روستای فوشه: سفر به اعماق جنگل در مسیر رودخانه

در این جنگل که گام می گذاری، طبیعت به استقبالت می آید، تو را در آغوش می کشد و تازگی و طراوتش را در جانت می ریزد. روستای فوشه در گیلان را می گویم. گردشگران این روستا را به رودخانه و غار زیبایش می شناسند و اخیرا مسافران زیادی برای لذت بردن از طبیعت بکر به این روستا سفر می کنند.

روستای فوشه کجاست؟

این روستای کوچک 82 کیلومتری در جنوب غربی فومن و مجاورت قلعه رودخان قرار دارد. از این رو بسیاری از گردشگرانی که برای دیدن قلعه رودخان به این نقطه سفر می کنند، شبی را در هم در این روستای زیبا به سر می کنند. روستای فوشه به دلیل گذر یک رود زیبا از وسط آن به دو قسمت بالا فوشه و پایین فوشه تقسیم شده است. این روستا از قسمت ورودی تا جایی که دیگر اثری از خانه های مسکونی به جا نمانده است، دارای تراس های رودخانه ای و تراس های یخچالی است که با پس زمینه بیشه بر جذابیت منطقه افزوده اند. رودخانه پر آب این منطقه از نزدیکی غار سرچشمه می گیرد و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد. طبیعت اطراف روستا با پوشش گیاهی شامل درختان راش، ممرز، توسکا، لرگ و افرا پوشیده شده است. مردمان این روستا از طریق پرورش کرم ابریشم، چایکاری و دامداری امرار معاش می کنند.

مناطق جنگلی در بالا فوشه قرار دارد و برای رسیدن به آنجا باید از پل اول عبور کنید تا به رودخانه برسید. در برخی از فصول آب رودخانه پایین است و می توانید با هر ماشینی از وسط آن عبور کنید. اما در فصول پر آب عبور از رودخانه تنها با ماشین های شاسی بلند میسر می شود. با این حال، اگر تمایل دارید که بقیه مسیر را پای پیاده بروید، خودرو خود را در کنار رودخانه پارک کنید و با استفاده از پل چوبی به سمت دیگر آن بروید. بالا فوشه معمولا پذیرای کوهنوردان و عاشقان جنگل است. در این قسمت از روستا تنها دو کافه و مغازه وجود دارد. در این کافه های کوچک می توانید ساعتی برای استراحت و صرف چای توقف کنید و احتیاجات اولیه خود را رفع کنید.

میعادگاهی برای کوهنوردی:

پس از رسیدن به جنگل های متراکم روستای فوشه، آرامگاهی را در کنار تراس رودخانه و در محاصره درختان شمشاد خواهید دید. بقعه آقا شیخ جمال علاوه بر محلی برای زیارت، مکان جمع شدن کوهنوردان برای شروع مسیر نیز به شمار می رود. ارتفاعات خون، برنا، دایلسر، دزدبن، مناره کل و تیکاو در اطراف روستای فوشه مورد علاقه گردشگران و کوهنوردان هستند.

با ادامه مسیر در امتداد رودخانه وارد جنگل می شوید. اگر تا اینجا با ماشین آمده اید، دیگر نمی توانید جلوتر بروید. باید ماشین خود را پارک کنید.

تفریحات بالا فوشه:

در تمام جنگل می توانید نقطه زیبا و مناسبی را برای اتراق کردن پیدا کنید. همچنین در مسیر رودخانه حوضچه هایی را خواهید دید که شما را به یک آب تنی لذت بخش دعوت می کنند. علاوه بر گردش در جنگل، می توانید با کمک یک راهنمای محلی سری به غار خون فوشه در دل جنگل بزنید. برای رسیدن به این غار باید حدود دو تا سه ساعت در جنگل پیاده روی کنید تا به این غار زیبا برسید. با این حال، مسیر به قدری سرسبز و زیباست که نمی توانید از آن پا پس بکشید. تا رسیدن به غار می توانید کمی در جنگل استراحت کنید.

قدمت غار خون فوشه به بیش از هزار سال می رسد و در کمرکش کوه و در دل جنگل واقع شده است. خون در زبان محلی به معنی چشمه است که این نامگذاری به علت وجود چشمه در کنار غار است. این غار 4 دهانه ورودی دارد که با شیب نسبتا تندی به دالان ها و دهلیزهای زیبای داخلی می رسد. برای رسیدن به دالان ها باید مقداری از مسیر را سینه خیز عبور کنید.

در روستای فوشه کجا اقامت کنیم؟

برخی از روستاییان یکی از اتاق های خانه خود را برای پذیرایی از مسافران آماده کرده اند. اقامت در این خانه ها به دلیل نزدیکی به جنگل و رودخانه بسیار باصفا است. به طور خاص خانه های نزدیک به کافه برای اقامت مناسب هستند. از مزیای اسکان در خانه روستاییان این است که اگر با اتومبیل تا آنجا آمده باشید، خیالتان از بابت وسیله نقلیه خود نیز راحت است. امکانات این خانه ها در حد احتیاجات ساده مانند حمام و اسباب خواب است. در نزدیکی خانه های روستاییان زمین های سرسبز چای قرار گرفته است که اهالی بر روی آنها کار می کنند. در فصل چای می توانید چای خوش عطر و تازه مورد نیاز خود را از آنها خریداری کنید.

اما اگر عاشق مکان های بکر و دور از انسان هستید، باید کمی وارد جنگل شوید تا به باغ و ویلایی دو طبقه در میان آن برسید. برای رسیدن به این مکان باید اتوموبیل خود را در انتهای جاده خاکی بعد از رودخانه پارک کنید و بقیه راه را در مسیر مال رو در امتداد رودخانه پای پیاده بروید. این خانه دو طبقه با نمای جنگل و رودخانه و آرامشی که در ناحیه حاکم است تنها گوشه کوچکی از بهشت گمشده فوشه به شمار می رود. هزینه اقامت در این خانه کمی بیشتر از اقامت در خانه روستاییان است.

 

نکات گردشگری:

این منطقه هر چند مورد توجه گردشگران و کوهنوردان زیادی است، اما متاسفانه از امکانات چندانی برخوردار نیست. لوازم و احتیاجات شخصی خود را همراه داشته باشید و از پر بودن باک بنزین خودرو اطمینان حاصل کنید. فاصله جایگاه پمپ بنزین با این منطقه در حدود 30 کیلومتر است و این می تواند شما را برای مسیر برگشت با مشکل مواجه کند.

دیدنی های اطراف روستای فوشه:

علاوه بر طبیعت چشم نواز روستا، جاذبه های فومن، غار خون فوشه، قلعه رودخان و ماسوله نیز در فاصله کمی از این روستا قرار دارند.

مسیر دسترسی به روستای فوشه:

برای رفتن به این روستای خوش آب و هوا ابتدا به سمت فومن برانید، سپس با استفاده از تابلوهای راهنما مسیر خود را به سمت قلعه رودخان ادامه دهید. پس از گذشتن از بازار قلعه رودخان به تابلویی می رسید که نام این روستا بر روی آن نوشته شده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید