مرداب گمشده: غروب تدریجی حوضچه

 مرداب گم شده که در کرد محله واقع شده است در حال حاضر حدود ۲۴۰ متر طول و در عریض‌ترین مکان، ۴۰ متر پهنا دارد و در ضلع شمالی آتش‌نشانی کنونی غازیان واقع شده است. اطراف آن توسط خانه‌های مسکونی و املاک شخصی احاطه شده و راههای منتهی به آن نیز توسط دربهایی که به دلایل نامعلوم مسدود گردیده، غیرقابل نفوذ شده و تنها راه دسترسی به آن، حیاط منازل مسکونی اطراف آن است. در تابستان مقدار آب مرداب گمشده کاهش می‌یابد.

 این حوضچه در واقع به نوعی نقش زهکش منطقه را بازی می‌کند و به نقل از قدیمیان محل، مرداب گمشده در گذشته از طریق باریکه آبی که از کنار شیلات می‌گذشت به تالاب راه داشته است و ماهیگیری توسط اهالی برای گرفتن کپور و حتی اردک ماهی (شوک) رایج بوده است اما هم‌اکنون تبدیل به محلی برای دفن فاضلاب‌های شهری و ساختمان‌های مسکونی اطراف شده است.

مرداب گمشده

مسیر آبریز مرداب گمشده در گذشته

این حوضچه بزرگ در گذشته از قسمت‌های حوضه آبریزی بود که آبهای سطحی و آب باران‌های فصلی و زمستانی از بالون صحرایی جمع شده و پس از گذشتن از محله‌های ناجی ۳ و سپس کوچه شهرداری غازیان به مرداب گمشده سرازیر می‌شده و سر ریز آن از طریق شیلات به کانال غازیان می‌ریخت. اما اکنون با از بین رفتن حوض بالون صحرایی و نابودی مسیرهای آبی و مسکونی شدن آن و خانه‌هایی که دور تا دور این حوضچه وجود دارد به جایی گم شده مبدل شده و فقط توسط ساکنین اطراف آن، قابل رویت و استفاده است.

مرداب گمشده

متن دیدگاه‌ها

 • احمد
  24 تیر 1398 در 11:59 ق.ظ

  سلام وعرض ادب
  25ساليست دركنار مرداب كلبه اي داريم
  درحفظ ونگهداري محيط زيست وپرندگان تلاش كرديم
  4و5 سال اخير يه عده كه ساكن انجا هستند با بريدن درختان واز بين بردن نيزارها مسير عبور قايق جهت ماهيگيري وازبين بردن اكوسيستم انجا دست به هركاري زده اند
  موضوع همراه با فيلم وعكس توسط افراد دلسوز به محيط زيست وشهرداري اعلام گرديد كه پيگيريهايي نيز انجام شد
  اما اين افراد جهت منافع شخصي اسيبهاي جبران ناپذيري به مرداب وارد كرده اند

یک نظر ارسال کنید