بلوار ساحلی بندرانزلی؛ پارک ساحلی زیبا در کرانه دریای خزر

بلوار انزلی چشم اندازی از روسیه

شهر بندرانزلی پر از جاذبه‌های دیدنی است با شمالوژی همراه باشید تا کنار هم چند دقیقه در زیباترین منطقه انزلی یعنی بلوار انزلی قدم بزنیم. این بلوار با چشم‌اندازی زیبا به تاسیسات بندری و دریای خزر و ورودی تالاب بین‌المللی انزلی فضایی چشم‌نواز و دل‌انگیز را برای گردشگران فراهم ساخته است. از بوستان بلوار ساحلی بندرانزلی می‌توان آمد و شد کشتی‌ها در اسکله‌های بندر، رقص نرم امواج در کناره موج شکن، پرواز پرندگان بر فراز خزر، تلالوی نور خورشید روی امواج سبز غلطان و قایق‌های موتوری تندرو را مشاهده کرد. مجسمه زیبای شیر، پلکان‌های خوش‌ساخت، آلاچیق و حوضچه‌هایی با فواره‌های بلند در میان درختان کاج و مرکبات، درختچه‌های تزئینی، شمشادهای سرسبز و گل‌ها و سبزه‌ها، گلدان‌های سپید بزرگ پر از گل‌های رنگارنگ بر زیبایی این بوستان ساحلی انزلی می‌افزاید.

بلوار ساحلی بندرانزلی از جمله اولین پارکهای به سبک اروپایی در ایران است که مشرف به موج‌شکن و بندرگاه می‌باشد. زیبایی بلوار و هوای پاک، سالم و درمواقعی مه‌آلود آنرا در کمتر شهری در ایران می‌توان سراغ داشت. گردش در این بلوار آنچنان فرح‌بخش است که اعصاب را تسکین و جسم و روح را صفا می‌بخشد. از بوستان بلوار ساحلی بندرانزلی می‌توان آمد و شد کشتی‌ها در اسکله‌های بندر، رقص نرم امواج در کناره موج‌شکن، پرواز پرندگان بر فراز خزر، تلالو نور خورشید به‌روی امواج را مشاهده کرد و گوش جان به صدای امواج خروشان سپرد. مجسمه زیبای شیر، پلکان‌های خوش ساخت، آلاچیق‌ و درختچه‌های تزئینی، گلدان‌های سپید بزرگ پر از گل بر زیبایی این بلوار ساحلی می‌افزاید.

مساحت کل بلوار ساحلی بندرانزلی، هزار متر مربع است و در کنار کانال بین انزلی و غازیان قرار گرفته است.

 

تاریخچه بلوار انزلی

نام دیگر این بلوار بوستان ساحلی انزلی یا بلوار ساحلی قدس بندر انزلی است که به عنوان اولین پارک به سبک اروپایی شناحته شده است . از آنجایی که از خیلی سال پیش بندرانزلی با روسیه هم مرز بوده است و رفت آمد های مرزی بیشماری شکل گرفته است حال و هوایش تا حد زیادی اروپایی است. از لحاظ حمل و نقل کالا از طریق دریا نقش بسیار مهمی را ایفا میکند و تقریبا از سال 1300 شروع به کار کرده است.

همزمان با پایان یافتن عملیات احداث بلوار فوقانی در سال ۱۳۱۷ هنرمندی چیره دست به نام حبیب محمدی شیر سنگی ورودی اصلی بلوار را می سازد. نام سازنده و تاریخ نصب شیر در زیر و سمت راست سینه شیر مشخص است.

متاسفانه در اواسط جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۲۰ قسمت ابتدایی بلوار فوقانی توسط نیروی هوایی روسیه بمباران می شود و قسمتی از اسکله آن از بین می رود و تا مدتها به همان صورت باقی می ماند. در سال ۱۳۳۴ شرکت « هود» برنده مناقصه ترمیم  و گسترش سد بلوار  به مبلغ حدود ۸۰۰،۰۰۰ تومان می شود.

اسکله فعلی بلوار انزلی همان اسکله ساخته شده در سال ۱۳۳۴ است که حدود ۳ متر جلوتر از اسکله سابق آن ساخته شده است. با گسترش اسکله بلوار مساحت آن از حدود ۳۰ هکتار به بیش از ۳۵ هکتار افزایش می یابد.

تاریخ دقیقی از زمان احداث بلوار انزلی در دسترس نیست اما آنچه واضح است در زمان های قدیم بلوار به دو قسمت بالا و پایین تقسیم می شد. بلوار فوقانی از شیر سنگی به سمت پل انزلی و بلوار تحتانی از شیر سنگی به سمت موج شکن انزلی است.

مشخصات و موقعیت بلوار انزلی

همانطور که اشاره شد این بلوار از دو قسمت تحتانی و فوقانی تشکیل شده است. بلوار تحتانی طولی به اندازه ۴۰۰ متر و بلوار فوقانی که در کناره خیابان سی متری قرار گرفته است و طولی به اندازه ۱۲ متر دارد که تا قبل از ۱۳۱۴ به صورت خلیجی بود که محلی‌ها به آن “کوجه دریا” میگفتند و عمدتا به عنوان پارکینک قایق‌های ماهیگیری مورد استفاده قرار میگرفت و بعد از تصویب هیات وزیران جهت توسعه بلوار عملیات اسکله سازی و ساخت خیابان سی متری به پیمانکار هلندی واگذار گردید.

این پارک 35000 مترمربع وسعت دارد  و به علت قرارگرفتن در ساحل  کانال ( مابین غازیان –  انزلی ) ودر مواقع ساحل دریا  ، از سه طرف نیز مشرف به رودخانه است . دو موج شکن را از سمت شمال در روبرو دارد  که به صورت دروازه ای با ابهت ، آغوش پرمهرخود را به روی همه تماشاگران طبیعت گشوده است.

چرا باید به بلوار انزلی برویم؟

زیبایی طبیعی این مکان و هوای پاک و سالم آن در کمتر شهرهای ایران میتوان پیدا کرد به طوریکه گردش در بلوار انزلی قدری فرح بخش است که تمام ناراحتی‌های اعصاب را تسکین و جسم وجان را صفا می بخشد. رفت و آمد کشتی ها , حرکت قایق های تندرو , هم جواری با تالاب بین المللی انزلی , پرواز پرندگان و … مواردی هستند که منظره ی دلنوازی را در برابر چشمان گردشگران قرار می دهند.

ساخت بلوار ساحلی بندرانزلی

بلوار ساحلی بندرانزلی در سال 1307 در زمان عمید همایون (ملقب به ابن‌الرعیا) شهردار وقت بندرانزلی به دستور رضاشاه ساخته شد و پلان‌ معماری آن از روی یکی از پارک‌های بادکوبه اقتباس گردید و نام بلوار ( بولوار) به همین دلیل بر آن گذاشته شد. در سال 1317 پس از توسعه بلوار و انجام عملیات اسکله‌سازی، هنرمندی چیره است به نام حبیب محمدی، شیر سنگی ورودی اصلی بلوار را می‌سازد. نام سازنده و تاریخ نصب شیر در زیر و سمت راست سینه شیر مشخص است.

در میانه جنگ جهانی دوم در سال 1320 قسمت ابتدایی بلوار توسط نیروی هوایی روسیه بمباران می‌شود و قسمتی از اسکله آن، از بین می‌رود تا مدتها به همان صورت باقی می‌ماند. در سال 1334 شرکت « هود» برنده مناقصه ترمیم و گسترش بلوار به مبلغ حدود هشتصد هزار تومان می‌شود. اسکله فعلی بلوار انزلی همان اسکله ساخته شده درسال 1334 است که حدود 3 متر جلوتر از اسکله سابق آن بنا شده است.

امکانات موجود در بلوار ساحلی بندرانزلی

کافه رستورانهای خانوادگی بسیاری با ارائه انواع خوراکی‌های محلی، باقالی پخته و نوشیدنی و چای لاهیجان در سراسر بلوار ساحلی قرار دارند و چشم انتظار گردشگران و بازدیدکنندگان این پارک دل‌انگیز هستند.

وجود ایستگاه مجاز قایق‌سواری برای گشت‌زنی در دریا از دیگر امکانات دیده شده در این پارک زیبای ساحلی می‌باشد.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید