تله کابین لاهیجان: سفر بر ابرهای کوهی شیطانی

اگر می خواهید نمای خوبی از شهر لاهیجان داشته باشید به بام سبز آن بروید. از این منطقه مرتفع، در قسمت بالایی شیطان کوه، می توانید با سوار شدن بر تله کابین لاهیجان نمای خوبی از شهر، استخر تاریخی، مزارع چای و منظره تماشایی شیطان کوه داشته باشید.

لاهیجان:

لاهیجان، شهر معطر از چای و بهارنارنج، روی زمینی جلگه ای ساخته شده است. این شهر گیلک نشین بزرگ ترین شهر شرق استان گیلان است و تپه ماهورهای آن به مزارع بوته های چای مزین شده است. مردمانش عمدتا به کشت چای مشغولند و از این نظر پیشه خود را مدیون کاشف السلطنه هستند. در سفر به این شهر زیبا، وقت برای بازدید از آن همه زیبایی و شکوه که یکی از آنها تله کابین لاهیجان و منطقه شیطان کوه است، کم می آورید.

تفریحگاه های بام لاهیجان:

منطقه شیطان کوه و بام سبز لاهیجان از تفریحگاه هایی است که اغلب مسافران حتما سری به آن می زنند. اگر مسیر خود را به بام سبز لاهیجان کج کرده اید، منتظر روزی پر از ماجراجویی باشید. قرار است از دالانی سرسبز در دل کوه بالا بروید تا در آسمان لاهیجان آرامش را تجربه کنید. اینجا یکی از محبوب ترین نقاط لاهیجان برای ورزشکاران و گردشگران است. انگار برای هر کسی برنامه ای دارد. حتی اگر پای بالا رفتن از کوه را ندارید، نیمکت های کنار دریاچه شما را به تماشای پرندگان مهاجر در استخر تاریخی شهر مهمان می کنند.

برای رسیدن به بام لاهیجان ماشین را در پایین مسیر پارک کنید و آماده عبور از جاده ای پلکانی و پوشیده از درختان شوید. 750 پله از کنار آبشار تا بام سبز پیش رو دارید، اما نگران نباشید. زیبایی های مسیر شما را آنقدر سرمست می کنند که خستگی به جان و تن شما راهی نخواهد داشت. در طول مسیر رسیدن به بام سبز، موسیقی دلنواز آبشار شیطان کوه شما را همراهی می کند. این آبشار در امتداد شیطان کوه به پایین می ریزد و آب آن به وسیله پمپاژ از طریق استخر لاهیجان تامین می شود.

توصیه می شود برای رسیدن به بام سبز صرفا از این مسیر پلکانی استفاده کنید، زیرا سایر مسیرهای کوه بسیار لغزنده هستند. برای رسیدن به بام عجله نکنید. هارمونی آب سفید آبشار، سایه سبز و به هم تنیده درختان انار و گردو، چتر آبی آسمان و شیروانی های رنگی خانه های شهر چیزی نیست که بتوان آن را از دست داد. گاهی توقف کنید و دل به آواز پرندگان و هوای سرمست کننده منطقه بدهید. گاهی به پشت سر نگاه کنید تا لایه جدیدی از لاهیجان خود را برای شما نمایان کند.

با ورود به بام سبز و پیش از سوار شدن بر تله کابین لاهیجان این شهربازی است که شما را به خود فرا می خواند. شهربازی دارای وسایل تفریحی مناسبی است و می تواند ساعت خوشی را برای شما و کودکانتان رقم بزند. در کنار شهربازی، کافه و رستوران احداث شده است.

تله کابین لاهیجان:

این تله کابین در سال 1384 با همکاری شهرداری لاهیجان و شرکت خصوصی احرار تاسیس شد. در ساخت این تله کابین شرکت دوپلمایر اتریش نیز همکاری داشته است.

در طول مسیر رفت تله کابین، مزارع چای در سمت راست شما قرار دارند. در سمت چپ هم می توانید چشم انداز زیبایی از شیطان کوه و شهر داشته باشید. دیدن زیبایی های مسیر با چشم خود را از دست ندهید و عکاسی را به فرصت دیگری موکول کنید. در ایستگاه بالایی ساعتی را به استراحت و دورهمی با دوستان و خانواده بگذرانید. در بالاترین نقطه تله کابین لاهیجان می توانید نمای بی نظیری از روستاهای اطراف و جاده های ارتباطی، دشت ها و مزارع سرسبز داشته باشید.

مسیر تله کابین لاهیجان و تعداد کابین ها:

مسیر تله کابین از ایستگاه اول در بام سبز شروع می شود و در ایستگاه دوم، تحت عنوان تاج خروس، به پایان می رسد. طول مسیر 1500 متر است و 5 دکل در طول مسیر قرار دارد. فاصله تقریبی تله کابین از زمین در میانه مسیر به 102 متر می رسد. این تله کابین بسته به شرایط آب و هوایی همه روزه از 8 صبح تا 8 شب فعال است.

این تله کابین دارای 33 کابین شش نفره است، طول مسیر را در مدت 20 دقیقه می پیماید و ظرفیت جابه جایی هزار نفر را در هر ساعت دارد.

امکانات تله کابین لاهیجان:

ایستگاه اول دارای غرفه صنایع دستی و خوراکی است که گردشگران می توانند خریدهای خود را از آنجا انجام دهند.

در ایستگاه دوم نیز کافی شاپ و آلاچیق ها قرار دارند و مسافران می توانند بدون محدودیت زمانی در آن توقف کنند. این کافی شاپ روزانه به بیش از هزار نفر سرویس دهی می کند.

 

بهترین فصل بازدید:

در هر چهار فصل، این منطقه از آب و هوای مطلوبی برخوردار است. اما شاید سه فصل بهار، تابستان و ابتدای پاییز برای سفر به این منطقه زمان بهتری باشند.

مسیر دسترسی:

گیلان، لاهیجان، شیطان کوه، بام سبز لاهیجان، تله کابین احرار

از رشت تا لاهیجان حدود 42 کیلومتر فاصله است. شیطان کوه تقریبا از تمامی نقاط لاهیجان قابل دیدن است. بنابراین پیدا کردن مسیر دسترسی به آن چندان سخت نیست.

دیدنی های نزدیک به تله کابین لاهیجان:

شیطان کوه، موزه چای، استخر لاهیجان، آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، بقعه میرشهید همگی در مجاورت یا فاصله یک تا دو کیلومتری از این مکان تفریحی قرار گرفته اند.

در پایین شیطان کوه، استخری به وسعت 17 هکتار نمای زیبایی در شهر ایجاد کرده است. آب این استخر 4 متر عمق دارد و در گذشته به عنوان انبار مخصوص آبیاری شالیزارها به کار می رفت. مشهور است که این استخر به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. طول آن دو کیلومتر است و بلوار زیبایی به آن متصل می شود. جزیره زیبایی در میانه استخر جا گرفته است که سابق بر این به آن «میان پشته» گفته می شد و به وسیله یک پل سیمانی به حاشیه جنوبی استخر می رسد و رستوران باصفایی در آن میزبان گردشگران است.

رستوران قصر، رستوران مهتاب و رستوان زیبا در اطراف تله کابین بام سبز لاهیجان واقع شده اند. در اطراف شیطان کوه سرویس های بهداشتی متعدد و نمازخانه ساخته شده است. در اطراف این منطقه می توانید بهترین کلوچه های سنتی لاهیجان را تهیه کنید.

 

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید