سوباتان: بهشتی در ارتفاعات گیلان

یکی دیگر از نقاط بکر استان گیلان، سوباتان است.ییلاقی که چندان شناخته شده نیست و دارای طبیعتی خیره‌کننده است در این ییلاق می‌توانید شگفتی‌های طبیعت را نظاره‌گر باشید و در کنار دریاچه نئور، بزرگترین دریاچه طبیعی آب شیرین استان گیلان قدم بزنید و در دشتهای گلهای وحشی آن بدوید و شاهد چشمه‌هایی باشید که از دل زمین می‌جوشد و می‌توانید در سکوت مه‌آلود کوهستان، نفس بکشید.
از آنجاییکه این محل فاقد دکل برق و آنتن موبایل است، تنها استفاده‌ای که می‌توان از تلفن همراه داشت، گرفتن عکس سلفی با گله اسب‌های وحشی و گوسفندان سفید شاخدار است.

سوباتان کجاست

سوباتان در غرب لیسار و در نزدیکی شهر تالش واقع در استان گیلان قرار گرفته است و از شرق به جنگلهای انبوه لیسار، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور، از شمال به رودخانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه‌سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است.
این روستای تاریخی 1900 تا 2500 متر از سطح دریا فاصله دارد و در مسیر وزش بادهایی که از سمت شمال می‌آیند قرار گرفته و به همین دلیل زمستان‌های سردی داشته و معمولا با بارش سنگین برف همراه است، جالب است بدانید در گرم‌ترین فصل سال که دما در شهرهای بزرگ به شدت طاقت فرساست، هوا در این روستای ییلاقی بسیار خنک است، از این رو سکنه لیسار که در خانه‌های چوبی این منطقه سکونت دارند فقط در بهار و تابستان می‌توانند در آنجا اقامت گزینند.

"<yoastmark

امکانات موجود

در سوباتان مغازه‌های قصابی، چایخانه، کافه و…. دایر است که باعث شده گردشگران به بسیاری از احتیاجات ضروری، دسترسی آسان داشته باشند. اگر از روستا به سمت آبشار بروید یک بازار محلی سر راهتان قرار دارد بهمراه رستورانهایی با میز و صندلی‌ که از چوب درختان جنگلی ساخته شده‌اند.

لوازم ضروری سفر

دراین سفر باید کفش مناسب پیاده‌روی همراه داشته باشید. برای رفتن به این منطقه، سبک سفر کنید و فقط لوازم ضروری مانند کارت شناسایی، داروهای شخصی و یک دست لباس گرم اضافه همراه خود ببرید و به دلیل وجود امکانات رفاهی متوسط در اطراف دریاچه و ییلاقات، زیرانداز و کیسه خواب هم با خود ببرید.

"<yoastmark

اماکن دیدنی اطراف

دریاچه نئور که در غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاعات قرار گرفته است، آبشار ورزان که در شمال غربی سوباتان واقع شده و در فاصله 4 کیلومتری با سوباتان قرار دارد، پارک جنگلی آلچالق با بوته‌های فراوان آلوچه در غرب جنگلهای لیسار، قلعه تاریخی سلسال در پایین دست سوباتان، گورستان هفت هزار ساله در منطقه قوری دره سوباتان که ثابت می‌کند تاریخ تمدن سوباتان به هزاران سال قبل از اسلام بازمی‌گردد، از جمله مناطق جالب توجهی است که در اطراف سوباتان قرار دارند.

مسیر رسیدن به سوباتان کجاست

برای رسیدن به این ییلاق زیبا چند راه وجود دارد؛
اولین مسیر، جاده جنگلی لیسار به سوباتان است که البته قدیمی‌ترین مسیر رسیدن به این منطقه می‌باشد و گردشگران حرفه‌ای از این مسیر عبور می‌کنند و اگر به همراه خود کودک زیر هفت سال دارید این جاده به دلیل نبود امکانات و طولانی بودن و دشواری راه، توصیه نمی‌شود.

"<yoastmark

رسیدن به مقصد با وسیله شخصی

1. تهران، رشت، هشتپر، جاده آق اولر به سمت سوباتان. البته از هشتپر به بعد باید خودروی شخصی خود را جایی مناسب پارک کنید و با نیسان‌های محلی به سمت سوباتان رفته و در بازار محلی آن پیاده شوید.
2. تهران، اردبیل، خلخال و سپس جاده نئور به سمت سوباتان این را هم در نظر داشته باشید که این مسیر نیازمند پیاده‌روی 8 تا 10 ساعته و یا استفاده از ماشین‌های محلی است.
برای سفر با اتوبوس هم باید از تهران به آستارا و از آنجا به هشتپر بروید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید