روستای امامزاده ابراهیم: روستایی کوچک با جذابیت‌هایی بزرگ

 در استان گيلان بقعه متبرکه و مزار بسيارى وجود دارد، به‌گونه‌ای که نسبت به مساحتش، هیچ استانی در ایران با گيلان، به لحاظ تعداد اماكن زيارتى، برابرى نمى كند. دلیل آن هم پناه اعراب و ایرانیان علوی به این منطقه به سبب ستم خلفای بغدادی و کارگزاران آنها بود. یکی از معروفترین بارگاههای موجود، حرم امامزاده ابراهیم است که در روستایی به همین نام قرار دارد و بسیار مورد احترام اهالی آن می‌باشد. روستایی کوچکی در دل کوه که با وجود طبیعت بی‌نظیر، مشخصاتی منحصربه فرد پیدا کرده و وجود مرقد متبرکه امامزاده ابراهیم و گنبد نقره‌ای رنگ آن، این روستا را به یکی از قطب‌های زیارتی، سیاحتی استان گیلان تبدیل کرده است. در سفر به این روستای خوش منظر با ما همراه باشید.


روستای امامزاده ابراهیم در منطقه‌ای خوش آب و هوا، در دل کوههای اطراف شهرستان شفت با فاصله 20 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و دلیل اصلی به وجود آمدن این روستا، حضور بارگاه امامزاده ابراهیم می‌باشد.
برای رسیدن به روستای امامزاده ابراهیم باید از یک مسیر جلگه‌ای زیبا وکوهپایه‌های جنگلیِ پیچ در پیچ عبور کنید تا در انتها به مقصد برسید. این مسیر رویایی و طبیعت بکر و بی‌نظیر و صدای خروش رودخانه‌ای که از وسط این روستا می‌گذرد موجب شده تا سالانه گردشگر و زائران بسیاری خصوصا در تابستان به این منطقه سفر کنند و از هوای خنک و مطبوع آن در این فصل داغ بهره‌مند شوند.
روستای امامزاده ابراهیم به داشتن خانه‌های چوبی معروف است و به دلیل همین ساختار است که بعضی به آن شهرک چوبی امامزاده ابراهیم نیز می‌گویند. وجود خانه‌های چوبی رنگارنگ در کنار هم، منظره بسیار جالبی را به وجود آورده که به محض ورود به روستا، توجه شما را جلب خواهد کرد. این خانه‌های چوبی در و پنجره ندارند و توسط پارچه و گونی از هم جدا می‌شوند و شما می‌توانید در طول اقامت خود یکی از این اتاقکها را به قیمت مناسب کرایه کنید و از شنیدن صدای راه رفتن روی کف چوبی و دیدن منظره روستا از تراس این خانه‌ها لذت ببرید.

 

روستای همیشه بیدار

اگر فرد شب زنده‌داری هستید این محل دقیقا همان جاییست که باید حداقل یک بار به آن سفر داشته باشید. روستای امامزاده ابراهیم هرگز نمی‌خوابد، بازار در روستا که از نقاط دیدنی آن است در هر ساعت از شبانه‌روز باز است و دیدن جنب و جوش مردم برای گشت و گذار و خرید بسیار جالب و تماشاییست. در این بازار همه چیز برای خرید مهیاست، از اسباب بازی، صنایع دستی و خوراکی‌های خوشمزه گیلانی گرفته تا اجناس چینی، اما اگر هم قصد خرید ندارید پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به این بازار زده و از قدم زدن در خیابان سنگ فرش شده این بازار لذت ببرید، همچنین می‌توانید در تراس خانه‌ای که در آن اقامت دارید بنشینید و تا صبح با همسفرانتان صحبت کنید. در هر صورت شبهای این روستا بسیار دیدنی است و تجربه‌ای جدید و متفاوت را به شما، ارمغان می‌دهد.

خانه های رنگی روستا

علت وجود بقعه امامزاده ابراهیم در گیلان

امامزاده ابراهیم از فرزندان امام موسی (ع) و از برادران امام رضا(ع) می‌باشد که درسال 206 هجری قمری به قصد خون‌خواهی امام رضا(ع) به همراه عده‌ای، از مدینه به قم و قزوین و از آنجا به طبرستان و گیلان مهاجرت می‌نمایند. در مسیر، سرخاب حاکم قزوین به تعقیب و مبارزه با آنها پرداخت تا این که در یکی از این مبارزات آقا سید جلال‌الدین و امامزاده هاشم به شهادت می‌رسند و بقیه راهی جنگل می‌شوند. امامزاده ابراهیم بهمراه برادرش اسحاق و خواهر کوچکترش خیرالنساء، راهی شفت می‌شوند. امامزاده ابراهیم در دو راهی چوبر از آنها جدا می‌شود و به همراه پیرمردی که به بابا رکاب معروف بود و مقبره او نیز بر سر راه مرقد امامزاده هاشم قرار گرفته، برای گذر از منطقه در دام پیرزنی گرفتار می‌شوند و با زهر آن ملعون به شهادت می‌رسند.

 

 

 

از دیگر جذابیتهای روستا

جدا از حرم امامزاده ابراهیم که پس از بازسازیهای متمادی اکنون 300 متر وسعت دارد و باعث شده فضای این روستا بسیار معنوی و آرامش بخش شود، خانه‌های رنگارنگ چوبی، خیابانهای سنگفرش شده و بازار رودخانه‌ای که از وسط این روستا می‌گذرد، بسیار دیدنی است. یک پل، راه ارتباطی دو طرف رودخانه است که با ایستادن روی آن می‌توانید تصاویر زیبایی را ثبت کنید. اگر کمی به بالادست این رودخانه بروید به آبشارهای زیبایی خواهید رسید که به صورت طبیعی و مصنوعی به وجود آمده‌اند.

روستای امام زاده ابراهیم
روستای امام زاده ابراهیم

 

بهترین زمان سفر

بهترین زمان سفر به این روستای زیبا به علت داشتن آب و هوای خنک، فصل تابستان است، اما اگر عاشق دیدن مناظر رنگارنگ پاییزی هستید به راحتی نمی‌توانید از زیبایی این روستا در این فصل بگذرید. بهار نیز فصل مناسبی برای سفر است اما کماکان سرمای زمستان در آن حس می‌شود و بارش باران نیز وجود دارد.

مسیر رسیدن به امامزاده ابراهیم

برای رسیدن به امامزاده ابراهیم ابتدا به استان گیلان، شهرستان شفت رفته سپس از آنجا به سمت جنوب حرکت کنید تا به چهار راه احمد سرگوراب برسید و وارد مسیر سمت چپ شوید و راه خودتان را تا چوبر ادامه دهید. در سمت راست وارد جاده‌ای شوید که ابتدای آن، تابلوی امامزاده اسحاق وجود دارد، پس از طی 10 کیلومتر به امامزاده اسحاق می‌رسید و با ادامه دادن مسیر تا 20 کیلومتر، به امامزاده ابراهیم خواهید رسید.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید