منطقه چراغ پشتان: برگی مجهول از تاریخ گیلان

منطقه چراغ پشتان انزلی جزیره‌ای کوچک، در شمال‌شرقی تالاب بین‌المللی انزلی که در شش کیلومتری شهر بندرانزلی  و در جنوب بشم قرار داشته است. جزیره‌ای که از آنجاییکه اطلاعات زیادی از آن در دست نیست، برگی مجهول از تاریخ این شهر بندری محسوب می‌شود.

این منطقه با طبیعت بکر و دست نخورده‌اش که زاییده طبیعت زیبای بندر انزلیست دارای تاریخی مرموز و شگرف است که البته هیچگاه به طور شایسته مورد بررسی قرار نگرفته است. منطقه چراغ پشتان تنها بازمانده‌ایست از شهری که یک شبه با تمام ساکنانش ناپدید شده است.

روایت است در گذشته این منطقه دارای باغ‌های انبوه، حمام و بازار بوده است و حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ سکنه داشته است. چراغ پشتان به معنی آنسوی چراغ یا جایی که پشت چراغ واقع است معنا می‌دهد. رودخانه شنبه بازار در انتهای محله قارویر دو شاخه می‌شود که یک شاخه حدفاصل نویر و چراغ پشتان واقع شده است.

در گذشته این رودخانه همچون فرودگاه برای راهنمایی و عبور و مرور قایق‌های حامل کالا چراغ‌کاری و در فواصل معین تیرهایی در حاشیه آن نصب شده بود که هر غروب فانوسهای آویزان آن توسط فردی روشن می‌شده است.

منطقه چراغ پشتان

مدفون شدن منطقه چراغ پشتان

طبق اسناد باقیمانده که از نقل قول سالخوردگان آن زمان بر جای مانده است منطقه چراغ پشتان دارای مسجد و بازار و حمام بوده که پس از بالا آمدن آب، تمامی آنها بهمراه سکنه خود یک شبه به زیر آب فرو رفته و برای همیشه ناپدید شده است. با کشف آثاری قبل از شهریور ١٣٢٠ در این منطقه که شامل مقداری کاشی حمام و کوزه‌های قدیمی بوده است، درستی این روایات را واقعیتر می‌نمایاند، اما به هر حال منطقه چراغ پشتان، شهری که زمان تقریبی گم‌شدنش به صورت تقریبی به بیش از ۱۶۰ سال پیش تخمین زده شده است کماکان به قسمتی تاریک و گنگ از تاریخ دیار کهن گیلان باز می‌گردد که نیازمند بررسی بیشتر است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید