تله کابین گردنه حیران: سفری در میان ابرها

 

نامش حیران است، چرا که هر بیننده ای را مبهوت زیبایی و طبیعت خود می کند. یک بار سفر به این گردنه رویایی، با چشم انداز کوه های پوشیده از جنگل ایران و جمهوری آذربایجان، کافی است تا برای همیشه به این بهشت غرق در فضای مه آلود دل بسپارید. همواره تجربه تماشای زمین از بالا و احساس لطافت مه و ابر از نزدیک برای بشر لذت بخش بوده است. این تجربه در یکی از استانداردترین تله کابین های کشور محقق شده است. تله کابین گردنه حیران شما را به تماشای مناظری منحصر به فرد از دریا، شهر آستارا، مناظر تماشایی گردنه حیران، جنگل های فندق لو و مرز جمهوری آذربایجان می برد.

دهکده توریستی حیران:

رانندگی فقط برای رسیدن به مقصد نیست. به گردنه حیران سفر کنید تا زیبایی آن باعث شود که سرعت خود را پایین بیاورید تا هر چه بیشتر از مناظر این جاده لذت ببرید که همچون ماری خوش خط و خال دور کوه پیچیده است. پشت هر پیچ یک منظره زیبا منتظر است تا جلوه دیگری از زیبایی های گیلان را به شما نشان دهد. در طول سفر در جاده های این منطقه، از روستاهای زیبایی عبور خواهید کرد که می توانید از آنها محصولاتی مانند عسل، لبنیات، فندق و برخی صنایع محلی را به عنوان سوغات تهیه کنید.

گردنه حیران، تنها دارای جلوه های طبیعی نیست. این منطقه دارای امکانات گردشگری خوبی نیز هست که یکی از آنها دهکده توریستی حیران است. احداث این دهکده از سال 1384 آغاز شد و در سال 1390 به بهره برداری رسید. این مجموعه گردشگری در 35 کیلومتری جاده آستارا به اردبیل، در منطقه ای معروف به حاجی امیر در فاصله بین استان اردبیل، آستارا و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.

تله کابین گردنه حیران:

پس از رانندگی در جاده زیبای گردنه حیران، حالا نوبت آن است که مناظر را از زیر پای خود در تله کابین مشاهده کنید. سوار بر این کابین های کوچک شوید تا شما را به گردشی در میان ابرها ببرند.

در ساخت تله کابین گردنه حیران از پیشرفته ترین و ایمن ترین دستگاه های اروپایی استفاده شده است. تجهیزات این تله کابین از شرکت Domppelmayer کشور اتریش خریداری شده است که از فعالین برتر این حوزه در جهان به شمار می رود. کلیه کابین ها نیز از کشور سوئیس تهیه شده اند که جز برترین سازندگان کابین در جهان به شمار می رود.

مسیر و چشم انداز تله کابین گردنه حیران:

مسیر تله کابین گردنه حیران 1752 متر است. ارتفاع ایستگاه بالا از سطح دریا 1720 متر و ارتفاع بین دو ایستگاه 500 متر با هم اختلاف دارد. حداکثر سرعت کابین در طول مسیر 6 متر بر ثانیه است. این تله کابین در هر ساعت می تواند 1350 نفر را جا به جا کند.

ساعت و روزهای فعالیت:

در صورت مساعد بودن آب و هوا، تله کابین گردنه حیران همه روزه پذیرای گردشگران است. این تله کابین از ساعت 8 صبح تا 10 شب با قیمت بلیط متفاوت بر اساس نوع کابین و سن (کودکان) فعال است.

کل مسیر رفت و برگشت با تله کابین گردنه حیران بدون توقف حدود 25 دقیقه طول می کشد، اما وقتی در پایان خط از تله کابین پیاده شوید، مطمئنا قلب و روحتان را جایی در طول این مسیر رویایی جاگذاشته اید.

تعداد و نوع کابین ها:

در تله کابین گردنه حیران 33 کابین فعال هستند. 30 کابین معمولی آن با ظرفیت شش نفر و 3 کابین مخصوص VIP با ظرفیت 3 نفر این مسیر را طی می کنند. کابین VIP دارای صندلی های مبله چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال و شیشه های دودی است.

اشراف به چشم اندازی تاریخی:

در مسیر تله کابین می توانید از چشم انداز زیبای قلعه شیندان یا شندان لذت ببرید که به گور بابک معروف است و روزگاری به ایران دوره ساسانی تعلق داشته است، اما در حال حاضر در زمین های متعلق به کشور آذربایجان واقع شده است.

امکانات گردشگری نزدیک به تله کابین گردنه حیران:

در دهکده توریستی حیران طرح های گردشگری نظیر زیپ لاین، قایق پدالی، آب نما، کارتینگ، سورتمه ریلی، سرسره بزرگ و ترامپولین به بهره برداری رسیده است.

سورتمه ریلی حیران با طول 1500 متر و لیفت 300 متر یکی از مرتفع ترین و طولانی ترین سورتمه های شمال کشور است.

برای راحتی گردشگران نیز رستوران، کافی شاپ و آلاچیق فعال هستند. گردشگران می توانند از انواع آش، غذاهای محلی، چای و بلال لذت ببرند.

در ایستگاه گیلان گردشگران می توانند از پیست کارتینگ این دهکده استفاده کنند. در این پیست عاشقان سرعت می توانند با استفاده از ماشین های تفریحی کارتینگ یک رانندگی حرفه ای اما بدون خطر را تجربه کنند. کافی شاپ، آلاچیق ها و چایخانه سنتی این دهکده نیز در ایستگاه فندق لو اردبیل منتظر یک پذیرایی گرم و دلچسب از شما هستند. در فاصله 100 متری از ایستگاه فندق لو، بر روی تپه آخار آخار یک رستوران قرار دارد.

بهترین فصل بازدید از تله کابین گردنه حیران:

گردنه حیران جاده ای کوهستانی است که سفر در آن به مهارت و تجربه نیاز دارد. برای لذت بردن از طبیعت و آب و هوای خنک، بهترین فصل بازدید از این منطقه بهار و تابستان است. گردنه حیران در پاییز رخت عوض می کند و پوشش جنگلی آن به هزار رنگ در می آید. مناظر پاییزی از تله کابین زیبایی به خصوصی در این فصل دارند. زمستان های گردنه حیران نیز چیزی از بهار آن کم ندارد. اما به دلیل سرما و یخبندان، سفر در جاده های آن با خطر بیشتری همراه است. اگر قصد دارید در زمستان به این منطقه سفر کنید، حتما تجهیزات ایمنی زمستانی، آب و خوراک کافی در خودرو به همراه داشته باشید.

نکات گردشگری:

این منطقه حتی در گرم ترین فصل سال نیز دارای آب و هوای خنک است. همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید.

مسیر دسترسی:

گیلان، جاده اصلی آستارا به اردبیل، روستای ونه بین، گردنه حیران

تله کابین گردنه حیران در فاصله 35 کیلومتری آستارا واقع شده است. اگر از سمت آستارا به سمت این منطقه در حرکت هستید، پس از حدود 40 دقیقه رانندگی به تابلوهای راهنمایی مربوط به آن خواهید رسید. قسمتی از این تله کابین در استان گیلان و قسمتی دیگر از آن در اردبیل واقع شده است. انتهای مسیر آن به جنگل فندق لو می رسد. اگر از سمت اردبیل قصد سفر به گردنه حیران را دارید، باید حدود 25 کیلومتر رانندگی کنید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید