پارک بین المللی بوجاق تلاقی طبیعت و دریا

برای سفر به پارک بین المللی بوجاق باید راهی استان گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه شویم. وسعت این پارک به 3260 هکتار میرسد که 1600هکتار آن محوطه دریایی، حدود 160 هکتار آن را محوطه تالابی و بقیه آن مربوط به زمین های ساحلی و علفزارها میشود. این پارک اولین پارک خشکی- دریایی ثبت شده در ایران است که توسط دومین رودخانه پرآب کشور رودخانه سفیدرود به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است.

پارک ملی بوجاق که از جنوب به بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر میرسد. نکته جالب توجه‌ای که راجع به این پارک به چشم می آید تنوع بالای پرندگان و آبزیان در این منطقه است. با شمالوژی همراه باشد تا در ادامه به توضیحات بیشتری راجع به پارک بوجاق بپردازیم.

پارک بوجاق زیستگاه آبزیان و پرندگان مهاجر

تالاب بوجاق از اهمیت زیستگاهی بالایی برخوردار است بطوریکه در سال 1354 در فهرست تالاب های کشور با عنوان لاگون کیاشهر به ثبت رسید.

پرنده نگری در تالاب ملی بوجاق

پرنده نگری یکی از مهیج‌ترین شاخه های طبیعت گردی است و تورهای طبیعت گردی بسیاری با هدف بازدید و عکاسی از گونه های متنوع جانوران و پرندگان برگزار میشود. تماشای پرندگان مهاجری که از هزاران کیلومتر دورتر آمده‌اند تجربه‌ای بی تکرار است. با توجه به تفاوت گونه‌های زیستی در این پارک و میزبانی پرندگانی که هر ساله به این منطقه کوچ میکند میتواند مقصد مناسبی برای بازدید و تور پرنده نگری باشد.

حدود 20گونه پرنده در این تالاب زندگی میکنند که اکثر آنها مهاجر هستند و فقط در فصل پاییز و زمستان دیده میشوند. از نادرترین پرندگانی که تا به حال فقط 2بار در ایران دریده شده میتوان به شناگر بلوطی اشاره کرد. دیگر نکته جالب راجع به پرندگان این پارک مشاهده پرندگانی چون طرقه کوهی و چکچک ابلق است که فقط در مناطق سردسیر و کوهستانی زندگی میکنند!

در بطور کلی در این پارک می‌توان انواع پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گیلان‌شاه، گیلار، کشیم، لک لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ ‌لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر، ماهی‌خورک و پرندگان شکاری مانند انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌ پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله را مشاهده کرد.

تنوع آبزیان در تالاب بوجاق

بیش از ۵۰ گونه از آبزیان گوناگون نیز در منطقه تالاب بوجاق شناسایی شده که مهمترین آنها ماهی سفید، کپور، سیم‌پرک، سرخ باله،  اردک ماهی، کلمه، ماهی کاراس و لای‌ماهی هستند. همچنین فک خزری، تنها پستاندار دریای خزر هم در این منطقه دیده می‌شوند. تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده در این منطقه هم ۲۴۸ گونه است که این مقدار گونه در شهرهای شمالی ما بسیار طبیعی است.

تفریحات در پارک ملی بوجاق

تماشای پرندگان و آبزیان این منطقه از اولین و جذاب ترین تفریحات محسوب میشود. بازدید از پرندگانی که با رنگهای منحصر به فردشان از بالای سرتان عبور میکنند و یا در گوشه‌ای پنهان شده و در حال نظاره‌گری شما هستند و ماهی هایی که در آبی بیکران این تالاب هر از چند گاهی سر از آب بیرون آورده و به این تالاب جان میبخشند.

مگر میشود اسم تالاب بیاید و ذهن شما سمت قایق سواری نرود؟ از جذاب ترین تفریحات آبی میتوان به قایق سواری در این تالاب اشاره کرد که با گذر از میان نیزارها و موجهای آن حس سرزندگی را به شما هدیه میدهند.

گذر از میان پل چوبی کیاشهر تجربه بی نظیر از راه رفتن روی آب ها را به شما هدیه میدهد که یکی از بهترین و به یادماندنی ترین سفرهارا میتواند برای شما به یادگار بگذارد.

بهترین زمان رفتن به پارک ملی بوجاق

اگر قصد دارید در سفر به این منطقه به نظاره گری پرندگان مهاجر بنشینید بهترین زمان سفر فصل پاییز و زمستان است زیرا فصل مهاجرت این پرندگان به این زیستگاه است.

اما اگر اهل طبیعت و لذت بردن از فضای سبز و استشمام هوای تازه با راه رفتن روی پل چوبی و قایق سواری هستید. فصل بهار و تابستان زمان مناسب تری برای سفر به تالاب بین المللی بوجاق میباشد.

راه های دسترسی به پارک بوجاق

برای سفر به این منطقه بینظیر ابتدا باید به استان گیلان سفر کنید که میتوانید از مسیر جاده های حسن رود به زیبا کنار، لشت نشا به زیبا کنار بروید. مسیرهای خاکی دیگری نیز برای رسیدن به این منطقه وجود دارد که جاده خاکی زیبا کنار است و از در جوار رودخانه اشمک میگذرد.

برای سفر به پارک بوجاق چه چیزهایی برداریم؟

اولین چیزی که هنگام رفتن به تور پرنده نگری باید به یاد داشته باشید. رنگ لباشتان است. سعی کنید از رنگهای خنثی، سبز، کرم و خاکستری استفاده و لباس هایی که همخوانی بیشتری با طبیعت دارند انتخاب کنید. پوشیدن لباس های با رنگ ها گرم و جیغ باعث ترساندن پرندگان میشود و شانس دیدن آنها برایتان سخت تر میشود. استفاده از لباس های راحت و پوشیدنی کتانی به شدت توسیه میشود زیرا قرار است ساعات زیادی را در این مکان به پیاده روی و نشستن بگذرانید.

قطعا دوربین عکاسی و یک دفتر یادداشت از ملزومات هر سفر هیجان انگیزی است که بتوانید لحظات خوش در آنجا بودن را ثبت کرده و تجربیات خود را با دیگران نیز با اشتراک بگذارید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید