جاذبه های سرعین: گردشگری برای تیمار روح و جسم

نام سرعین با چشمه های آب گرم همیشه جوشان آن گره خورده است، اما جاذبه های سرعین تنها به این محدود نمی شود. سرعین در جنوب اردبیل، دارای آب و هوای مطلوبی است که در بیشترین حالت به 25 درجه و در سردترین روزها به منفی 7 درجه سانتی گراد می رسد.

وجه تسمیه:

مگر می شود وجه تسمیه شهر آب گرم های ایران چیزی غیر از این باشد؟ در فرهنگ لغت از سرعین به معنی سرچشمه یاد شده است. در گذشته این شهر به نام های «سرای قیه، سرائین و سرقین» خوانده می شد.

مهم ترین جاذبه های سرعین کجاست؟

تپه های باستانی آناهیتا:

برای دیدن یکی از قدیمی ترین جاذبه های سرعین باید به غرب آن بروید. معبد آناهیتا بر روی این تپه های باستانی سال ها محل عبادت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده است و در سال های بعد از آن به عنوان مسجد استفاده می شد. بر اساس روایات در زیر این تپه و قلعه آن چند مسیر زیرزمینی وجود دارد که خروجی یکی از آنها به میدان گاومیش گلی سرعین می رسد.

دهکده صخره ای ویند کلخوران:

این دهکده در جاده اردبیل به نیر واقع شده و خانه های سنگی خارق العاده و کم نظیر آن حکایت از تاریخچه ای دور، در حدود دوران اشکانی و ساسانیان، دارد.

در دو کیلومتری شمال غرب ویند کلخوران تپه رسوبی بلندی وجود دارد که ضلع جنوبی آن از فرسایش بستر رودخانه به صورت دیوار مرتفعی درآمده است. یک دخمه سنگی با در ورودی و اتاقک، در ارتفاع 50 متر از بستر رودخانه و بر سینه آن کنده شده است. در حاشیه این دخمه حروفی حجاری شده است که بخش عمده ای از آن از بین رفته است اما مطمئنا ارزش دیدن دارد.

آبشار ورگه سران:

این آبشار در شمال سرعین و در روستایی به همین نام قرار دارد. برای دیدن این آبشار زیبا باید به دره و تنگه طبیعی این روستا سری بزنید که چشمه های پر آب آن در برخورد با صخره ها آبشاری دیدنی را به وجود آورده اند. فاصله این آبشار از شهر سرعین تنها 5 دقیقه است و می توانید دمی از شلوغی شهر به سکوت و آرامش دره پناه ببرید.

پیست اسکی آلوارس:

این پیست به عنوان یکی از دیگر جاذبه های سرعین در 24 کیلومتری سرعین، در روستایی به همین نام قرار گرفته است و به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و سرمای منطقه در بیشتر ماه های سال فعال است. دشت های شقایق کوهی، گون و گل ختمی، آب و هوای مطبوع و تمیز و منظره کوه های پوشیده از برف از زیبایی های این منطقه مشهور گردشگری است.

روستای آتشکده:

زرتشتیان در گوشه گوشه این دیار اثری از خود به جا گذاشته اند تا قدمت خداپرستی را در این سرزمین اثبات کنند. این روستای باستانی در فاصله چند کیلومتری شمال سرعین قرار دارد و آتشکده آذرفریق را روی تپه های باستانی خود جای داده است. در زیر این تپه نیز غاری وجود دارد که به آن کهل لر می گویند، اما کمتر کسی هوس داخل شدن به آن به سرش می زند.

 شکم چرانی پس از بازدید از جاذبه های سرعین:

برای داشتن انرژی جهت بازدید از جاذبه های سرعین و زیبایی های آن، صبح خود را با نان و عسل تازه محلی و سرشیر مقوی شروع کنید. عسل سرعین از دامنه های پوشیده از سنبل، ریحان، پونه و گون به دست می آید و از این رو از محبوبیت زیادی در بین گردشگران برخوردار است. در تمام خیابان های این شهر می توانید به راحتی به عسل و سرشیر دسترسی پیدا کنید، اما فراموش نکنید که این محصولات خواهان زیادی دارند، پس صبح زود اقدام کنید تا با دست خالی و شکم گرسنه برنگردید.

پس از بازگشت از چشمه های آب گرم، هیچ چیز خوشمزه تر از یک کاسه آش دوغ نیست که با عطر سبزی های محلی شما را سرمست خواهد کرد.

در این شهر کباب های محلی معروفی نیز طبخ می شود که پیشنهاد می کنیم آن ها را از دست ندهید.

 بهترین آب گرم های سرعین کجاست؟

جاذبه های سرعین و ارزشمندترین دارایی آن، یعنی چشمه های آب گرمش، بسیاری از افراد را به قصد تفریح و درمان به سوی خود جلب کرده است. در این شهر به غیر از چشمه های آب گرم متعدد، دو استخر آب سرد گازدار نیز وجود دارد که قابل شرب است. این استخرها در 5 کیلومتری سرعین و در ویلا دره در میان طبیعتی بکر واقع شده اند.

آب گرم سبلان سرعین:

خستگی های روح و تن را کجا باید به فراموشی سپرد؟ یکی از بهترین گزینه های ممکن برای این کار در مجتمع آب درمانی سرعین به مساحت 7 هزار متر مربع و در دو طبقه احداث شده است. در این مجموعه که بزرگ ترین آب گرم در کل خاورمیانه به شمار می رود انواع استخرهای سرپوشیده، سونای خشک و بخار، انواع دوش، وان تک نفره، بخش فیزیوتراپی و خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان در اختیار گردشگران قرار دارد. این مجتمع در خیابان دانش، روبه روی هتل بین المللی لاله واقع شده است.

آب گرم قره سو (اعصاب سویی):

اگر اعصابتان خراب است و دچار دردهای رماتیسمی شده اید، سری به آب گرم قره سو بزنید. این چشمه که غربی ترین آب گرم سرعین است، با آبی 44 درجه موجب آسایش تن و روان شما می شود. طعم آب این چشمه کمی گس، بی رنگ و بی بو است.

چشمه گوز سویی:

برای درمان بیماری های چشمی این حوضچه را با آبی اسید، بی بو و گس با دمای تقریبی 21 درجه از دست ندهید. این آب گرم در کنار قهوه خانه ممتاز قرار دارد.

آب گرم ژنرال:

این مجتمع بخشی از هتل آپارتمان سپید سرعین به شمار می رود و دارای دو بخش مردانه و زنانه است. در مورد نامگذاری این آب گرم گفته می شود که در خلل جنگ جهانی اول و اشغال آذربایجان توسط قوای یک روس، یک ژنرال از این مکان برای درمان جراحات جنگی خود استفاده کرده است.

آب گرم گاومیش گلی:

این مجموعه نیز از مشهورترین و بهترین جاذبه های سرعین به شمار می رود که برای درمان بیماری های زنان، بیماری های قلبی، رماتیسم و خنازیر توصیه می شود. دمای آب 46 درجه است و آب آن بی رنگ و ترش است. این چشمه پر آب ترین چشمه معدنی سرعین لقب گرفته است و دارای استخری روباز به مساحت 400 متر و عمق 130 سانتی متر است.

آب گرم بش باجیلار:

به عنوان دیگر مجتمع های آب درمانی مشهور شهر می توان از بش باجیلار یاد کرد که قدیمی ترین آنها نیز به شمار می رود. استخر بزرگ سرپوشیده، سونای خشک و بخار، جکوزی، دوش انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی، بوفه و پارکینگ از امکانات این مجتمع است. آب استخر این مجتمع از پنج چشمه تامین می شود که سبب نامگذاری آن به بش باجیلار (پنج خواهران) شده است.

مجتمع مدرن آب درمانی شهر آفتاب:

برای رفتن به این مجتمع و بهره گیری از امکانات بی نظیر آن به خیابان ولیعصر، جاده سلامت سر بزنید. این مجتمع دارای دو فاز است که فاز اول آن در چهار طبقه پذیرای گردشگران است. استخر بزرگسالان و کودکان، سونای خشک و بخار، تونل آب سرد، جکوزی و امکانات بخش استخر در طبقه اول قرار دارند. در طبقه دوم، VIP خصوصی و کافی شاپ مجتمع قرار دارد. طبقه سوم این مجتمع به غرفه های فروش لوازم آب درمانی، رستوران، فست فود و شهربازی اختصاص داده شده است و سفره خانه و رستوران خانوادگی نیز در طبقه چهارم واقع شده اند.

جاذبه های سرعین به این محدود نمی شود. این زیبای بهشتی در گوشه گوشه خود، از دامنه های سرسبز سبلان تا دشت های پوشیده از گل های وحشی در روستاهای اطراف، چیزی برای شگفت زده کردن شما مخفی کرده است.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید