صفر تا صد یک ماهیگیری تفریحی در شمال

ماهیگیری یکی از آرامش بخش‌ترین و در عین حال هیجان‌انگیزترین تفریحاتی است که می‌توان به آن پرداخت. نمی‌دانم چقدر این احتمال وجود دارد که ساعت 3 صبح شما در شمال باشید و حوصله‌اتان سر رفته و نمی‌دانید چه کنید ضمنا گوشه محل اقامتتان یک چوب ماهیگیری قزل آلا، چرخ و قرقره یک نخ ماهیگیری معمولی، شناور، پیشبند، زنگوله (برای فهمیدن نوک زدن ماهی)، طعمه پاشی و چند وسیله جانبی مانند چاقوی تیز ماهیگیری، قلاب آزاد کن، قیچیی یا ناخنگیر کوچک، قوطی های کوچک و بزرگ داخل ساک مخصوص قرار گرفته است، توصیه می‌کنیم درنگ نکنید و به ماهیگیری بروید. اما اگر این لوازم را ندارید هم نگران نباشید. لازم نیست این همه ابزار داشته باشید، ماهیگیری آنقدرها هم سخت و پیچیده نیست. با شمالوژی همراه باشید تا به شما از صفر تا صد یک ماهیگیری تفریحی را در گیلان آموزش دهیم.

برای ماهیگیری تفریحی دست به کار شوید

اگر به این نتیجه رسیدید که یک نیمروز از سفرتان را به ماهیگیری تفریحی اختصاص دهید، به لوازم ماهیگیری نیاز دارید که خود آن بستگی به یکسری فاکتورها دارد از جمله اینکه کجا قصد ماهیگیری دارید (سد، دریا یا رود) و اینکه به دنبال صید چه نوع ماهی هستید و انتخاب روش ماهیگیری شما که از نوع انتظاری باشد یا در حال حرکت، سایز ماهیها کوچک باشد یا بزرگ و میزان هزینه‌ای که برای آن در نظر گرفته اید. از این رو در ادامه مطلب چند نکته را متذکر می‌شویم تا مبادا به جای ماهی، شما شکار شوید.
یکی از اشتباهاتی که شاید مرتکب شوید مراجعه به یکی از مغازه های لوکس فروشی برای خرید لوازم ماهیگیری است. شاید بعد از خرید خوشحال و هیجان زده باشید اما وقتی متوجه شدید که خیلی از وسایلی که خریده‌اید را اصلا نیاز ندارید و فقط بار و هزینه اضافه بوده، قطعا پشیمان خواهید شد. پس هیجان زده عمل نکنید و با تهیه فهرستی از وسایلی که یک ماهیگیرمبتدی نیاز دارد به یکی از مغازه‌های معمولیِ فروش لوازم ماهیگیری مراجعه کنید.

معرفی چند محل مناسب برای ماهیگیری تفریحی در شمال

یکی از مهمترین فاکتورها، انتخاب محل مناسب برای ماهیگیری است و اینکه آیا ماهی مورد علاقه شما در آنجا وجود دارد یا خیر و اینکه هرکجا آب هست دلیل بر وجود ماهی نیست مخصوصا در این شرایط که به دلیل صیدهای بی رویه و غیراصولی مکانهای مناسب ماهیگیری خیلی کمتر از گذشته شده است، اما توجه داشته باشید به عنوان مثال اگر علاقه دارید از دریا ماهیگیری کنید بهترین گزینه کرایه یک قایق پارویی مناسب است تا بتوانید حدود یک کیلومتر از نوار ساحلی فاصله گرفته و احتمال صید خودتان را بالا ببرید اما اگر شرایط کرایه قایق را ندارید اسکله‌های سنگی که عمق تقریبا مناسبی دارند و یا در قسمت هایی از مرداب که دارای پوشش گیاهی مناسب و شرایط تغذیه برای ماهیها فراهم است، می تواند محل خوبی برای ماهیگیری تفریحی شما باشد.شمالوژی چند محل مناسب برای ماهیگیری در استان گیلان رابه شما پیشنهاد میدهد:

 زیرپل آستانه اشرفیه

سنگچین‌های قدیم و جدید بندرانزلی

سنگچین بندرکیاشهر

مرداب کیاشهر

تالاب انزلی

 سد تاریک (امامزاده هاشم)

سدمنجیل

رودخانه سپید رود از سد سنگر تا دهانه دریا

تمام رودخانه‌های منتهی به دریا و تالاب انزلی

ماهی مورد نظر خود را برای ماهیگیری تفریحی انتخاب کنید

یکی از نکاتی که باید هنگام خرید لوازم ماهیگیری تفریحی به آن توجه شود اندازه و نوع ماهی موردنظر است که به دنبال صید آن هستید. بعنوان مثال با سیستم کاسی میتوانید ماهی های متنوعی را صید کنید؛ از قبیل انواع کپور ماهی ها، اسبله، انواع ماهیان رودخانه ای و ماهی قزل آلا. طول ریسه نیز میتواند نسبت به عمق آب تغییر کند و معمولا بیشتر از یک متر است. چوب های کاسی یکی از ساده ترین سیستم های ماهیگیری هستند.کاسی متشکل شده از یک چوب که بصورت تلسکوپی میباشد و همانند آنتن باز و بسته میشود و متراژ آن هم 11 الی 12 متر میباشد و میانگین طول چوب کاسی 7 متر میباشد و نخ مستقیم به سر چوب کاسی متصل میشود، طول نخ میتواند به اندازه طول چوب باشد، در این سیستم حتما در ریسه باید از شناور استفاده شود و یا اگر مرداب انزلی را برای ماهیگیری تفریحی انتخاب می‌کنید بهترین روش، سیستم روآبی است به خصوص برای صید انتظاری ماهی . بهرحال بسته به ماهی مورد نظر شما سیستم ها و لوازم ماهیگیری متفاوتی را نیاز خواهید داشت .

ماهیگیری تفریحی
ماهیگیری تفریحی

طعمه مناسب

طعمه هم یکی دیگر از نکات مهم در صید است اما از آنجا که قرار است به صورت تفریحی ماهیگیری کنید به خودتان سخت نگیرید چرا که به جز کرم و لارو یا رُش، خمیر ساده نان موثرترین طعمه ای است که اکثر ماهیها از آن استقبال می‌کنند.

توصیه های شمالوژی

حتما در خرید لوازم و هنگام ماهیگیری تفریحی از اطلاعات ماهیگیران محلی و کسانیکه تجربه ماهیگیری دارند استفاده کنید و اگر صرفا برای تفریح این کار را می‌کنید نیازی به خرید ابزار خاص و لوازم گران قیمت نیست. یک چوب کاسی 40 در 50 و یک قلاب شماره 9 برای شروع ماهیگیری کافیست. برای خرید نخ، سرب و چوب پنبه از فروشنده هم می‌توانید مشورت بگیرید. لباس مناسب و راحت و بپوشید کلاه فراموش نشود تا از سرمایی که از سمت آب می‌آید در امان باشید و همچنین مانع از فعالیت بدنی شما نشود. یک صندلی کوچک و سبک، از جمله وسایلی است که قطعا به کارتان خواهد آمد و در نهایت اینکه اگر ماهی کوچکی به قلاب شما گیر کرد حتما دوباره آنرا به آب برگردانید.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید