه دانای علی آن است که دقیقا در وسط خیابان قرار گرفته است. در سال 1321، مقرر شد که بقعه دانای علی جهت تعریض خیابان تخریب شود. اما این طرح با مخالفت و فشار مردم متوقف شد و همین امر موجب شد که بقعه دقیقا از وسط خیابان سر برآورد. گفته می شود در آن زمان مهندسان شهرداری به غیر از امواج آب چیزی در دوربین های نقشه برداری خود ندیدند و همین موجب ترس و وحشت آنان از تخریب مقبره شد. دلیل آن هر چه که بود، بقعه دانای علی هنوز در رشت پابرجاست و هر روز میعادگاه زوار و متوسلین است.

مردم شهر رشت اعتقاد زیادی به این عالم پرهیزگار دارند و بقعه دانای علی هر روز به خصوص در موقع نماز مملو از جمعیت می شود. اعتقاد خالصانه اهالی به این مکان مذهبی به حدی است که در بسیاری از مشکلات به دانای علی متوسل می شوند و نذورات خود را در بقعه او خیرات می کنند و در موقع ازدواج سری به این مکان متبرک می زنند.

معماری بقعه دانای علی:

بقعه دانای علی ساختمان کوچکی با مساحت 92 متر است که از آجر و آهن ساخته شده و با سنگ مرمر و کاشی های مکتوب و منقوش تزئین شده است. در طراحی بقعه یک گنبد کاشی کاری شده به کار رفته است که به صورت کلاه درویشی ساخته شده است و گنبد بقعه شیخ زاهد گیلانی را به یاد می آورد.

درون بقعه با زیبایی تمام تزئین شده و در آن از هنر کاشی کاری و آیینه کاری استفاده شده است. ضریحی در بین بقعه قرار دارد که متوسلین گرد آن جمع می شوند.

مسیر دسترسی به بقعه دانای علی:

این بقعه در محله چمارسرا در خیابان بیستون (طالقانی) رشت قرار دارد.

سایر بقاع متبرکه در گیلان:

گیلان به جهت موقعیت جغرافیایی و ارادت مردمانش به اهل بیت، در دوره خلفای عباسی و اموی به مامنی برای امامزادگان و شیعیان علی بدل شد. به همین دلیل، این استان یکی از قطب های مذهبی ایران است که دارای زیارتگاه های و امامزاده های متعددی است که هر ساله عده زیادی از عاشقان اهل بیت برای زیارت به آنها سفر می کنند. در کنار بقعه دانای علی می توان از بقعه سید جلال الدین اشرف، بقعه شیخ زاهد و بقعه بی بی حوریه به عنوان مهم ترین مراکز زیارتی گیلان یاد کرد.

بقعه شیخ زاهد:

تاج الدین ابراهیم کردی سنجانی، در سال 615 در سیاه رود گیلان متولد شد. وی از تبار شهر سنجان و صوفیان بزرگ خراسان بود که خانواده اش به گیلان مهاجرت کرده بودند. اجداد وی تا هفت جد شیخ بودند و جد هفتم او مرید بن الاشیخ بود. نسب او با چند پشت در آخر به حضرت علی می رسد. او درجات زهد و پرهیزگاری را طی نمود و مریدان زیادی از جمله شیخ صفی اردبیلی گرد او جمع شده بودند.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخانبر یا شیخانه در میان مزارع چای قرار گرفته است. این روستا 4 کیلومتر از شرق لاهیجان فاصله دارد. برای رسیدن به این بقعه، وارد جاده لاهیجان-لنگرود شود. پس از رسیدن به میدان شیخ زاهدی در سمت راست خود گنبد فیروزه ای این مقبره را مشاهده خواهید کرد. بقعه شیخ زاهد در دو اتاق مربع و مستطیل شکل ساخته شده و قدمت آن به قرن نهم هجری و دوره صفوی می رسد. زیباترین مشخصه در معماری این بقعه، گنبد هرمی و هشت ترک آن است که از دور می درخشد.

بقعه سید جلال الدین اشرف:

یکی از دیگر زیارتگاه های مهم در گیلان که همانند بقعه دانای علی از شهرت و اهمیت زیادی برخوردار است، بقعه سید جلال الدین اشرف، فرزند آخر امام موسی کاظم است. وی مراتب فضل و کمال را چنان طی کرد که در میان برادران امام رضا در علم و زهد و تقوی از همه پیشی گرفت و محبوب امام رضا گشت. لقب اشرف از همین رو به وی اطلاق شد که نشانه ای از برتری و شایستگی او نسبت به دیگران بود.

هر ساله حدود نیم میلیون نفر برای زیارت بقعه سید جلال الدین اشرف به آستانه اشرفیه سفر می کنند، به نحوی که این شهر چهارمین شهر مذهبی ایران به شمار می رود.

بقعه بی بی حوریه:

بقعه بی بی حوریه در شالور، در مسیر انزلی-رشت قرار دارد. گفته می شود این آرامگاه محل دفن خواهر امام رضا و از دختران امام موسی کاظم است. این بقعه دارای زائرسرا و مسجد است و در تزئین آن از کاشی کاری های زیبایی استفاده شده است. این مکان نیز همچون بقعه دانای علی از زیارتگاه های مهم گیلان به شمار می رود.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید