پارک جنگلی سراوان: راوی کهن ترین قصه های جنگل

در گوشه دیگری از گیلان، در پارک جنگلی سراوان، طبیعت لباسی رنگارنگ به تن کرده و فرشی از برگ برای پذیرایی از شما زیر پایتان پهن کرده است. چشم انداز زیبای طبیعت با مه صبحگاهی تکمیل می شود و همه چیز برای یک پیاده روی لذت بخش آماده است. حتی رودخانه سپیدرود هم با جوش و خروش خود را به پارک جنگلی سراوان رسانده تا از این همه زیبایی جا نماند. این پارک از قدیمی ترین نواحی جنگلی گیلان به شمار می رود و به دلیل دارا بودن مناظر زیبا و تنوع امکانات گردشگری به یکی از مقاصد محبوب برای مسافران تور گیلان بدل شده است.

پارک جنگلی سراوان در 17 کیلومتری جاده رشت-تهران قرار گرفته است. دسترسی آسان به این منطقه از طریق یکی از اصلی ترین جاده های کشور باعث جذب گردشگران زیادی به آن شده است. رانندگی در جاده زیبای این پارک، با تماشای درختان کهن در دو سمت جاده، خستگی تمام سفر را از تن شما می زداید. این منطقه دارای مجموعه بی نظیری از ذخایر ژنتیکی، گونه های گیاهی و چشم انداز طبیعی زیبایی است که با وجود یک دریاچه و رودخانه سفیدرود و سیاه رود در ضلع شرقی پارک تکمیل شده است.

درختان کهن و سر به فلک کشیده پارک جنگلی سراوان راوی قصه های زیادی هستند و استوار ایستاده اند تا همه را مسحور زیبایی خود کنند. گیلان، شهر جنگل های مه آلود، در اینجا گوشه دیگری از زیبایی خود را به نمایش گذاشته است.

پوشش گیاهی و جانوری:

در بخش طبیعی این پارک، درختانی مانند بلوط، ممرز، انجیلی توسکا، بید، بیدمشک، آلوچه جنگلی، سفید پت و بسیاری دیگر دیده می شود. در بخش های دست کاشت این جنگل نیز از درختان کاج تدا، کاج سیلوستریس، سرو نقره ای و زربین استفاده شده است.

انواع پرندگان و جانواران در این منطقه زندگی می کنند. قرقاول، کبک، دارکوب، جغد جنگلی، خرگوش، راسو و انواع خزندگان و حشرات در این پارک، و به خصوص در حاشیه رودخانه، دیده می شوند.

دریاچه سبز رنگ:

در پارک جنگلی سراوان به هر کجا که قدم بگذارید، چوب سحرآمیز طبیعت معجزه ای تماشایی خلق کرده است که از همان بدو ورود به پارک شما را جادو می کند.

پس از ورود به پارک به سمت چپ بپیچید تا به زمینی پوشیده از چمن برسید که همان دریاچه در زیر لحافی از گیاه است. کمی جلوتر سکویی چوبی و چند قایق پدالی قرار دارند که آماده اند تا شما را به گردشی درون جنگل ببرند. سکوت بی نظیر این دریاچه، آرامش را به شما هدیه می دهد.

برای داشتن یک پیک نیک جذاب و پیاده روی در طبیعت وارد پارک شوید و گوش به صدای آب بسپارید. صدای خروش آب شما را به سمت رودخانه راهنمایی می کند. حاشیه رودخانه از شلوغ ترین قسمت های پارک جنگلی سراوان است و افراد زیادی در کنار آن، جایی را برای خود انتخاب کرده اند.

پارک جنگلی سراوان

امکانات گردشگری:

پارک جنگلی سراوان دارای امکانات گردشگری مناسبی است. در این پارک آلاچیق ها، میز و نیمکت و کباب پزهای متعددی برای استفاده خانواده ها ساخته شده است و گردشگران می توانند ساعت خوشی را در کنار دوستان و خانواده خود تجربه کنند. محوطه ای نیز به پارک بازی کودکان اختصاص یافته است. این پارک دارای سکوهای برپایی چادر، سرویس بهداشتی و سایر تاسیسات رفاهی است.

موزه میراث روستایی گیلان:

قسمتی از پارک جنگلی سراوان به بازسازی معماری و شیوه زندگی روستایی گیلان اختصاص یافته است. این مجموعه روباز شما را با معیشت، کار، نوع معماری، صنایع دستی و فرهنگ مردم گیلان آشنا می کند. در زمینی به مساحت 260 هکتار، بناهای 9 روستای گیلان به عنوان نمادی از معماری اصیل این شهر در معرض نمایش گذاشته شده است. عمر بناهای موجود در این موزه از 65 تا 180 سال است.

موزه میراث روستایی گیلان تنها نمونه از موزه فضای باز با هدف آشنایی با فرهنگ و معماری روستایی در ایران است. در این مجموعه معماری روستاهای مختلف گیلان دوباره چینی شده است. برای بازسازی فعالیت سنتی در روستا و ایجاد حس نزدیکی بیشتر با محیط طبیعی آن، علاوه بر خانه ها، بناهای جانبی روستایی نیز در این موزه بازچینی شده اند. بناهایی مانند انبار برنج، تلمبار، طویله، باغچه سبزیجات و صیفی جات در کنار هر خانه بازسازی شده است.

بخشی از این سایت به کشتزار برنج تبدیل شده است و در آن کاشت و برداشت برنج به روش سنتی انجام می شود. آشنایی با فعالیت های معیشتی مردم گیلان به همین محدود نمی شود؛ در بخش های دیگری از این موزه، باغ چای، توتستان و نارنجستان نیز ایجاد شده است و قسمت دیگری از آن نیز به نگهداری دام و طیور اختصاص یافته است.

جشنواره های متعدد، موسیقی محلی، اجرای مراسم و بازی های سنتی گیلان شور زندگی را به این موزه آورده اند. در بخش دیگری از این موزه نیز صنایع دستی و هنر مردم گیلان در قالب بازارچه در معرض فروش گذاشته شده است. اگر در هر زمینه سوالی دارید، کافی است به یکی از راهنمایان موزه که با لباس های محلی در مجموعه مشغول به کار هستند، مراجعه کنید تا اطلاعات لازم درباره خانه ها و سایر بخش های موزه را در اختیار شما قرار دهند.

این موزه، را می توان گیلان کوچکی دانست که با گردش در آن می توانید اطلاعات زیادی از آداب و رسوم و فرهنگ غنی این منطقه به دست آورید.

سایر تفریحات پارک جنگلی سراوان:

نخستین زمین پینت بال جنگلی در این منطقه قرار دارد. این زمین با 1200 متر مربع مساحت، دارای امکانات لازم برای انجام تفریح پینت بال است. حداقل سن ورودی آن 10 سال است.

از دیگر تفریحات هیجان انگیز این پارک، راندن موتور چهارچرخ در جاده های زیبای آن است که می توانید با کرایه کردن آن به مدت 10 دقیقه تجربه متفاوتی داشته باشید.

بهترین زمان بازدید:

مادر طبیعت در هر فصل از سال لباس تازه ای به تن می کند. انبوه درختان این پارک در هر فصل به رنگ تازه ای در می آیند. طراوت، سرسبزی و آب و هوای خوب منطقه دلایلی است که بسیاری از افراد سفر به این منطقه را در بهار و تابستان ترجیح می دهند. با این حال، پاییز آن را هرگز از دست ندهید. رنگ های تند و آتشین پاییزی فرصت خوبی برای عکاسی و یک پیاده روی آرامش بخش در طبیعت است.

بسیاری از افراد پوشش سفید جنگل در زمستان را به هر تازگی و طراوتی ترجیح می دهند. این منطقه در زمستان شاهد بارش برف و سرما است. بنابراین با توجه به میزان بارش برف و باران در این فصل از سال، سفر در این جاده در زمستان به مهارت، تجربه و رعایت اصول ایمنی نیاز دارد.

دیدنی های اطراف پارک جنگلی سراوان:

یکی از مجموعه کاروانسراهای مشهور شاه عباسی به نام کاروانسرای لات، بقعه امامزاده هاشم، و بازارهای هفتگی صنایع دستی از مکان های دیدنی در نزدیکی این پارک است.

کاروانسرای شاه عباسی
کاروانسرای شاه عباسی

مسیر دسترسی:

گیلان، کیلومتر 17 جاده رشت-تهران، سمت غرب جاده

محدوده پارک جنگلی سراوان از شمال تا جاده دره پشت به فشتام، از سمت غرب تا کچا و جوکول بندان و از سمت شرق تا جاده رشت به تهران ادامه دارد.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید