جاذبه های فومن: سفر با عطر کلوچه و چای

فومن از قدیمی ترین سکونت گاه های شمال کشور است که آن را به شالیزارها، طبیعت زیبا، عطر کلوچه می شناسند. شاهد این قدمت تاریخی یکی از زیباترین و افسانه ای ترین قلعه های کشور، قلعه رودخان، است که برخی از مورخان قدمت آن را به دوره ساسانیان نسبت می دهند. امروز سفری مجازی به جاذبه های فومن خواهیم داشت تا با شهر کلوچه و مجسمه های ایران بیشتر آشنا شویم.

فومن به چه معناست؟

در مورد معنی فومن نظرات متفاوتی داده می شود. در فرهنگ معین آمده است که فوم به معنی سیر است و پسوند «ن» به معنی محل کشت است. از آنجا که این منطقه از دیرباز محل کشت سیر بوده است، این نظریه می تواند معقول باشد.

مشاهیر فومن چه کسانی هست؟

طبیعت زیبا و آب و هوای پاک فومن نخبه پرور است. تا آنجا که در بسیاری از حوزه ها مشاهیر زیادی را در تاریخ علم و ادب ایران ثبت کرده است. شاید مشهورترین فرد شهیر فومن کیومرث صابری فومنی باشد که همه او را به طنزهایش در مجله گل آقا می شناسند. شیون فومنی (شاعر)، آیت الله محمد تقی بهجت فومنی و بسیاری دیگر در این خطه رشد و پرورش یافته اند.

جاذبه های فومن:

منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سایه مزگی:

یکی از بهترین جاذبه های فومن در این نقطه متمرکز شده است که در آن می توانید ضمن لذت بردن از طبیعت بی نظیر منطقه، در تابلویی از کوهستان، رودهای خروشان و پس زمینه جنگل های هیرکانی، از اثر باستانی قلعه رودخان نیز لذت ببرید. این منطقه دارای چشم انداز طبیعی از دره های عمیق، آبشار و رود است که در سه بخش جلگه، کوهپایه و کوهستان دیده می شوند.

آبشار لارچشمه:

در سفر به گیلان از ماسوله نمی توان گذشت. در مسیر رسیدن به این روستای بی همتا می توانید از یکی از جاذبه های فومن به نام آبشار لارچشمه دیدن کنید که با ارتفاع 6 متری و حوضچه ای زیر آن منظره زیبایی را در بین درختان سرسبز خلق کرده است و می توانید ساعتی را در قهوه خانه و استراحت گاه های اطراف آن سر کنید.

چشمه های آب معدنی علی زاخونی و زمزمه:

اگر دچار مشکلات گوارشی یا بیماری های ریوی هستید، سوار خودرو شوید و مستقیم به فومن بیایید. چشمه علی زاخونی در منطقه ماسوله قرار دارد و به دلیل وجود بیکربنات در درمان بیماری های گوارشی موثر است. چشمه زمزمه نیز در همان منطقه قرار گرفته است و به دلیل مجاورت با معدن آهن رنگی نارنجی و طعمی تلخ دارد، اما در درمان بیماری های مذکور بسیار موثر است. برای مطلوب تر شدن طعم آن می توانید مقداری شکر در آب حل کنید.

پارک جنگلی ماسوله:

ماسوله از محبوب ترین جاذبه های فومن به شمار می رود که نمونه های کمی از آن در جهان وجود دارد. زیبایی معماری بنای خانه ها در کوهپایه و زیبایی جنگل های اطراف باعث جذب گردشگران زیادی در طول سال به این منطقه شده است. در این پارک جنگلی می توانید انواع درختان راش، ممرز، توسکا، فندق و گیاهان دارویی را ببینید و ساعتی را در یکی از زیباترین پارک های خورمیانه سر کنید.

قلعه رودخان:

قلعه رودخان یا قلعه هزارپله از مشهورترین جاذبه های فومن است که استوار و مستحکم روایت گر تاریخ پر فراز و نشیب فومن است. این قلعه فتح ناپذیر زمانی محل سکونت حاکم وقت و خانواده اش در قسمت ارگ بوده و در قسمت قورخانه خود نیز سربازان را جای داده بود. برای بازدید از ورودی، زندان، سردخانه، آب انبار، برج دیده بانی، واحدهای مسکونی و برج و باروی آن باید زحمت راه را به جان بخرید و از هزار پله بالا بروید، پس کفش مناسب و چوب دستی را فراموش نکنید.

ییلاق های فومن کجا هستند؟

طبیعت فومن به قدری زیباست که دل کندن از آن دشوار است. سری به ییلاق های زیبای فومن بزنید تا معنای بهشت روی زمین را با تمام وجود حس کنید. ییلاق آندره در فاصله 5 کیلومتری ماسوله و ییلاق زودل سر در نزدیکی روستای زودل در کیلومتر 10 جاده فومن به ماسوله واقع شده است. آرامش و زیبایی این ییلاق ها شما را عاشق خود می کند. این ییلاق میعادگاه عاشقان کوهنوردی، حتی افراد آماتور است.

فومن برای عاشقان غارپیمایی نیز چیزی در چنته دارد. غار خون فوشه در جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان قرار گرفته است. این غار با طول 300 متر و عمق 30 متر دارای 4 دهانه ورودی است که با یک شیب ملایم به مدخلی می رسد که باید به صورت سینه خیز از آن عبور کنید تا وارد دالان های بزرگ داخل غار شوید. درون غار می توانید سفال های شکسته ای را در گوشه و کنار ببینید و شاهد پرواز خفاش ها در بالای سر خود باشید. برای رفتن به این غار به تجهیزات مخصوص غار پیمایی نیاز دارید.

سوغاتی فومن چیست؟

نام فومن با کلوچه های سنتی مغز دار آن گره خورده است، اما به آن محدود نمی شود. رشته خشکار از شیرینی های محبوب گیلانی است که برای پذیرایی در کنار چای استفاده می شود. سیر ترشی، ترشی هفت بیجار، ماهی، ماهی شور، ماهی دودی، برنج و چای از عمده محصولات محلی این ناحیه است که طرفداران زیادی دارد.

صنایع دستی فومن نیز شامل محصولات حصیر بافی، شال بافی و دست باف های پشمی که برای گرم ماندن در زمستان بهترین انتخاب هستند.

پس از بازدید از جاذبه های فومن فراموش نکنید که سری به بازارهای هفتگی آن بزنید. سه شنبه بازار فومن است که برای گردشگران دیدنی است. این بازار در کمربندی شهید شیرودی فومن برگزار می شود و همانند سایر بازارهای هفتگی و سنتی گیلان در آن محصولات دامی، کشاورزی محلی و صنایع دستی به فروش می رسند. علاوه بر این بازار، بازار سنتی یا بازار روز فومن نیز از دیگر بازارهای محلی فومن است که شما را به یک موزه مردم شناسی زنده همراه با خرید و تفریح می برد.

برای بازدید از جاذبه های فومن در کجا اقامت کنیم؟

در فومن می توانید مهمان یکی از خانه های روستایی شوید که از یک طرف به کوه های سرسبز پوشیده از جنگل و از سمت دیگر به دشت چشم انداز دارند. مهمانپذیرهای شهر نیز می توانند پذیرایی خوبی از شما به عمل بیاورند.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید