تالاب بین المللی امیر کلایه: زیبای خفته در ساحل خزر

ساحل استان گیلان دارای تالاب های متعددی است که در آنها می توانید، بدون هیچ حفاظ و نرده ای، از نزدیک با ده ها جاندار از خزنده و پرنده و انواع گیاهان زیبا آشنا شوید. همکاری مشترک جریان های دریایی، بادها، امواج و رسوبات رودها موجب شکل گیری تالاب بین المللی امیر کلایه در ساحل خزر شده است. در گذشته از این آبگیر نیلوفرهای آبی گیلان به «شاله کل» یاد می شد.

وجه تسمیه:

این آبگیر به دلیل قرارگیری در روستایی به همین نام به تالاب بین المللی امیر کلایه مشهور شده است.

مشخصات:

وسعت این تالاب به 1230 هکتار می رسد و عمق در نقاط مختلف متفاوت و به طور میانگین تقریبا 2 متر است. از عجایب این تالاب و یکی از دلایل شهرت آن نزدیکی آن به دریا با فاصله تنها یک کیلومتر و شیرین بودن آب آن است. شیرینی آب این تالاب با وجود نزدیکی دریای خزر به دلیل تغذیه آن توسط چشمه‌های زیرزمینی و تعدادی زهکشی است که آب مزارع کشاورزی را وارد تالاب می کند. این آبگیر در 46 کیلومتری سه شهر لاهیجان، لنگرود و بندر کیاشهر واقع شده است.

ویژگی های زیست محیطی:

تالاب امیر کلایه مهمان نواز است. دل به آبی تالاب بسپارید تا شما را با خود غریبه نداند. دمی کنارش بنشینید تا از عاشقانه نی های روییده در اطراف تالاب با نیلوفرهای آبی برای شما بگوید. به آواز پرندگان گوش بدهید که در مدح این عشق برایتان نغمه سرایی می کنند. زیست بوم امیر کلایه دارای تنوع گیاهی و جانوری بالایی است. به هر سو سر برگردانید، تصویر تازه ای پیش چشمتان نقش می بندد.

این تالاب به دلیل ویژگی های اکولوژیک خود تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. در این تالاب 11 گونه از انواع ماهیان نظیر سوف، حاجى ترخان، اسبوله، اردک ماهى و کپور به همراه انواع دیگری از آبزیان زندگی می کنند که موجب تنوع این اکوسیستم آبى شده است. یکی از گونه های آبزی که اهمیت زیادی در چرخه حیات تالاب دارد، «لاى ماهى» است.

در پهنه آبی و پوشش گیاهی اطراف این تالاب زیبا می توانید حیواناتی مانند لاک پشت برکه ای، لاک پشت خزری، مار آبی، قورباغه از سه گونه مختلف، شغال، سمور آبی، گربه جنگلی، تشی و حتی گراز را شاهد باشید.

تالاب بین المللی امیر کلایه یک اکوسیستم کوچک به شمار می رود که در کنار تنوع جانوری از تنوع گیاهی بالایی نیز برخوردار است. این منطقه زیستگاه 12 گونه گیاهى آبزى از جمله نیلوفر آبى، لاله تالابى، مریم آبى و عدسک است. یکی از مشهورترین گونه های گیاهی در این تالاب پسته دریایى است که در بین محلی ها به «ثعله باقلى» مشهور است. محصول این گیاه زیبا لاله تالابى است. به دلیل دارا بودن خواص دارویی و درمانی از این گیاه در طب سنتی استفاده می شود. این گیاه را می توانید از کلاهک سبز رنگ و دانه هاى کوچک سبز آن تشخیص دهید. همانند اغلب تالاب های جهان، اطراف این آبگیر با گیاه نی پوشیده شده است که به بکر بودن و زیبایی منطقه می افزاید.

هر جا آب و غذا هست، حتما پرنده مهاجری هم هست. در این تالاب 133 گونه پرنده مهاجر تا به حال شناسایی شده است که در بین آنها می توان به کشیم کوچک، کشیم گردن سیاه، باکلان بزرگ، باکلان کوچک، حواصیل خاکستری، غاز خاکستری، اردک گیلار، اردک خوتکا، اردک سرسبز، اردک فیلوش، اردک نوک پهن، اردک سرحنایی، اردک بلوطی، اردک سیاه کاکل، طاووسک، خروس کولی دم سفید، کاکایی دریای خزر، کاکایی سر سیاه، سنقر تالابی، عقاب دریایی دم سفید، عقاب خالدار بزرگ، عقاب خالدار کوچک اشاره کرد. به گفته کارشناسان هر سال بیش از 30 هزار پرنده به این تالاب مهاجرت می کنند. این رقم می تواند در صورت جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز و تامین امنیت و مواد غذایی مورد نیاز دسته های مهاجر چندین برابر شود که به نفع اقتصاد گردشگری و محیط زیست منطقه است.

تفریحات تالاب بین المللی امیر کلایه:

پهنه آبی این آبگیر به عنوان پناهگاهی برای حیات وحش بهترین مکان برای آشنایی با محیط زیست گیاهی و جانوری منطقه است. قایق سواری، ماهیگیری، طبیعت گردی و پیک نیک در کنار دوستان از تفریحات تالاب بین المللی امیر کلایه است.

بهترین فصل بازدید:

گیلان سرسبز را در هیچ فصلی از دست ندهید. زیبایی از این خطه هرگز رخت برنمی بندد. تالاب بین المللی امیر کلایه در هر فصل زیستگاه پرندگان و گیاهان مختص همان زمان است. در فصل زمستان می توانید شاهد پرواز دسته های مهاجر قو، پلیکان و دیگر مرغابی سانان در این تالاب باشید که منظره باشکوهی را به وجود می آورند. با این حال، مناسب ترین زمان برای تفریح و پیک نیک در این منطقه از اوایل بهار تا اواخر تابستان است.

برای اقامت می توانید یکی از سه شهر نزدیک به تالاب، یعنی لاهیجان، لنگرود یا بندر کیاشهر را انتخاب کنید. در غیر این صورت، خانه های روستایی نزدیک به تالاب نیز می توانند اقامت خاطره انگیزی را برای شما رقم بزنند.

جاذبه های نزدیک به تالاب بین المللی امیر کلایه:

پس از بازدید از این تالاب زیبا پیشنهاد می کنیم سری هم به تالاب انزلی بزنید که در فاصله کمی از آن قرار دارد و از معروف ترین تالاب های ایران است. این تالاب در جنوب شهر انزلی واقع شده و با مناظر دیدنی خود و قایق سواری بر پهنه مرداب در بین نیلوفرهای آبی لحظات خوشی را برای شما رقم می زند.

به علاوه، ساحل چمخاله نیز با پلاژهای زیبا و امکانات ساحلی خود منتظر است تا شما سری به آن بزنید.

مسیر دسترسی:

این تالاب در فاصله 42 کیلومتری شرق لاهیجان قرار گرفته است. دسترسی به این تالاب از طریق جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر امکان پذیر است.

این تالاب زیبا از سرمایه های زیستی کشور به شمار می رود و پناهگاه دسته بزرگی از حیوانات است. زیبایی آن به بکر بودن آن است. تغییر کاربری اراضی، تعرض به اراضی حاشیه تالاب، شکار و صید غیر مجاز، تخریب لانه حیوانات، روشن کردن آتش، ریختن زباله و هر کاری که امنیت و جان جانوران و گیاهان را به خطر بیاندازد، چشم نوازی این زیبای خفته در ساحل خزر را به خطر می اندازد. در هنگام سفر، مراقب محیط زیست و جانداران منطقه باشید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید