قلعه رودخان مهمترین آثار باستانی گیلان و بزرگترین قلعه آجری در ایران است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را به دوران ساسانیان، مقارن با حمله اعراب به ایران دانسته‌اند. قلعه‌رودخان در زمان سلجوقیان تجدید بنا شد و از پایگاههای مبارزاتی اسماعیلیان به شمار می‌رفت.

این قلعه ترکیبی هوشمندانه در معماری دفاعی و استراتژیکی رزمی است و به همین سبب از تاریخ 30 مرداد سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

طبیعت بینظیر قلعه رودخان

تاریخچه:

برای نخستین بار در سال 1830 میلادی «الکساندر مودزکو فچکو» محقق لهستانی‌الاصل هنگام تحقیق در گیلان متوجه قلعه‌رودخان شد و در یادداشتهای خود موقعیت این بنا را به ثبت رساند. او درباره این قلعه می‌نویسد؛ دژی است واقع شده بالای کوهی و در قسمت علیای رودخانه‌ای به همین نام. دژ، بام سنگی است و در طرفین ورودی دارای دو برج دفاعی مستحکم و بر کتیبه در ورودی آن حک شده است «این قلعه برای نخستین بار در سال 918 تا 921 هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیرباج‌ بن امیرعلاءالدین اسحاق تجدید بنا شده است».

امیرحسام‌الدین دیاج فومنی فرمانروای بیه از جمله اولین قدرتهای منطقه‌ای محسوب می‌شد که از اطاعت صفویان سرپیچی کرد و قلعه رودخان را بازسازی نمود تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند گریخت و نهایتا دستگیر و در تبریز اعدام شد.

دلیل نامگذاری قلعه رودخان:

از آنجاییکه این قلعه تاریخی درکنار رودخانه‌ای بنا شده است، معادل باستانی دودر رودگان یا دوگان دوژی که کنار رود قرار دارد یا تغییر یافته آن به نام قلعه رودخان خوانده می‌شود این قلعه به زبان اهالی منطقه که تالش است قلعه روخون نامیده می‌شود و سپس به مرور زمان به قلعه رودخان تبدیل شده است. قلعه‌رودخان در دوره‌های تاریخی به نامهای«قلعه هزارپا» «حسامی» «سگسار» و «سگسال» خوانده شده است.

قلعه و طبیعت اطراف آن:

قلعه رودخان تنها یک بنای تاریخی نیست و طبیعت اطراف، جلوه‌ای دیگر به فضا داده است. از روستای قلعه رودخان تا خود قلعه، طبیعت بسیار زیبا و چشم‌اندازهای کم‌نظیری وجود دارد که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. مسیر رسیدن به قلعه از میان درختان سر به فلک کشیده‌ای می‌گذرد که نور از لابه‌لای شاخ و برگ این درختان به پایین می‌ریزد و صدای رودخانه‌ای در سمت راست قلعه رودخان به همین نام شما را همراهی می‌کند.

نمایی از قلعه رودخان

طریقه رسیدن به قلعه رودخان:

برای کشف این پدیده باید هزار پله را طی کنید، بنابراین کفش راحتی از ضروری‌ترین ملزومات این سفر است. همچنین کوله سبکی بپیچید و آن را از وسایل ضروری مانند کرم ضدآفتاب، عینک‌آفتابی و… پرکنید. دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

قبل از آغاز پله‌های مسیر، به رستورانهای متنوعی برخورد می‌کنید که با غذاهای محلی متنوع، میزبان شما خواهند بود. در کنار رستورانها نیز می‌توانید از آتلیه عکاسی هم استفاده کنید و با پوشیدن لباسهای سنتی تصاویری خاص را از سفر خود ثبت کنید. همچنین فروشگاههای صنایع‌دستی، نمازخانه، سرویس بهداشتی و خانه‌های محلی جهت اقامت نیز پیش از پله‌ها وجود دارد.

کل مسیر رفت و برگشت شما 4 تا 5 ساعت است و برای بالا رفتن از آن باید آمادگی لازم را داشته باشید. افراد کهنسال و کسانی که به ناراحتی زانو مبتلا هستند نمی‌توانند از پله‌ها بالا بروند.

پله های منتهی به قلعه رودخان

قلعه رودخان کجاست:

این قلعه مهیج در 20 کیلومتری شهر فومن قرار دارد. برای رسیدن به این قلعه به شهر فومن بروید و از آنجا مسیر خود را به سمت جاده قلعه رودخان ادامه دهید. پس از عبور از روستاهای گشت، کردمحله، رودخان، سیاه‌کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد به روستای قلعه رودخان می‌رسید.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید