شنبه بازار انزلی: از تخم مرغ تا گوشت شترمرغ

آشنایی با شنبه بازار بندر انزلی

در این مقاله میخواهیم به شما مخاطبان دوست داشتنی بگوییم که در انزلی کجا بریم؟شنبه بازار انزلی از مناطق نوستالژیک و تاریخی انزلی با بیش از هفتاد سال قدمت است که در نزدیکی بازار ماهی قرار گرفته و تالاب انزلی بین آن‌ها فاصله انداخته است. اهالی روستاهای اطراف بندرانزلی و حتی مردم دیگر شهرهای استان گیلان محصولات و کالاهای خود را با قیمتی مناسب در آنجا، عرضه می‌کنند.

 

شنبه بازار انزلی از معروفترین بازار‌های هفتگی در استان گیلان است که شنبه‌ها میزبان دوستداران قدم‌زدن در خیابان و و خریداران محصولات ارگانیک و تازه و محلی است. در ایران و البته در همه جای دنیا بازارهایی وجود دارند که فقط در روز خاصی از هفته بر پا می شوند و طبق آن روز نام گذاری می شوند. در میان بازارهای بندرانزلی هم شنبه بازار بر پا میشود که بسیار معروف و پر بازدید است. این بازار از قدیمی ترین بازارهای این شهر بوده و که قدمت آن به بیش از ۷۰ سال میرسد. البته لازم به ذکر است که اکنون 2تا شنبه بازار داریم که به شنبه بازار قدیم و شنبه بازار جدید شناخته میشوند. پس از تصویب شدن و برپایی شنبه بازار جدید که بصورت هفتگی بر پا میشود، شنبه بازرا قدیم از رونق خود نیفتاد و بصورت بازار دائمی به فروش محصولات خود ادامه داد.

از تخم مرغ تا گوشت شترمرغ

در شنبه بازار انزلی هر محصولی از هر جای استان گیلان قابل داد و ستد و خرید و فروش است. از جمله محصولات قابل عرضه در بازار شنبه‌های انزلی را می ‌توان به انواع میوه‌جات، سبزیجات، زیتون، ترشی‌های محلی، پنیر محلی سیامزگی، آبغوره، کدو محلی، سیر و فلفل، ماهی شور و دودی، ظروف سنتی و صنایع دستی، گل، گیاه و طیور و یا حتی شلوار جین و عینک آفتابی، اشاره کرد.

پس تعجب نکنید اگر پس از ساعتی گشت و گذار در این بازار، خود را با یک شانه تخم مرغ، قلاب ماهیگیری، عینک دودی و چند جوجه اردک در حین بازگشت به خانه دیدید!

اگر صرفا برای تفریح به شنبه بازار انزلی مراجعه کرده‌اید و قصد خرید هم ندارید قدم زدن در این بازار و دیدن فروشندگانی که به زبان‌های ترکی، فارسی و گیلکی سعی در جذب مشتری برای کالای خود دارند و دیدن شور و هیجان این بازار رنگارنگ می‌تواند برایتان جالب توجه باشد.

اگر اهل آشپزی هستید، می‌توانید تمام محصولات کشاورزی ارگانیک و سالم محلی را تر و تازه مانند بیشتر مردم شهر در این بازار خریداری کنید و برای رسیدن به آن باید به مرکز شهر بندر انزلی و خیابان میرزاکوچک خان بروید. از گذشته های دور، مردم روستاهای اطراف انزلی و حتی شهرهای اطراف و دور و نزدیک برای فروش محصولات خود به این بازار می آمدند.

اگر میخواهید بدانید سوغات گیلان چیست این بازار به سوال شما به خوبی پاسخ می‌دهد. محصولات کشاورزی از قبیل میوه و سبزی و صیفی، تولیدات کشاورزی همانند بهترین رب انارهای خانگی، زیتون و روغن زیتون تا صنایع دستی مردم شمال کشورمان همانند حصیر، زنبیل و دست بافته‌های زیبای پشمین را می توانید از این بازار خریداری کنید. همچنین فروش تخم مرغ، مرغ و خروس نیز برای طبخ غذا در این بازار رواج دارد. اگر می خواهید چالش پاک کردن مرغ و خروس را انجام دهید، بهتر است که وارد این بازار شوید و آن را از حرفه ای ها یاد بگیرید.

بازدید از بازار 70 ساله انزلی، چرخ زدن در میان پیر و جوانانی که با لهجه شیرین گیلکی کالای خود را به فروش می‌رسانند، ازدحام و سروصدای خریداران، ساعات خوشی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

بازار هفتگی سنتی انزلی یا همان شنبه بازار در حقیقت نمایشگاهی از تولیدات روستایی و فرهنگ بومی شمال کشورمان برای گردشگران و توریست هاست. می توانید از صبح زود فروشندگان محلی از مرد و زن و نوجوان را در این بازار ببینید که با لهجه های شمالی و محلی گیلکی به فروش محصولات خود می پردازند. حتی برای عکاسی و آشنایی با فرهنگ و زندگی مردم شمال، گیلان و بندر انزلی این بازار یکی از بهترین موقعیت ها را دارد.

بازار ماهی فروشان

در انتهای شنبه بازار قدیم به بازار ماهی می رسیم. بازاری به شکل سنتی و قدیمی که در زیر پل انزلی به فروش ماهی های تازه صید شده میپردازد. همه نوع ماهی در این بازار پیدا خواهید کرد البته اگر از بوی تند ماهی و دیدن خون ماهی بدتان نمی آید. این بازار اگر چه نیازمند بازسازی و توجه ویژه به آن است اما برای گردشگران و افرادی که به دنبال زندگی اصیل مردمان شمالی هستند، موقعیتی عالی دارد. در این بازار می توانید ماهیگران به نام و البته اصیل و قدیمی را پیدا کنید که به فروش ماهی های تازه صید شده همان روزشان می پردازند. پس دست خالی از این بازار به خانه نروید.

شنبه بازار انزلی به صورت هفتگی در روزهای شنبه برپا می شود، این بازار در بین بومیان به نام «شنبه بازار» مشهور است. در این بازار انواع تولیدات روستایی، صنایع دستی، سبزیجات تازه محلی، میوه‌های بومی و غیر بومی، ترشی‌های محلی، انواع ماهی‌های شور و دودی، انواع پرندگان زنده مانند (چنگر، غاز، مرغابی، مرغ محلی و …) به فروش می‌رسد. 

دوربین عکاسی را فراموش نکنید!

به هنگام مراجعه به شنبه بازار انزلی حتما دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید، ثبت تصاویر زیبا از رنگهای متنوع موجود و پوشش متفاوت فروشندگان در شنبه بازار انزلی از جمله جذابیتهایی است که از لنز دوربین عکاسان، دور نخواهد ماند.

شنبه بازار انزلی کجاست؟

شنبه بازار انزلی واقع در کوی واحدی، ساختمان قند و شکر، بصورت هفتگی برپا می‌شود.

 

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید