روستای داماش: دلربایی سوسن چلچراغ از طبیعت

زیبایی های شمال ایران هرگز تمام نمی شود. پشت هر پیچ جاده و سرسبزی جنگل یک شگفتی جدید نهفته است. در میان دره ها آبشارها و چشمه های آب معدنی چشم انتظار کشف شدن هستند و بیشه ها و تپه ها آرامش را مهمان دل های گردشگران می کنند. یکی از این زیبایی های آرامش بخش روستای داماش است. حتما نام داماش را به خاطر محصولات لبنی، آب معدنی یا حتی تیم فوتبالش زیاد شنیده اید. این بار می خواهیم روایت گر عاشقانه های داماش و سوسن چلچراغ باشیم، عاشقانه ای که شاید چند هفته بیشتر دوام نمی آورد، اما جهان به تماشای زیبایی آن نشسته است.

روستای داماش در ارتفاع 1800 متری از دریا واقع شده و در گذشته ییلاق اهالی روستای جیرنده به شمار می رفت. به دلیل قرارگیری در ارتفاعات، این روستا طبیعت بکر و زیبایی دارد که در کنار آب و هوای مطلوب، چشمه آب معدنی گوارا و دلربایی سوسن چلچراغ خود را در دل گردشگران خطه گیلان جا کرده است به نحوی که در بهار و تابستان مملو از جمعیت می شود.

آب و هوای روستای داماش چگونه است؟

آب و هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و خنک است و در دو فصل پایانی سال رو به سردی می رود. به دلیل ارتفاع زیاد این روستا و محل قرارگیری آن در رشته کوه البرز، باران و مه مهمان بسیاری از روزهای سال است که خود چشم اندازی رویایی را برای گردشگران خلق می کند.

بهشت سوسن های چلچراغ:

این بار طبیعت زیبای گیلان در این گوشه کوچک از بهشت خود یکی از گل های نادر جهان را جای داده است. سوسن های چلچراغ در جهان تنها در این قسمت از ایران و نیز در منطقه «لنکران» جمهوری آذربایجان رشد می کنند. این گل زیبا در اواخر بهار و ابتدای تابستان جلوه گری می کند و دیدار از آن تنها در زمان های خاصی از بهار و تابستان با اجازه منابع طبیعی امکان پذیر است. منطقه رویش این گل تحت حفاظت منابع طبیعی کشور است و دور آن حصارکشی شده است و تنها افراد خاصی اجازه بهره برداری از آن را دارند.

این گل حدود 10 تا 15 سانتی متر ارتفاع دارد و از تیره سوسن محسوب می شود. بوته آن معمولاً بین 4 تا 10 گل دارد اما در مواری دیده می شود که بیش از 15 سوسن بر شاخه روییده است. گل های این گونه حدود دو ماه، خرداد و تیر، از گردشگران دلبری می کنند و زیبایی اطراف ده را دو چندان می کنند. عده ای دلیل نامگذاری آن را رنگ سفید و سر پایین بودن آن می دانند و دسته دیگری اطلاق چلچراغ را به درخشش پرچم های این گل در شب نسبت می دهند.

در فصل رویش سوسن، جشنواره ای در روستای داماش برگزار می شود که شرکت در آن خالی از لطف نیست.

 

چشمه آب معدنی داماش:

آب معدنی این منطقه از کشور بسیار معروف است و کارخانه ای در این روستا در حال فعالیت است. چشمه آب معدنی در روستا واقع شده است و برای تامین ساده تر آب برای ساکنان و گردشگران اطراف آن سازه ای بنا شده است. بنابراین شاید ظاهر آن با چشمه های معمولی کمی تفاوت داشته باشد، اما در عوض به آب گوارای آن دسترسی راحت تری خواهید داشت.

آب معدنی این چشمه دارای املاح معدنی کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است. شاخه ای از آن برای استفاده رایگان به حوضچه مرکز روستا هدایت می شود و بقیه آن در کارخانه بسته بندی شده و به سایر نقاط کشور ارسال می شود.

فرهنگ محلی:

در سفر به روستای داماش به یک تماشای فرهنگ غنی و ساده روستایی دعوت می شوید. مردمان این خطه هنوز هم لباس های رنگارنگ محلی خود را بر تن دارند که به عروسی ها و جشن سوسن چلچراغ رنگ و لعاب دیگری می دهد.

جشن سوسن چلچراغ در اواخر خرداد و اوایل تیر برگزار می شود. در این جشنواره که برای اهالی از اهمیت بالایی برخوردار است، بازی هایی مانند خرپشتک، رقص چوب، گشتی گیله مردی، تیش بازی، گلفا و دور بچرخان نیز اجرا می شود. در همین ایام، بازارچه محلی نیز برپا می شود و روستاییان با نغمه های شورانگیز نی، تنبک، تنبور و کمانچه رویش سوسن چلچراغ را خوش آمد می گویند.

جوراب و گلیم و بافت های رنگارنگ از سوغات روستای داماش به شمار می روند.

در روستای داماش کجا اقامت کنیم؟

در این روستا می توانید شب را در چند مهمانسرا به سر کنید، امکانات این اقامتگاه ها متوسط است. اما بسیاری از آنها با رسیدن فصل سرما دیگر خدمات ارائه نمی دهند. در فصل زمستان نیز می توانید اتاقی را در منزل یکی از مردم کرایه کنید.

در روستای داماش چه بخوریم؟

در داماش به سیاه قاتق یا فسنجان دعوت می شوید که ترکیب لذیذی از گردو، مرغابی یا دیگر مرغ ها و رب انار است. در کنار این غذای خوشمزه، انواع کباب نیز در رستوران و خانه های روستایی طبخ می شود. قیمه پلو از دیگر غذاهای محلی این بخش از گیلان است.

نوع زمین های منطقه داماش مانع از رواج پیشه کشاورزی در آن شده است. از این رو اکثر اهالی به شغل دامداری و باغداری مشغول هستند. در سفر به روستای داماش تهیه شیر، ماست و کره محلی را فراموش نکنید.

مسیر دسترسی:

برای دیدن زیبایی های روستای داماش باید به دل دامنه های جنوبی البرز بزنید. ابتدا از سمت رشت به توتکابن بروید و از آنجا به سمت بره سر برانید. از شهر بره سر باید 6 کیلومتر را در جاده خاکی طی کنید تا به داماش برسید. این روستای زیبا در 48 کیلومتری رودبار و 130 کیلومتری رشت قرار گرفته است.

در صورتی که می خواهید از جاده قزوین-رشت به این روستای زیبا سفر کنید، باید ابتدا به لوشان بروید. سپس، از آنجا به سمت شهر جیرنده برانید. پس از طی مسیر در جاده های خشک و کوهستانی به روستای داماش خواهید رسید. به یاد داشته باشید که سفر در این جاده در روزهای بارانی و برفی برای ماشین های سواری خطرناک است. شیب و پیچ در پیچ بودن جاده خطراتی را پیش روی ما قرار می دهد که بهتر است سایر ایام سال را برای سفر در این جاده انتخاب کنید.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید