جواهردشت رودسر: عروس ییلاق ها زیر چادری از ابر

فصول گرم سال بهترین زمان برای زدن به دل کوه ها و ییلاق هاست. روستاهای ییلاقی گیلان در ارتفاعات البرز با آب و هوای خنک خود ابرها را مهمان خانه ها می کنند و با جرعه ای آرامش از شما پذیرایی می کنند. جواهردشت رودسر از مقاصد گردشگری گیلان است که در روزهای شرجی و گرم تابستان، خنکای بی نظیری دارد.

جواهردشت: مقصد عاشقان طبیعت گردی

این عروس نجیب گیلان خود را زیر چادر سپیدی از ابر پنهان کرده است، اما اگر صبور باشید  بالاخره رخ نشان می دهد. از این روستاهای محصور در ابر در گیلان کم نیست، اما جواهردشت رودسر به حق همانند جواهری در بین آنها می درخشد.

جواهردشت با مساحت تقریبی 100 هکتار در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار دارد و در بلندترین قله استان گیلان یعنی قله سماموس جا خوش کرده است. این منطقه ییلاق اهالی رودسر، چابکسر، سیاهکلرود و روستاهای اطراف است که در فصول گرم و شرجی به اینجا کوچ می کنند. سبک معماری خانه های روستا نشان می دهد که پیشینه آن به بعد از شکل گیری دیلمان و اشکور یعنی حدود 200 الی300 سال پیش بر می گردد.

منطقه جواهردشت رودسر یکی از مقاصد طبیعت گردی گیلان است که برای لذت بردن از آن نیازی نیست کار خاصی انجام دهید. لحظه به لحظه بودن در این دشت، آرامش را به روح شما هدیه می دهد. اما طبیعت گردی در ییلاق به تجهیزات خاصی نیاز دارد. گذشته از ماشین های دو دیفرانسیلی که برای رسیدن به این روستا به آن نیاز دارید، لوازم زیر را فراموش نکنید:

  • کفش مناسب پیاده روی در جنگل
  • کفش مناسب کوه نوردی (در صورتی که می خواهید به ارتفاعات صعود کنید)
  • چادر و کیسه خواب (در صورت تمایل به شب مانی)
  • چراغ قوه، خوراکی های لازم، کوله پشتی، زیرانداز
  • لباس گرم و ضد آب (آب و هوای این ییلاق در بیشتر روزهای سال سرد و بارانی است)

وجه تسمیه:

برخی از اهالی معتقدند در گذشته فردی به نام جواهر بزرگ تر این آبادی به شمار می رفته و به جهت احترام این منطقه را جواهر دشت نامیده اند. عده دیگری به حاصلخیزی خاک منطقه و وجود چشمه سارها و زمین های مرغوب برای چرای دام به عنوان علت نامگذاری این منطقه اشاره می کنند.

تفریحات منطقه:

حتی پیش از آنکه به روستای جواهردشت رودسر برسید، تفریحات آن شروع می شود. جیپ سواری در جایی که جنگل پا به پا همراهتان می شود و رطوبت هوا صورتتان را لمس می کند، تجربه ای است که هر جایی به راحتی به دست نمی آید.

به محض رسیدن به روستا، کفش های پیاده روی را به پا کنید و آماده گردش در این دشت شوید. نور خورشید از لابه لای ابرها خود را به مراتع سبز می رسد. کمی از خانه ها بالاتر بروید تا به یکی از چشمه های زلال برسید. با یک ساعت و نیم پیاده روی به بالاترین نقطه دشت خواهید رسید. منظره دشت از این نقطه بسیار بکر است و حتی خانه های ییلاقی نیز پیدا نیستند.

بهترین عکاسی عمرتان را می توانید در این نقطه از گیلان تجربه کنید. منظره دشت که لحافی از ابر روی خود کشیده، در کمتر جایی نصیبتان می شود. دوربین را به هر طرف که بگردانید، طبیعت برایتان ژستی تماشایی گرفته است.

قله سماموس بلندترین قله گیلان، با ارتفاع تقریبی 3689 متر از سطح دریاست که یکی از مسیرهای رسیدن به قله از جنوب جواهردشت رودسر و دیگری از سمت روستای جواهر ده رامسر در سمت شرقی قله است.

در بخش ورودی آبادی بازاری وجود دارد که در آن مغازه های فروش خواروبار و محصولات محلی مشغول به کار هستند. گشتن این بازار محلی صفای خاصی دارد.

در ایام خاصی از سال مسابقات کشتی گیله مردی، طناب کشی، اسب دوانی و قیش بازی برگزار می شود و عده زیادی از علاقه مندان و گردشگران برای دیدن این مسابقات به اینجا می آیند.

بهترین فصل بازدید:

زمستان این منطقه با بارش سنگین برف همراه است و منطقه خالی از سکنه می شود. اوایل بهار هنوز هوا متاثر از سرمای زمستان است و بهتر است برای سفر به منطقه تا اواخر بهار صبر کنید. بهترین زمان رفتن به جواهردشت رودسر اواخر فصل بهار تا اوایل پاییز است. تابستان ها ابرها مهمان آسمان منطقه هستند و منظره زیبایی از بازی نور و سرسبزی مرتع خلق می کنند. اگر برای سفر به جواهردشت پاییز را انتخاب کرده اید، حتما تجهیزات کامل هوای سرد را به همراه داشته باشید. گردش در این منطقه برای افراد سالمند و کودکان دشوار است. برای انتخاب مقصد گردشگری، به توانایی همراهان خود نیز توجه داشته باشید.

اقامت در جواهردشت رودسر:

برای اقامت در این منطقه زیبا می توانید از خانه های روستایی استفاده کنید. امکانات این خانه ها محدود است. خانه ها با بخاری نفتی گرم می شود و آب لوله کشی ندارند. به همین دلیل اهالی برای تامین آب از چشمه های اطراف استفاده می کنند. آب چشمه ها زلال و تمیز هستند، اما اگر معده حساسی دارید بهتر است آب معدنی به مقدار کافی همراه داشته باشید.

اتراق در طبیعت از دیگر گزینه های اقامت در روستاست. برای شب مانی در طبیعت تجهیزات لازم شامل کیسه و چادر خواب، آب، مواد خوراکی، چراغ قوه، لباس اضافه، پاور بانک و هر چیز دیگری که نیاز دارید را فراموش نکنید.

اگر هوا ابری و مه آلود نباشد، می توانید زیباترین آسمان شب را بالای سر خود به تماشا بنشینید.

دیدنی های اطراف جواهردشت رودسر:

زیبایی های عروس ییلاق های گیلان آنقدر زیاد است که نمی توانید از آن دل بکنید. اما زیبایی های نقاط گردشگری اطراف نیز چیزی کم از جواهردشت ندارد. زیارتگاه نقره عباس و امامزاده آقا سماموس در نزدیک ترین فاصله از این روستا قرار دارند.

زیارتگاه نقره عباس در دشتی زیبا و وسیع، پیش از روستای جواهردشت رودسر قرار گرفته است که از آنجا چشم انداز زیبایی از منطقه خواهید داشت. منظره انواع گل‌ های مختلف با رنگ‌های متفاوت، سقف ‌های شیروانی خانه هایی روستایی، زمین های زیر کشت، صدای دلنشین دام شما را وسوسه نکند که در اینجا بمانید. این ییلاق جواهرنشان شما را به خود می خواند.

پارک ساحلی گل سرخ چابکسر، چهارشنبه بازار چابکسر، روستای سرولات و چشمه دمکش از دیگر جاذبه های گردشگری گیلان است که در فاصله حدودا 40 کیلومتری این منطقه قرار گرفته اند.

مسیر دسترسی:

برای رفتن به جواهردشت رودسر ابتدا به سمت شرق برانید تا به شهر چابکسر برسید. پس از رسیدن به چابکسر باید به سوی کلاچای و از آنجا به سمت روستای سیاهکل رود برانید. با دیدن تابلوی روستا وارد جاده زیبای آن شوید که در تمام طول آن رودخانه و درختان مرکبات شما را همراهی می کنند. در کنار جاده خانه های روستایی و مغازه های فروش گوشت و لبنیات منظره اصیلی را خلق کرده است. از اواسط مسیر، جاده کمی خطرناک می شود و برای طی طریق به ماشین مناسب نیاز دارید.

اگر دارای ماشین دو دیفرانسیلی هستید، می توانید تا آخر جاده را بدون نگرانی طی کنید. جاده تا اوایل ورود به جنگل و بعد از منطقه چاشت خورلات آسفالته است. پس از این قسمت، باید از مسیر جنگلی استفاده کنید که با چالش های مخصوص به خود همراه است. اگر ماشین شما برای حضور در این جاده پر پیچ و خم مناسب نیست، بهتر است از ماشین های جیپی استفاده کنید که در روستای خیاط محله آماده بردن شما به روستای جواهردشت هستند. رسیدن به روستا در این جاده جنگلی زیبا حدود 2 ساعت طول می کشد که می توانید این زمان را با استراحت در قهوه خانه های بین راهی و لذت بردن از مناظر اطراف لذت بخش تر کنید.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید