ساحل چمخاله: تلاقی ماسه های طلایی و دریای نقره ای

در این زندگی پر مشغله و پر استرس جایی آرامش بخش تر از ساحل نیست. صدای امواج، خنکای نسیم روی صورت و احساس لطافت ماسه زیر پا تمام خستگی ایام را از تن شما می زداید. در بین تمام سواحل شمال و جنوب ایران، ساحل چمخاله به قطب توریستی گیلان و یکی از بهترین سواحل ایران تبدیل شده است. ماسه های طلایی چمخاله زیر نور خورشید می درخشند و تلالو نقره ای آب دریا شما را به خود می خواند. کمتر کسی است که می تواند در برابر این وسوسه مقاومت کند و تنی به آب نزند.

نام چمخاله از کجا آمده است؟

برخلاف بسیاری از نواحی شمال، نام این ساحل از زبان کردی گرفته شده است. بسیاری از اهالی چمخاله از کردهای جلالوند هستند و به زبان کردی حرف می زنند. «چم» یعنی رودخانه و «خاله» به معنی انشعاب است و هر دو در کنار هم به رودخانه ای اشاره دارند که از میان شهر می گذرد.

نام ساحل چمخاله از سال های دور با خاطرات شیرینی گره خورده است. این منطقه در سال های پیش از انقلاب یکی از پر رونق ترین سواحل شمال ایران محسوب می شد و در روزهای آخر هفته و تعطیلات با تجمع گردشگران در پلاژها، ویلاها و گوشه و کنار ساحل رو به رو می شد. پس از انقلاب، ساحل رونق پیشین خود را از دست داد. در سال های بعد پیشروی دریا به سمت خشکی مزید علت شد و دیگر اثری از آن همه زیبایی و شلوغی برجای نماند. با عقب نشینی آب دریا و پدیدار شدن مجدد ساحل، این مکان دوباره به میعادگاه گردشگران تبدیل شد.

از ساحل چمخاله به عنوان دومین قطب توریستی گیلان پس از بندر انزلی و یگی از مجهزترین و کم خطرترین سواحل کشور یاد می شود.

بهترین فصل بازدید:

ساحل چمخاله در بیشتر ایام سال گردشگران زیادی را از سراسر کشور به سوی خود می کشد. با این حال، بهترین فصل بازدید از آن از نظر آب و هوا، فصل بهار و اوایل پاییز است. در تابستان رطوبت هوا بسیار بالا می رود و هوا شرجی است. با این وجود، این ساحل در ایام تابستان نیز از شلوغ ترین سواحل ایران به شمار می رود. در پاییز می توانید صیادانی را ببینید که از صید ماهی بازگشته اند. در این فصل می توانید بهترین و تازه ترین ماهی ها را تهیه کنید.

تفریحات ساحل چمخاله:

برای آنکه در ساحل تفریح کنید به حرف های کودک درونتان گوش بدهید. کفش هایتان را دربیاورید و اجازه دهید ماسه های نرم ساحل شما را نوازش کنند. ساعتی به دوران خوش کودکی بازگردید و شن بازی کنید. خلق یک اثر هنری با شن و ماسه به همراه خانواده برای هیچ سنی دیر نیست.

آلاچیق های متعددی در ساحل وجود دارند که می توانید از آنها برای گذران اوقات خوش در کنار خانواده استفاده کنید. سوئیت های اقامتی، آلاچیق های اختصاصی و عمومی، باربیکیو، سرویس های بهداشتی و پلاژها از خدمات این ساحل هستند.

ساحل دریا بدون تفریحات آبی بی معنی است. قایق های موتوری کنار ساحل منتظرند تا گردشگران را برای گشتی به میان آب های خزر ببرند.

اگر به دنبال هیجان روی آب هستید، شاتل ها، جت اسکی ها و بناناها منتظر شما هستند. برای شاتل سواری باید سوار تیوب مخصوص شوید. یک قایق تندرو تیوب را روی دریا می کشد. بنانا نیز تفریح مشابهی است با این تفاوت که تیوب مخصوص آن شبیه به موز است.

در قسمت های مشخصی از ساحل می توانید در دریا شنا کنید. برای شنا در ساحل به توصیه های هواشناسی و گارد غریق نجات ساحل دقت کنید. در زمان های وزش باد شدید و مواج بودن دریا از شنا در دریا خودداری کنید.

خود را به خنکی نسیم صبحگاهی ساحل بسپارید و با نسیم مسابقه دهید. در ساحل چمخاله امکان کرایه دوچرخه و رکاب زنی در طول ساحل وجود دارد.

اسب سواری تجربه متفاوت دیگری است که می توانید در ساحل چمخاله از آن لذت ببرید.

در بخش هایی از ساحل، زمین های فوتبال و والیبال قرار گرفته است که می توانند لحظات هیجان انگیزی را در سفر شما خلق کنند.

این ساحل برای همه اعضای خانواده فکری کرده است. در بخشی از ساحل پارک بازی کودکان قرار دارد که کودک شما می تواند تمام انرژی خود را در آنجا تخلیه کند و حسابی خوش بگذراند.

رودخانه ای که از میان شهر می گذرد، زمانی محل عبور و مرور کشتی های ایرانی و روس بوده است. این رودخانه از پر آب ترین رودخانه های ایران به شمار می رود. برای تماشای تالاب چمخاله باید سوار وسیله ای به نام لوتکه شوید و از طبیعت زیبای تالاب و آواز گوش نواز پرندگان لذت ببرید.

تابلوی بی نظیر ساحل چمخاله را طبیعت زیبای لیلاکوه و منطقه جنگلی خرما و اطاقور تکمیل می کند.

شکم چرونی در چمخاله:

چمخاله ترکیبی است از لذت های روح و شکم. با سفر به این منطقه شکم خود را به مهمانی طعم و رنگ دعوت کرده اید. چمخاله به کباب هایش معروف است. کال کباب، باقلا قاتق، ماهی مالاتا، ترشی تره، آلومسما، خوتکا فسنجون، کولی قرابی و بسیاری از غذاهای محلی دیگر از گزینه های خوشمزه ای هستند که در سفر به چمخاله باید حتما آنها را بچشید.

سوغات:

مانند سایر شهرهای خطه شمال، حصیر بافی و صنایع چوبی از مهم ترین سوغات این شهر به شمار می رود. گمج معروف ترین سوغاتی این شهر است که به دیگی از جنس سفال گفته می شود. در این دیگ می توانید انواع غذاهای خوشمزه را بپزید و با یاد سفر خود میل کنید.

اقامت:

برای اقامت در ساحل چمخاله هرگز برای پیدا کردن یک اقامتگاه خوب به مشکل برنخواهید خورد. این منطقه پر از ویلاها و هتل های زیبایی است که می توانند اقامت خوبی را برای شما رقم بزنند. در بخش هایی مشخصی از این منطقه، امکان برپایی چادر و شب مانی در فضای باز وجود دارد.

مسیر دسترسی:

پس از ورود به شهرهای شمالی به سمت جاده لاهیجان-لنگرود یا رودسر-لنگرود شود. پس از رسیدن به لنگرود، وارد بلوار سعدی شوید و از آنجا به سمت خیابان آزادگان و سپس بلوار جمهوری اسلامی برانید. در امتداد این مسیر به ساحل چمخاله می رسید.

این منطقه در ده کیلومتری شرق لنگرود قرار دارد.

 

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید