لباس محلی زنان گیلان: لباسی با قدمت چهار هزار سال

لباس محلی زنان گیلان میراث جهانی ایرانیان این خطه، با نقوش زیبایی که از روح نیاکان در آن به امانت مانده است. لباسی با قدمت بیش از چهار هزار سال که می توان آنرا به سه بخش لباس شرقی، غربی و مرکزی گیلان تقسیم کرد و خاطر نشان نمود لباس معروف «قاسم آبادی» متعلق به لباس زنان شرق استان می باشد.

نوع پارچه استفاده شده در لباس محلی زنان گیلان

پارچه هایی که در لباس زن شرقی و غربی گیلان به کار می رود نیز متفاوت است. لباس زنان غرب گیلان زمینه پارچه هایی با گلهای رنگارنگ و درشت دارد حال آنکه لباس شرق گیلان، زمینه پارچه ساده و یک رنگ است و تزئینات آن مانند نواردوزیها از رنگهای مختلف استفاده شده است.

لباس محلی زنان گیلان از چه بخش هایی تشکیل شده است

((الجاقیا)) پوشش دوخته شده ای از مخمل یا پارچه چادر شب است که پوشش زنان در کوهستانهای شرقی بوده است.

((شلیته)) یا کوتاه تومان (تنبان) دامنی کوتاه و پرچین است که به آن «گرد تومان» نیز می گویند.

((دامن)) دراز تومان، واژه ای است که برای دامن بلند چین دار استفاده می شود.

((چادر کمر)) پوششی است که بانوان گیلانی آن را به کمر می بندد.

بانوان، چادر را به هنگام کار کشاورزی مثل چیدن برگ سبز چای، نشاء و وجین و هنگامیکه مجبورند ساعتها به شکل خمیده کار کنند به دور کمر می بندند زیرا بستن آن، هم از کمردرد جلوگیری می کند و هم موجب گرم نگه داشتن آنان می شود همچنین از آن برای بستن کودک به پشت، هنگام کار کردن استفاده می کنند.

«روسری و سربند، لَچَک» لچک یا سربند را زیر روسری می بندند و برای روی آن از دستمال استفاده می کنند. در واقع دستمال روسری بر روی لچک بسته می شود و عموما سفید رنگ است.

«پیراهن، جُمه» بالاپوش بانوان است و به آن پیراهن می گویند. پیراهن ها مدل های متفاوتی دارند مثلا نوعی از آن، جلو بسته است و از طرف شانه دکمه دارد و نوعی دیگر دارای چاک پهلو است و غیر از یراق دوزی و چرخ دوزی از نخ های رنگی نیز در جلوی پیراهن استفاده می شود.

«جلیقه» جلیقه یکی از پوشش های متداول بانوان گیلان است که در شرق گیلان به آن «جرقده» یا «جرزقه» می گویند. مدل متداول آن اصولا جلوباز، سه دکمه، یقه هفت با سه جیب در طرفین است و پشت آن سگک دارد که قابلیت گشاد و تنگ کردن به آن می دهد.

روسری و سربند(لچک) پیراهن یا جُمه، جلیقه (کت)، الجاقیا، دامن، شلیقه، شلوار و چادرکمر از بخش های اصلی لباس محلی زنان گیلان است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید