لذیذترین غذاهای خیابانی که در شمال باید امتحانش کنید

شمال کشور با داشتن جذابیتهای طبیعی، کوه، جنگل، دریا همیشه یکی از پرطرفدارترین مناطق برای مسافرت بوده و هست، اما مطلب امروز فارغ از طبیعت بی‌نظیر آن، درباره یکی دیگر از مهم‌ترین جذابیتهای این منطقه است که کمتر به آن توجه شده و خیلی‌ها از آن بی‌اطلاع هستند. درباره غذای محلی صحبت نمی‌کنیم، بلکه مطلب امروز راجع به لذیذترین غذاهای خیابانی در شمال است. تجربه غذا خوردن فقط به رستورانهای شیک و باکلاس محدود نمی‌شود، گاهی لذت صرف یک وعده غذا از دکه‌های کنار خیابان با چنان لذتی همراه است که آن تجربه را نمی‌توان در رستوران‌های درجه یک بدست آورد.

در این مطلب به چند غذا و خوراک خوشمزه گیلکی که می‌توانید در خیابان‌های شمال آنرا میل کنید، می‌پردازیم؛

کباب کثیف:

شاید با خود بگویید چرا شما را تشویق به خوردن کباب کثیف می‌کنیم اما حقیقت این است که این دکه‌های کبابی کنار خیابان سالیان درازی است که کبابهای تازه و خوشمزه با تنوعی عجیب و متنوع که شاید اسمشان هم به گوش شما نخورده را برای مردم با کمترین امکانات طبخ کرده‌اند و البته شاید با رعایت نکردن چند نکته بهداشتی این لغت، وارد فرهنگ غذایی ما شده و برخی بر این باورند که هر چه کثیف‌تر، خوشمزه‌تر!

اما دلیل پرطرفدار بودن این دسته از کباب‌های خیابانی، داشتن قیمت مناسب و تنوع شگفت‌انگیز کبابهای قابل عرضه آنهاست که از گوشت چنجه تا جگر باقرساق، دوش، بهار، شیرین گوشت، کباب ترش و کوبیده به سفارش مشتری، موجود دارند. دکه‌های کبابی این سبکی در سطح شهر خصوصا رشت و انزلی پراکنده‌اند و می‌توانید از مردم بومی، آدرس معروف‌ترین آن‌ها را بگیرید.

کباب کثیف
کباب کثیف (لذیذترین غذاهای خیابانی)

واویشکا:

با نگاهی به برگهای تاریخ و مرور حضور روسیه در شهرهای شمالی ایران، بالاخص بندرانزلی نشانه‌هایی از این کشور در فرهنگ و زبان ما به جای مانده مانند چند لغتی که وارد زبان گیلکی شده و همین واویشکای خوشمزه‌ای که بین مردم شمال مصطلح هست، دستپخت روسهاست. واویشکا یکی از لذیذترین غذاهای خیابانی است که بسیاری از شمالیها عاشق آن هستند و نمی‌توانند بی‌تفاوت از کنار یک مغازه یا دکه واویشکا فروشی بگذرند و با جمله (پایه‌ایی واویشکا بزنیم) همدیگر را به خوردن یک پرس واویشکا دعوت می‌کنند. پیشنهاد ما هم این است که حتما این غذای لذیذ که در اکثر شهرها و روستاهای شمالی در مغازه‌های کوچک و با دکه‌های کنار خیابان سرو می‌شود را امتحان کنید.

واویشکا
واویشکا

جغوربغور:

جغوربغور همانند اسمش از شکل عجیبی هم برخوردار است، اما در عین حال دستور پخت بسیار ساده‌ای داشته و بسیار خوشمزه است. این غذای سالم، سرشار از ویتامین A و آهن است، اما به کسانی که کلسترول و چربی خون بالایی دارند خوردن این غذا و خواندن این مطلب توصیه نمی‌شود. جغوربغور در اصل متعلق به زنجانیهاست که در آن شهر و آذربایجان به آن جئزبئز می‌گویند.  این غذا هم قیمت بسیار مناسبی دارد و هم بسیار لذیذ است. اگر کنار خیابان یا در غذاخوری کوچکی این غذای خوشمزه را دیدید، حتما امتحان کنید و به این نکته توجه کنید در اسکاتلند هم غذای کاملا مشابهی وجود دارد که به آن هَگیس می‌گویند و این غذا خوراک ملی آنها به شمار می‌رود، پس با حسی کاملا خارجکی یکی از لذیذترین غذاهای خیابانی را نوش جان کنید.

جغور بغور
جغور بغور

باقالی:

باقالی، باقالا، باقله یکی دیگر از لذیذترین خوراکی‌های خیابانی است که البته هر شخص یکجور آنرا تلفظ می‌کند، اما مهم این است که در فصل سرما در پاییز مه‌آلود شهرهای شمالی یا زیر باران نم نم اوایل زمستان وقتی که با بخار بازدم سعی می‌کنیم اشکال مختلف درست کنیم، خوردن باقالی واقعا می‌چسبد. باقالی پخته در بیشتر نقاط ایران وجود دارد اما به علت صمیمیتی که شمالیها با این گیاه تاریخی دارند و مزه‌ای که خوردن باقالی پخته داغ به همراه سرکه، گلپر و نمک در شمال می‌دهد، نمی‌شد جایش را در این مطلب خالی گذاشت. این خوراکی دوست داشتنی پای ثابت بسیاری از جمع‌های دوستانه در زمستان است اما توصیه می‌شود کسانی که باردار یا دچار کمبود خون هستند از خوردن باقالی چه به صورت پخته و یا خام پرهیز کنند.

باقالی پخته
باقالی پخته

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید