سورتمه تالش: مسابقه ای هیجان انگیز با مارال های قرمز

تا به حال شده است که به مکان های جدید و تفریحات هیجان انگیز در گیلان فکر کنید؟ ما در شمالوژی به دنبال معرفی مکان های گردشگری و تفریحی کمتر شناخته شده در گیلان هستیم تا سفر شما را به تجربه ای متفاوت از صرفا گردش در ساحل و جنگل و رستوران گردی تبدیل کنیم. یکی از این جاذبه های گردشگری که می تواند هیجان را در رگ های شما تزریق کند، سورتمه تالش است.

روستای سیاه داران:

تالش چیزی در حدود یک چهارم خاک گیلان را به خود اختصاص داده است. این سرزمین پر رمز و راز، با طبیعتی بکر، بستر مناسبی برای اوقات فراغت و تفریح است. یکی از نقاط گردشگری تالش، روستای سیاه داران است. این منطقه در گذشته محل رویش درختان عظیم بلوط بوده است. تراکم رویش درختان به حدی بوده است که امکان عبور افراد از آن برای ورود به جنگل وجود نداشته است. وجود این درختان تیره رنگ، موجب نام گذاری این روستا به روستای سیاه داران شده است. این روستا با همت شهرداری تالش، میزبان پارک جنگلی و سورتمه تالش است.

پارک جنگلی سیاه داران:

ترکیب چشم انداز جلگه، دریا و کوهپایه های پوشیده از جنگل در تالش موجب شکل گیری محیط دلپذیری برای گردشگران شده است. این شهر دارای جاذبه های فراوانی است که یکی از مهم ترین آنها پارک جنگلی سیاه داران است. پارک جنگلی سیاه داران به بام تالش مشهور است و با مساحتی در حدود 41 هکتار، تفریحگاه مناسبی برای گردشگران به شمار می رود. این پارک در جنوب غربی شهر تالش واقع شده است و در سال های اخیر این منطقه از نقاط جذب گردشگر و گذران اوقات فراغت و تفریح به شمار می رود.

پوشش گیاهی این منطقه از نوع درخت شمشاد، ممرز، آزاد، بلوط، افرا، توسکا، گردو، راش و انجیلی است. ارتفاعات این منطقه از گیاهان دارویی پوشیده شده است و منبع تغذیه چرای دام به شمار می رود.

بخشی از این پارک جنگلی به نگهداری گوزن، غاز، آهو و غزال وحشی اختصاص یافته است که دیدن آنها در مسیر سورتمه تالش خالی از لطف نیست.

این پارک جنگلی از امکانات نسبتا قابل قبولی برخوردار است. در این منطقه راه مناسبی احداث شده است و در بخشی هایی از دامنه آن پله گذاری انجام شده است تا مسافری که خسته از راه به بلندترین نقطه می رسد با تفریحگاهی دلچسب، در محاصره جنگل های متراکم تالش روبه رو شود. سرویس بهداشتی، پارکینگ، رستوران، پوشش شبکه خوب، و آلاچیق های متعدد در مسیر از جمله امکاناتی است که در این تفریحگاه برای گردشگران فراهم شده است. پس از گشت و گذار در این تفریحگاه، سورتمه ریلی شما را به تجربه یک مسابقه هیجان انگیز در مسیری پر پیچ و خم، با همراهی مارال های قرمز، می خواند.

مارال
مارال

سورتمه تالش:

سورتمه تالش که از جاذبه های گردشگری منطقه به شمار می رود در کوه سیاه داران تالش راه اندازی شده است. ساخت این سورتمه با کمک شرکت ویگاند آلمان انجام شده است. این سورتمه دارای دو خط مستقیم (لیفت) و غیر مستقیم (مارپیچ) است که از جنگل های سیاه دارای عبور می کند. گردشگران می توانند با اهرم طراحی شده سرعت سورتمه خود را به حداکثر 40 کیلومتر در ساعت برسانند. طول مسیر کمی بیشتر از یک کیلومتر است و منظره جنگل های اطراف، شهر و حیات جانوری پارک جنگلی زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

بهترین فصل بازدید از آن فصل بهار است. این منطقه در روزهای عید بسیار شلوغ است و مسافران زیادی را به خود جذب کرده است. با این حال، استفاده از این مسیر حتی در فصل باران و سرما نیز امکان پذیر است. امکان نصب پوشش محافظ باران و ضربه می تواند گردشگران را در برابر باد و سرما محافظت کند.

طراحی مسیر این سورتمه بسیار مناسب انتخاب شده است و طول مسیر با وجود خم و قوس، سربالایی و سرپایینی های متعدد بسیار هیجان انگیز شده است. از زیبایی های طراحی این مسیر ریلی، عدم قطع حتی یک درخت برای ساخت آن بوده است. نقشه مسیر ریل گذاری به نحوی اجرا شده است که تمام درختان موجود در مسیر پروژه حفظ شده اند.

تفاوت اساسی سورتمه تالش با سایر تفریحگاه های مشابه، وجود مارال قرمز در پارک جنگلی آن است که لذت تماشای آنها در زمان سورتمه سواری در هیچ یک از تفریحگاه های مشابه قابل دستیابی نیست. این سورتمه دومین سورتمه ساخته شده در کشور است و ظرفیت پذیرش 800 نفر در ساعت را دارد و برای تمام گروه های سنی می تواند جذاب و هیجان انگیز باشد.

مسیر دسترسی:

پس از ورود به تالش، به سمت جنوب غربی شهر برانید. سورتمه تالش در میدان امام خمینی، پارک جنگلی سیاه داران قرار دارد.

نزدیک ترین جاذبه گردشگری:

دریاچه سرآگاه یکی از جاذبه های نزدیک به سورتمه تالش است. این دریاچه در کوه های بخش مرکزی تالش قرار گرفته است. پس از طی سه کیلومتر پیاده روی در مسیر جلگه ای منطقه، دریاچه در محاصره جنگل های متراکم اطراف پدیدار می شود. در حال حاضر این دریاچه به استخر پرورش ماهی تبدیل شده است و آب آن از چشمه های زیرزمینی کف دریاچه تامین می شود.

ساحل زیبای قروق، مناطق ییلاقی مریان و پارک جنگلی گیسوم از جاذبه های شهر تالش به شمار می روند.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید