تالاب عینک: دومین تالاب بزرگ استان گیلان

تالاب عینک که به آن استخر عینک نیز گفته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان است. این تالاب حیرت‌انگیز در شهر رشت و در حاشیه پارک دانشجو قرار گرفته است. دلیل نامگذاری تالاب عینک، شکل آن است که در عکس‌های هوایی شبیه به عینک می‌باشد. محیط آن 12 کیلومتر و منبع آبی آن در گذشته 50 هکتار و امروزه 30 هکتار می‌باشد. طول این تالاب 2630 متر و عرض آن به طور متوسط 120 متر است.

تالاب عینک

تالاب عینک یکی از زیبایی‌های منحصربه‌فرد استان گیلان و همچنین بزرگترین تالاب درون شهری خاورمیانه محسوب می‌شود که علاوه بر تالاب، دارای پوشش گیاهی فوق‌العاده‌ای نیز هست. آب این مرداب توسط چشمه‌های جوشان کف آبگیر تامین می‌شود. تالاب عینک از سه قسمت مجزا یعنی آبگیر شرقی، میانی و غربی تشکیل شده است که به وسیله دو معبر ماشین‌رو، به طول 143 متر از هم جدا شده‌اند. این آبگیرها به وسیله لوله‌های سیمانی به یکدیگر مرتبط شده‌اند، عمق هر کدام از آبگیرها در حدود 1 تا 4 متر می‌باشد. جریان آب در زیباترین و بزرگترین تالاب شهری، از جهت غرب به شرق در جریان است. این تالاب به جهت قرارگیری در مسیر مهاجرت پرندگان می‌تواند به عنوان زیستگاه پرندگان مهاجر نیز قرار گیرد و عبور پرندگان مهاجر در این تالاب، زیبایی آنرا دو چندان می‌کند.

"<yoastmark

بهترین زمان سفر به تالاب عینک

بهترین زمان سفر به این تالاب زیبا، فصل بهار و تابستان است.
توجه داشته باشید که در تالاب عینک شما به وسایل نقلیه، اقامتگاه و همچنین رستوران، دسترسی دارید. تالاب شهری عینک به دلیل قرارگیری در ناحیه شهری رشت موقعیت منحصر به فردی برای گردشگران فراهم آورده است. از سالهای دور تالاب عینک محل ماهیگیری بوده و امروز هم علاقمندان به این رشته نهایت استفاده را از این تالاب دلفریب، می‌برند. در مرداب عینک حدود 2 تن ماهی کپور و ماهی آزاد پرورشی وجود دارد، پس اگر به ماهیگیری علاقمندید، می‌توانید ماهیهای لذیذی از این تالاب صید کنید.

"<yoastmark

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید