تالاب بین المللی انزلی تلفیق شگفت انگیز طبیعت از خشکی و دریا

یکی از جاذبه هایی که دیدن آن را در شهر بندر انزلی نباید از دست داد، تالاب انزلی می باشد. شاید بپرسید چرا؟ به این دلیل که این تالاب در عین زیبا بودن چشم‌اندازهای جالبی را در دل خود جای داده که بسیار جذاب و دلفریب‌اند. دیدن تصاویر تالاب انزلی آنقدر وسوسه کننده هست که برای یک بار هم که شده دوست داشته باشید آن را ببینید و در آب‌های آرام آن به قایق سواری بپردازید. یکی از مطالبی که همیشه راجع به این جاذبه بینظیر بحث بر انگیز بوده این است که آن را تالاب انزلی بخوانیم یا مرداب انزلی؟ خواندن این مقاله به شدت توصیه میشود.

این تالاب از جمله تالاب های طبیعی و آب شیرین ایران است و از زیباترین مناظر آبی منطقه نیز به شمار می رود. در ادامه با شمالوژی همراه باشید تا به دیدنی‌ها تفریحات و راه های رسیدن به تالاب بین المللی آنزلی بیشتر آشنا شوید.

تالاب زیبای انزلی

 

موقعیت جغرافیایی تالاب انزلی

نام تالاب انزلی، در واقع یک دریاچه ساحلی است که در دریای خزر و در شهر بندر انزلی، در شمال استان همیشه سبز گیلان واقع شده است. مرداب انزلی این شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند و پناهگاه حیات وحش سلکه که (Selke Wildlife Refuge) و تالاب سیاه کشیم (Siahkesheem Marsh) است در ادامه با آن بیشتر آشنا میشویم. تالاب بندرانزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود و میزان رطوبت با هیچ یک از دیگر تالاب‌های مشهور ایران قابل مقایسه نیست و با داشتن آب شیرین نشات گرفته از رودهای جاری، نقش بسزایی در حیات منطقه دارد.

 

تالاب انزلی زیستگاه لاله‌های مردابی

لاله مردابی یا لوتوس، گیاهی دارای برگ های مدور و قلبی شکل و بسیار بزرگ است که از آب بیرون می آید و به رنگ سبز متمایل به آبی با گل های درشت دارای گلبرگ های صورتی ضخیم و متعدد دیده می شود. بسیاری این گل را با نیلوفر آبی اشتباه می‌گیرند. اما با کمی توجه به ظاهر آنها می توان متوجه تفاوت های شان شد. اگر از اواخر بهار تا اواخر تابستان تالاب انزلی را برای سفر انتخاب کنید می توانید گل لاله مردابی را که در این فصل میهمان تالاب می شود، نظاره کنید.

 

دیدنی ها و تفریحات تالاب انزلی

تالاب زیبای انزلی علاوه بر جذابیت‌های طبیعی که دارد، مقصد بسیار مناسبی برای تفریح هم می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌‌ها پرداخته‌ایم.

قایق سواری و تماشای لاله‌های تالابی

بهترین زمان سفر به انزلی برای بازدید از این گیاهان بینظیر در اواخر خرداد تا اواخر تابستان رشد میباشد که با رنگ و لعاب دلربای خود، نقش و نگاری نو به این تالاب می‌بخشند و لباس گل گلی به تن تالاب میپوشاند. برای قایق سواری در قسمت های مختلفی از بندر انزلی می توانید با پرداخت هزینه سوار بر قایق شوید و به میان آب بروید و به کشف این سرزمین زیبا بپردازید. هنگام سفر به این تالاب زیبا دوربین خود را فراموش نکنید تا تصاویر بینظیر و به یادماندنی را در این طبیعت زیبا ثبت کنید. هزینه قایق سواری نیز بسته به نفرات و فصل متغیر است.

 

نمایی از ونیز در بندرانزلی

در اطراف تالاب شهر انزلی ساختمان‌های مختلفی وجود دارد که با سقف شیروانی و رنگارنگ خود جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده‌اند و از فاصله‌ی دور نیز قابل مشاهده‌اند. بعضی از این بناها از قدمت بسیار برخوردارند و با تماشای آن‌ها به روزگاران دور شهر انزلی خواهید رفت. از جذابیت‌های تماشای این منطقه شباهت آن به وینیز ایتالیا میباشد که منظره بینظیری در تمام فصول سال دارد. در مقابل این ساختمان‌های مجاور مرداب پارکی وجود دارد که میتوانید اوقات خوشی را در آنجا سپری کنید و عکس های یادگاری رنگارنگی از خود و عزیزانتان بگیرید. نکته‌ جالب توجه در این قسمت شهر این است که ابن خانه‌های رنگی دقیقا پشت شنبه بازار که از قدیمی‌ترین و جذاب ترین بازارهای استان گیلان است قرار دارد و یکی از راه های رسیدن به این بازار از طریق مرداب و قایق‌هایی که اصطلاحا لوتکا نامیده میشوند است. که خود تجربه بسیار شیرینی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 

حیات وحش سلکه

جذابیت های تالاب انزلی تنها به گشت و گذار با قایق ختم نمی شود و می توان اماکن مختلفی همچون پناهگاه حیات وحش سلکه هم در آن دید. سلکه یکی از مناطق تالابی با ارزشِ شمال کشور است که که محدوده ای به مساهت 360هکتار دار و سالانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر می شود و از محدود تالاب هایی است که عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه را میزبانی می کند.

این پناه‌گاه حیات وحش در قسمت جنوبی تالاب انزلی تا محدوده شهرستان صومعه سرا کشیده میشود. این منطقه از شمال به تالاب انزلی، از شرق به رودخانه صوفیانده، از جنوب به مزارع کشاورزی روستاهای هندخانه و صوفیانده و از غرب به رودخانه هندخاله ختم می‏ شود. این مکان یکی از بهترین موقعیت ها را برای انجام فعالیتی به نام پرنده نگری فراهم آورد. می توانید ساعت ها به تماشای پرنده ها و رفتارشان بنشینید و لذت ببرید. برای مطله شدن از تورهای پرنده نگری کلیک کنید.

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم

در جنوب غربی تالاب انزلی منطقه حفاظت شده‌ی دیگری به نام سیاه کشیم قرار دارد و حدود 4114 هکتار وسعت دارد که به صومعه سرا ختم میشود که جنوبی‌ترین بخش تالاب انزلی را تشکیل می دهد. منطقه حفاظت شده سیاه کشیم از شمال به خشکی ماه روزه از مشرق به تالاب انزلی و رودخانه سیاه درویشان، از جنوب به محدوده روستاهای لاکسار، نرگستان، چو مثقال گاوکده، کلسر، اسپند و مزارع شمال چکوور و از غرب به مزارع ضیابر، مازران محله، بهمبر و مزارع جنوبی و شیکا محدود می ‏شود.

در این منطقه پرندگانی همچون قو، غاز، اردک بلوطی، اردک تاجدار، خوتکا، کله سبز، انواع حواصیل، فیلوش، انواع شکاریان شامل عقاب تالابی، لیل، دلیچه، سنقر تالابی، پرستوهای دریایی، کاکایی و … به عنوان شاخص‌ترین پرندگان و جانداران این منطقه محسوب میشوند. موقعیت مناسب این منطقه برای زادآوری پرستوهای دریایی و جوجه‌آوری حواصیل خاکستری به اهمیت آن می افزاید. حواصیل خاکستری بزرگ ترین حواصیل در استان گیلان است و در منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیش از 43 جفت از آن زندگی می کنند. البته در این محدوده گونه‌های گیاهی نیز یافت میشود که شامل لویی، نی، جگن، بارهنگ آبی، اسپرغان، آقطی، تراپا، لاله تالابی، نیلوفر آبی، سراتوفیلوم و گونه‌های آبزی همچون نی، تاج‌ریزی، سرخاب کولی و گونه‌های خشکی مثل توسکا، گیاهانی هستند که در سیاه کشیم میشود.

 

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

در محدود تالاب بین المللی انزلی و در غرب سلکه، منطقه ای به نام سرخانکل وجود دارد که از پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می شود. این پناهگاه از طرف شمال به کانال ماهروزه و از طرف جنوب به روستاهای هندخاله، سیاه درویشان و از طرف شرق به رودخانه هندخاله و از طرف غرب به رودخانه تازه بکنده می رسد.

سرخانکل در مسیر رسیدن به منطقه نیلوفرهای مردابی قرار دارد و پی از گذر از آن میتوان به تماشای پرندگانی مهاجر همچون قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی ها، طاووسک، یلوه و کاکایی که در زمستان مهمان سرخانکل می شوند و زندگی شان را در آنجا می گذرانند نشست. در این منطقه ماهیان بومی همچون سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید، سفید کولی وسیاهکولی نیز زندگی می کنند. گونه غالب گیاهی این منطقه نی و لوئی است و آزولا، سه کوله خیز، لاله تالابی و نیزار به وفور در آن یافت می شود.

 

 ماهیگیری

ماهیگیری از تفریحات مورد علاقه گیلانی‌هاست و شما نیز میتوانید این در آرامش بی مانند تالاب و یا منظره زیبای موج شکن به ماهیگیری بپردازید. اگر لوازم مورد نیاز ماهیگیری را ندارید میتوانید از لینک زیر بهترین لوازم ماهیگیری را به قیمتی مقرون به صرفه تهیه کنید.

 

 کایاک سواری

این روزها کایاک سواری تفریح و ورزشی شناخته شده است و در حاشیه تالاب انزلی می توانید سوار بر کایاک ها شوید، لحظات هیجان انگیزی برای خود رقم بزنید و ورزشی متفاوت را تجربه کنید. جالب است بدانید بندرانزلی در این رشته ورزشی بسیار نام آور بوده و ورزشکاران بسیاری به این رشته گرایش پیدا میکنند و افتخارات بسیاری را در مسابقات کشوری و آسیایی کسب کرده اند.

 

در ادامه سفر خود می‌توانید سری به دیگر دیدنی های انزلی مانند بلوار ساحلی، حافظیه انزلی و غیره بزنید و با جذابیت‌های این شهر همیشه بارانی آشنا شوید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید