نوید عکاس: مردی از جنس هنر

نوید عکاس ، نامی‌که اگر قرار باشد با شنیدن کلمه عکاس در بندرانزلی تداعی کننده کسی باشد، بی‌شک آن نام جبار نوید، عکاس مشهور و معرف این شهر است. عکسهای ماندگار او از پنچشنبه‌های شلوغ بلوار قدس و موج شکن گرفته تا ساحل زیبای این شهر بندری، ثبت لحظات بردهای شیرین و باخت‌های نفسگیر تیم ملوان بندرانزلی، همه و همه با هنر اوست که در تاریخ این شهر به زیبایی هرچه تمامتر نقش بسته است.

نوید عکاس

زندگینامه نوید عکاس

جبار نوید، معروف به نوید عکاس متولد سال 1295 در یکی از خانه‌های کوچک مجاور سینما گلسرخ بندرانزلی است، کسی که غم و شادی و اشک و لبخندهای این شهر را با دوربین قدیمی خود ثبت کرد، اما خودش در کمتر عکسی مشاهده می‌شود.
نوید پیش از جنگ جهانی دوم نقاش بود و با فروش آثار هنری‌اش امرار معاش می‌کرد و به‌همین دلیل هیچ تابلویی از آن زمان برایش به یادگار نمانده، اما از روزی که دوربین را شناخت و پس از ورود دوربین‌های عکاسی تخته‌ای به بندرانزلی به عکاسی روی آورد و با فراگرفتن آن به صورت تجربی، طی مدت نزدیک به 40 سال به عنوان عکاس محبوب شهر بندرانزلی همواره مورد احترام همشهریانش بوده است. نوید عکاس اگر امکان این را داشت که از آرشیو عکس‌هایش به‌درستی نگهداری کند تابحال بخش بزرگی از تاریخ این شهر، حفظ شده بود، اما افسوس که اهل هنر همیشه با فقر و تنگدستی همزاد‌‌‌ند.

تجلیل از عکاس محبوب، نوید عکاس

تنها سرمایه نوید عکاس، یک دوربین قدیمی است که چند سالی به دلیل از کار افتادگی او، در کنج اتاق خاک می‌خورد، اما مردم قدرشناس انزلی به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد عکاس محبوب شهر که متاسفانه چند سالی است به دلیل حادثه رانندگی در آسایشگاه به سر می‌برد، این دوربین ارزشمند برای نوید عکاس را به ایشان هدیه دادند و بهنگام تحویل این هدیه به وی، درباره حس درونی‌اش پرسیده شد که فقط به این جمله بسنده کرد: دوباره متولد شده‌ام.
همچنین با تجلیل از وی در مراسم آئین سپاس از شهروند شایسته انزلی ویژه نکوداشت جبار نوید، قدیمی‌ترین عکاس ورزشی ایران، چهره محبوب و دوست داشتنی عموم انزلیچی‌ها، مورد قدردانی ویژه قرار گرفت و لوح یادبودی به نشانه سپاس بیش از 50 سال فعالیتش به وی اهدا شد.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید