خوراک‌های خوشمزه گیلکی: مزه ناب به‌یادماندنی

قرارگرفتن استان گیلان در شرایط جغرافیایی خاص به یاری فرهنگ غذایی این دیار آمده و خوراک آن را ویژه کرده است. گیلان با داشتن ساحل، کوهپایه و جلگه با منابع عظیمی از ماکیان، گیاهان و ماهی‌ها در زمینه گردشگری خوراک حرف‌های بسیاری دارد. خوراک‌های خوشمزه گیلکی از رشته خشکار، کلوچه، انواع پنیر، آلوچه‌های جنگلی، سبزیهای معطر، باقالی، عسل، بادام زمینی گرفته تا چای، برنج، ماهی و… را در بازارهای سنتی و دکان‌های شهر و روستاهای این استان خواهید دید و صدالبته طعم هر کدام را باید چشید و برای اقوام و دوستان به سوغات برد.

رشته خشکار:

این شیرینی سنتی گیلانی که بسیار چرب و شیرین است و از آب، مغز گردوی چرخ شده، مغز هل ساییده شده، آرد برنج، روغن مایع، دارچین و شکر تهیه می‌شود و اغلب از میهمانان با چای و رشته خشکار پذیرایی می‌کنند. این نوع شیرینی را در همه شهرستانها  و روستاهای استان گیلان به خصوص درروزهای ماه رمضان می توانید تهیه کنید.

رشته خشکار،خوراک‌های خوشمزه گیلکی

کلوچه فومن:

یکی دیگر از خوراک‌های خوشمزه گیلکی کلوچه فومن است که نوعی کلوچه محلی است که از دو لایه درونی و بیرونی تشکیل شده از مواد تشکیل دهنده لایه درونی می‌توان به کره، دارچین، جوز هندی، پودرگردو، آرد سفید و شکر اشاره کرد این کلوچه طرفداران بسیاری دارد و آن را میتوان در همه شهرهای گیلان تهیه کرد اما کلوچه‌پزی‌های اصل در شهر فومن هستند.

کوکی لاهیجان:

در برنامه سفر خود به استان گیلان کلوچه خوشمزه مغزدار و کشمشی شهرستان لاهیجان را از دست ندهید که لاهیجانی‌ها در پخت آن تبحر بسیار دارند. کوکی از آرد، کشمکش، گردو، شیر، شکر، روغن و… تهیه می‌شود.

کوکی لاهیجان،خوراک‌های خوشمزه گیلکی

نان محلی تمیجان گیلان:

این نان به عنوان یک نان محلی به نام خاستگاهش روستای تاریخی تمیجان از توابع شهرستان رودسر نامگذاری شده است برای تهیه خمیر این نان از آرد برنج استفاده می‌شود نان تمیجان بر روی تابه چدنی تهیه می‌شود و طبق سنت دیرینه مردم این منطقه در اولین شب جمعه ماه رجب، شب آرزوها پیش از غروب آفتاب این نان‌ را می‌پزند به همراه خرما حلوا بین همسایه‌ها پخش می‌کنند.

پنیر سیاهمزگی:

پنیر سیاهمزگی از محصولات لبنی مورد علاقه مردم گیلان است که مورد توجه گردشگران واقع شده است این پنیر زرد در میان انواع پنیرهای که در ایران تولید میشود از نظر طعم بسیار خاص و منحصر به فرد است و از این نظر تنه به تنه بهترین پنیرهای کشور فرانسه  می‌زند.

تولید پنیر سیاهمزگی به روش سنتی در منطقه سیاهمزگی از توابع شهرستان شفت استان گیلان رواج دارد و دامداران معمولاً در شش ماه دوم سال این پنیر را تولید می‌کنند هر چه مدت بیشتری از تولید این پنیر بگذرد کیفیت آن نیز بهتر می‌شود و به همین دلیل پنیر کهنه نسبت به پنیر تازه قیمت بیشتری دارد.

پنیر سیاهمزگی علاوه بر اینکه در مناطق تولیدکننده قابل خریداری است در بازار هفتگی سایر شهرها نیز عرضه می‌شود.

پنیرسیاهمزگی یکی از خوراک‌های خوشمزه گیلکی

زیتون:

شهرستان رودبار واقع در جنوب گیلان دارای باغ های زیتون فراوانی است. این شهرستان تولید کننده مرغوب ترین زیتون های ایران و حتی جهان است که در سفر نامه ناصر خسرو نیز به آن اشاره شده. شما می‌توانید انواع زیتون، روغن زیتون، زیتون پرورده و… را با بهترین کیفیت در این شهرستان تهیه کنید.

زیتون یکی دیگر از خوراک‌های خوشمزه گیلکی

چای:

چای یکی از اصلی‌ترین سوغات استان گیلان است در استان گیلان بیشتر چای مصرفی از باغات چای شهرستان‌های لاهیجان، رودسر، آستانه اشرفیه برداشت می‌شود عطر و طعم بی نظیر این چای همواره زبانزد خاص و عام بوده است. در طول سفر خود به استان گیلان مزارع بزرگ چای را خواهید دید که بانوان و مردان لاهیجانی در حال کارکردن در مزارع هستند.

از مهمترین چای‌های استان می‌توان به شکسته، قلم، ممتاز و بهار اشاره کرد.

برنج:

در مزارع گیلان برنج‌های خوش‌پخت و خوش‌عطرکشت می‌شود که حاصل دستان توانمند و زحمتکش کشاورزان گیلانی است بسیاری از گیلانی‌ها، شالیکار هستند و عمده درآمدشان از راه کشت برنج تامین می‌شود. بهترین، خوش‌عطر و طعم‌ترین و البته گرانترین برنج ها در این منطقه کاشت و برداشت می‌شود. برنج گیلان انواع مختلف دارد که به نام‌های برنج هاشمی، آستانه طارم، دمسیاه، صدری و غیره شناخته می شود.

بادام زمینی:

بادام زمینی یکی از مقوی‌ترین مواد خوراکی است و از بهترین انواع آن در آستانه اشرفیه به صورت عمده تولید می‌شود بخش مهمی از اقتصاد این شهر در تولید و فروش بادام زمینی است در واقع ۸۰ درصد از بادام زمینی کل کشور در شهرستان آستانه اشرفیه تولید می‌شود. فصل کاشت آن، اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد و زمان برداشت اواسط شهریور تا اواخر مهر ماه است. بادام زمینی کاشته شده این منطقه از جمله مرغوب‌ترین بادام زمینی کشور به شمار می رود.

ماهی:

یکی از مهم ترین خوراک‌های خوشمزه گیلکی انواع ماهیهای خزری مانند ماهی‌سفید، کپور، کفال، کولی و… است که شما می‌توانید در بندرانزلی و دیگر شهرهای استان گیلان بهترین آنها را تهیه کرده و با برنج کته و سیرترشی نوش جان کنید.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید