هلودشت: گردش در ارتفاعات مه آلود البزر

پارک جنگلی هلودشت از نظر داشتن چشم انداز فوق العاده، آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی و فضاهای مرتعی و زاویه دید مناسب به مناطق اطراف شهره است.

از نظر تقسیم بندی این منطقه جز مناطق کوهستانی و ییلاقی جنوب غرب رودسر و شهرستان املش به شمار می رود. ارتفاع این منطقه حدود 1000 متر از سطح دریا است و با شهر لنگرود کمتر از 50 کیلومتر فاصله دارد. این ییلاق 200 هکتار وسعت دارد و در 32 کیلومتری املش و در محاصره رشته کوه های سرسبز البرز قرار دارد.

زیبایی های هلودشت:

برای شروع زیبایی های هلودشت نمی توانید نقطه خاصی را مشخص کنید. لذت سفر به این منطقه از جاده های منتهی به آن شروع می شود. مسیر رسیدن به هلودشت از دل کوهستان های جنگلی می گذرد و به تدریج در ارتفاعات وارد ابرها می شوید. اگر خوش شانس باشید، زمانی که به این ییلاق زیبا می رسید ابرها از همه طرف به استقبالتان می آیند و شما را در آغوش می کشند.

مسیر رسیدن به هلودشت از میان کوه هایی با پوشش جنگلی توسکا و راش شروع می شود و در طول مسیر به تپه های سرسبز خواهید رسید. مزارع فندق و چای را پشت سر بگذارید و بالاتر بروید. هر چه بالاتر بروید، ابرهای بیشتری شما را احاطه می کنند، تا آنجا که احساس می کنید در حال حرکت در آسمان هستید.

در هلودشت حدود 10 تا 15 دقیقه باید مسیری سربالایی و سرپایینی را پیاده روی کنید تا به آبشار زیبای منطقه برسید. این آبشار در پایین دو کوه پوشیده از گیاهان جنگلی به وجود آمده است. آب این آبشار ابتدا در استخری زیر آبشار می ریزد و پس از آن به سمت روستای لیل، رودخانه لیل، شلمان رود و در نهایت دریا جریان می یابد. استخر زیر آبشار بیشتر از 100 متر مساحت دارد.

آب این آبشار از ییلاق زرچال سرچشمه می گیرد و در نهایت در این دامنه پرشیب آبشاری به طول 9 متر را ایجاد می کند. دیواره سنگی آبشار صخره نوردان را وسوسه می کند که آن را فتح کنند، اما صعود از آن کار هر کسی نیست.

منطقه اطراف آبشار از درختان ممرز، توسکا، افراد، انجیلی و شمشاد پوشیده است و جانورانی مانند گزار و روباه در این منطقه زندگی می کنند. هوای فوق العاده مطبوع این ییلاق بسیاری از گردشگران را ترغیب می کند که تنی به آب استخر بزنند.

به جز زیبایی های طبیعی، در این منطقه می توانید از آثار تاریخی روستای بلوردکان مانند کاروانسرا و پل تاریخی آن نیز دیدن کنید.

در هنگام برگشت در هلودشت چشیدن مزه شیر، ماست، کره محلی، گل گاوزبان، گردو و فندق مناطق ییلاقی را از دست ندهید و آنها را با خود به عنوان سوغات ببرید.

بعد از هلودشت کجا برویم؟

پس از ملاقات ابرها، حالا وقت آن است که سری به مناظر بدیع خصیل دشت بزنید. این منطقه ییلاقی نیز با کوهستان های سر به فلک کشیده، قله های برفی، دامنه های پوشیده از جنگل و چشم انداز فوق العاده تن و روح خسته شما را به یک جرعه آرامش مهمان می کند.

در مسیر رسیدن به خصیل دشت بافت گیاهی کم پشت تر می شود و مراتع سرسبز پیش روی شما قرار می گیرند. این روستا کمی بالاتر از هلودشت قرار دارد. مسیر رسیدن به خصیل دشت کمی پیچ دار و فاقد علائم راهنمایی است. برای رسیدن به این منطقه ییلاقی از نقشه یا بلدراه استفاده کنید. در این روستا می توانید در مجموعه خانه هایی که دارای دو اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام هستند، اقامت کنید.

بهترین زمان سفر:

ییلاق هلودشت در تمام طول سال زیباست و چشم انداز بی نظیری دارد. اما اگر جز گردشگران حرفه ای نیستید، فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این منطقه کوهستانی است. به دلیل موقعیت کوهستانی منطقه، سفر در فصول سرد و پر بارش دشوار است.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به هلودشت باید ابتدا به لاهیجان و از آنجا به املش بروید. پس از رسیدن به املش از اهالی سراغ مسیر روستای لات لیل را بگیرید. پس از عبور از این روستا باید مسیری طولانی را در کوهستان های جنگلی طی کنید. برای رسیدن به مقصد باید از جاده ای آسفالته در حاشیه رودخانه شلمان رود عبور کنید. در ادامه وارد جاده خاکی هلودشت شوید و پس از عبور از مسیری کوتاه به این روستای زیبا می رسید.

در هلودشت کجا اقامت کنیم؟

سوئیت هایی در نزدیکی یک قهوه خانه در ارتفاعات هلودشت ساخته شده که می توانید در آنها اقامت کوتاهی داشته باشید و از زیبایی های کوهستان لذت ببرید. با بالا آمدن از دره با خانه های روستایی رو به رو می شوید که می توانید در یکی از آنها اقامت کنید. روستاییان این منطقه به شغل دامداری و تهیه محصولات دامی مشغول هستند.

برای سفر به هلودشت تنها به کفش مناسب پیاده روی و یک دست لباس اضافه نیاز دارید. اگر می خواهید نزدیک آبشار بروید، لباستان کمی خیس خواهد شد و به یک لباس دیگر نیاز دارید. گوشه گوشه این ییلاق، مناسب اتراق کردن است. اگر قصد اقامت شبانه دارید، تجهیزاتی مانند کیسه خواب، چادر مسافرتی و خوراکی را فراموش نکنید.

املش کجاست؟

املش یکی از شهرهای زیبای استان گیلان است که در فاصله 75 کیلومتری شهر رشت و 16 کیلومتری لنگرود قرار گرفته است. این شهر در مجاورت رودخانه شلمان رود قرار گرفته است.

سه شنبه بازار املش نمونه خوبی از بازارهای هفتگی سنتی است که در آن می توانید اجتماع پر شور و متراکم مردم محلی را شاهد باشید. حضور در این بازار یکی از سرگرمی های افراد محلی به شمار می رود، به طوری که برایشان هیچ چیز هیجان انگیزتر از رفتن به بازار هفتگی نیست. در این روز، می توانید از صنایع دستی، محصولات محلی، اجناس فروشندگان دوره گرد و برخی اجناس خارجی دیدن کنید. در کنار فروشندگان محلی، بازار مارگیرها، معرکه گیرها و درویشان نیز در این روز داغ است و عده زیادی را دور خود جمع می کنند.

تالاب زر بیجار، غار لیاروی، بافت تاریخی املش، چشمه آب معدنی لوزان، برج تاریخی میل امام و یخچال طبیعی ملجه دشت از دیدنی های این شهر زیبا هستند که بازدید از آنها را به شما توصیه می کنیم.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید