سقالکسار نام روستایی است که در سالهای اخیر بدلیل طبیعت بکر و دست‌نخورده‌اش بر سر زبانها افتاده، جایی که درختان سر به فلک کشیده، دریاچه و زیبایی آن، انسان را به نهایت آرامش می‌رساند.

سد خاکی سقالکسار

کلمه لغوی سقالکسار به معنی محل آب خوردن پرندگان است.
سقالکسار روستایی است با طبیعت زیبا و چشم‌نواز از توابع بخش مرکزی رشت که در 15 کیلومتری جنوب این شهر و در دهستان لاکان قرار گرفته است و 16 دقیقه از رشت فاصله دارد. در اطراف رشت دریاچه‌های متعددی وجود دارد و بزرگترین آنها سدخاکی سقالکسار است که مورد استقبال و توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. اطراف این دریاچه زیبا را جنگلهای فراوان در بر گرفته و درختان جنگلی این دریاچه در فصول مختلف سال زیبایی دریاچه را دو چندان می‌کند. نهایت زیبایی این دریاچه در فصل‌های تابستان و پاییز است. در فصل تابستان همه درختان و جنگلهای اطراف یکدست سبز می‌شوند و در فصل پاییز، رنگارنگ شدن برگ درختان، چشم هر بیننده‌ای را به خود مجذوب می‌کند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 و طول آن در حدود 600 و عرض آن 500 متر است.

زباله نریزید، تخفیف بگیرید!

نکته جالب توجه در این دریاچه، تمیزی آن است و آن هم به دلیل اجرای طرح کارآمدی است که توسط شورای اسلامی اعمال شده و توسط سکنه روستا به‌جد دنبال می‌شود. به هنگام ورود 3 تا 5 هزار تومان از گردشگران، ورودی دریافت می‌شود بهمراه یک کیسه زباله که به آنها داده می‌شود تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکرده و سپس زمانی که زباله‌ها را جمع‌آوری و تحویل دهند دو سوم مبلغ ورودی را به گردشگر، پس داده خواهند شد و همین طرح جالب باعث شده این دریاچه 15 هکتاری از جمله پاکیزه‌ترین نقاط استان گیلان به‌حساب آید.

مسیر رفتن به سقالکسار چگونه است؟

روستای سقالکسار 327 کیلومتر از تهران فاصله دارد و در شرایط عادی جاده (بدون ترافیک) مدت زمانی که طول می‌کشد این مسیر را طی کنید حدود 4 ساعت است. اگر از سمت تهران در حرکت هستید از جاده قزوین به رشت، بعد از پلیس راه، در تقاطع روگذر به سمت فومن بروید، به بقعه آقا سید شریف که رسیدید بعد از آن روستای سقالکسار و سد آن را خواهید دید.

امکانات و تفریحات سقالکسار

جدا از لذت بردن و قدم زدن در کنار دریاچه و استفاده از طبیعت و هوای پاک آن، امکاناتی هم برای گردشگران و توریستها فراهم شده است. استفاده از قایق‌های پارویی و پدالی در دریاچه و تماشای مناظر از وسط دریاچه بسیار لذت بخش است. در کنار دریاچه امکاناتی چون نمازخانه، سرویس بهداشتی و یک بوفه کوچک برای سرویس‌دهی وجود دارد. شما می‌توانید در روستای سقالکسار خانه روستایی اجاره نمایید و شب را در این روستای زیبا اقامت کنید.

از اطراف سقالکسار چه خبر

در صورت داشتن زمان، بازدید از جاذبه‌های دیگر استان گیلان مانند روستای پلکانی ماسوله که در فاصله کمی از این روستا قرار گرفته است نیز می‌تواند در برنامه تور گردشگری شما قرار گیرد.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید