ممنوعیت واردات خودرو در بازار خودروی مناطق آزاد: کساد این بازار را در پی داشت

ممنوعیت واردات خودرو در بازار خودروی مناطق آزاد باعث شد بسیاری از کسانیکه سودای خودروهای لوکس را در سر می پروراندند ناگزیر به انتخاب خودروهای مدل پایینی که در بازار ایران موجود است، شدند؛ چرا که دیگر خودروی خارجی وارد نمی‌شود.

به گزارش شمالوژی، بر اساس بخشنامه‌ای که محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد، واردات خودروهای خارجی ممنوع شده است و همین مساله قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران را ظرف یک ماه حدود دو برابر کرد.

بازار خودرو منطقه

ممنوعیت واردات خودرو در بازار خودروی مناطق آزاد اتفاقی که اعتراض‌های بسیاری از مشتریان را درپی داشته است اما ممنوعیت واردات خودروهای خارجی ممکن است خیلی‌ها را به این فکر انداخته باشد که برای خرید خودروهای مدل جدید راهی مناطق آزاد شوند و با پرداخت گمرکی و عوارض، خودرویشان را پلاک ملی کنند اما خوب است بدانید که تقریبا باید دور این موضوع را خط بکشید زیرا مناطق آزاد هم مشمول این ممنوعیت شده و مناطق آزاد هم دیگر نمی‌توانند خودروی خارجی جدید وارد نمایند. ممنوعیت واردات خودروهای خارجی، شهروندان مناطق آزاد را نیز تحت تاثیر قرار داده است و قیمت‌ها در بازار این مناطق نیز به شدت تصاعدی روبه افزایش است. با این شرایط و با توجه به افزایش بی‌سابقه نرخ ارز، بازار خودرو در مناطق آزاد با مشکلاتی رو به رو شده که یکی از عمده‌ مشکلات آن، افزایش ٣٠ درصدی قیمت خودروهایی است که توسط اهالی این مناطق بیشترین استفاده را داشته و موجبات نارضایتی آنها را فراهم کرده است و سکنه مناطق آزاد دیگر نمی‌توانند سودای خودروهای مدل جدید خارجی را در سر بپرورانند.

آیا می‌توانیم خودروهای لاکچری را در مناطق آزاد بخریم؟

به خودتان زحمت ندهید! زیرا قوانین مناطق آزاد تغییرات زیادی دارد و شما نمی‌توانید با ذهنیت چند‌ سال پیش به دنبال خرید خودرو از این مناطق باشید. در سال‌های اخیر تفاوت قیمت خودروهای خارجی در مناطق آزاد نسبت به سایر شهرهای ایران باعث می‌شد افرادی که تمایل به استفاده از خودروهای لاکچری داشتند، برای خرید این خودروها با قیمت‌های پایین‌تر به این مناطق سفر کنند.متقاضیان خرید خودروهای خارجی می‌توانستند خودرو‌های مورد نظر خود را با نصف قیمت نسبت به تهران یا دیگر شهرها خریداری نمایند، حتی با پرداخت عوارض و هزینه‌های عبور از گمرک هم، خرید خودروی خارجی از مناطق آزاد به‌صرفه‌ بود و می‌شد با هزینه‌ای منطقی‌ از طریق این مناطق، یک خودروی لاکچری خرید اما دیگر نمی‌توانید روی این موضوع حساب کنید؛ زیرا واردات خودرو از مناطق آزاد هم در قوانین جدید با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شده است. البته ترخیص خودروهای خارجی از طریق مناطق آزاد همواره با دردسر و محدودیت‌هایی همراه بوده و بارها هم قوانین مربوط به این موضوع، تغییراتی داشته است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید