چشمه دمکش چابکسر: درمانگری با اسرار ناشناخته

امروز هم با هم می خواهیم در جنگل های گیلان قدم به قدم پیش برویم تا دوباره به جایی برسیم که چوب جادوی طبیعت، آن را به زیبایی تمام خلق کرده است. چشمه دمکش قرن هاست که دانشمندان و گردشگران زیادی را به سوی خود کشانده است تا رمز و رازش را کشف کنند اما هنوز کسی از اسرار جاری شدن آن خبر ندارد. این چشمه حتی دانشمندی چون شیخ بهایی را نیز در کشف این ویژگی منحصر به فردش شکست داده است. خاص بودن این چشمه باعث ثبت آن در فهرست آثار ملی ایران شده است.

چشمه دمکش در ملک شخصی برادران مهدوی واقع شده است و این خانواده اجازه بازدید از چشمه و باغ را به عموم مردم داده اند. آب آن از گودالی زیر یک درخت کهنسال خارج می شود. آنچه این چشمه را عجیب می کند خروج آب از آن است. گاهی چندین ساعت یا چند روز آبی از آن خارج نمی شود و گاهی آب تا چند روز در آن جای می شود. پیش از جاری شدن آب باید به صداها گوش دهید. صدای آب خبر از جاری شدن آب می دهد. هنوز کسی نتوانسته دلیل این نوع آبدهی در چشمه را کشف کند. گاهی مردم ساعت ها در جلوی چشمه به انتظار جاری شدن آب و نوشیدن از آن به انتظار می نشینند. محلی ها معتقدند پیش از جاری شدن آب دو نسیم خنک می وزد و خبر از فوران آب می دهد. اما این مسئله ثابت نشده است.

آب چشمه آشامیدنی است و از کیفیت مطلوبی برخوردار است. تنها 12 چشمه بدون املاح در خاورمیانه وجود دارد که چشمه دمکش یکی از آنهاست. آب این چشمه خاصیت درمانی دارد و برای دفع سنگ کلیه و جبران کمبود آهن توصیه می شود. بسیاری از افرادی که دچار سنگ کلیه هستند به امید نوشیدن مقداری از این آب به این نقطه سفر می کنند.

تفریحات چشمه دمکش:

مناطق اطراف چشمه خوراک گشت و گذار و عکاسی است. کمی که به سمت بالای چشمه پیاده روی کنید، تا چشم انداز خوبی به چابکسر و دریای آبی خزر داشته باشید. 40 متر بالاتر از چشمه دمکش چشمه دیگری قرار دارد که آب گوارایی دارد. آب این چشمه نیز از خواص درمانی برخوردار است.

در زمین های اطراف چشمه تخت هایی قرار دارد که برای پیک نیک خانواده ها و اتراق چند ساعته مناسب هستند و می توانید به همراه خانواده ساعتی از منظره و آب و هوای مطبوع لذت ببرید. پارکینگ، و سرویس بهداشتی تنها امکانات رفاهی این منطقه هستند، بنابراین منتظر یک تفریح لوکس باشید. در نزدیکی چشمه بوفه تهیه خوراکی نیز وجود دارد که در حد تامین مایحتاج معمولی می تواند نیاز شما را برطرف کند.

همان طور که گفته شد، چشمه دمکش همیشه آب ندارد. گاهی زمان مدیدی می گذرد و خبری از آب نیست. این باعث می شود که برخی از گردشگران از رفتن به اینجا ناامید شده و حتی ابراز نارضایتی کنند. پیش از اقدام به رفتن به این منطقه و پرداخت ورودی به این نکته توجه کنید.

بهترین فصل بازدید:

آب و هوای این ییلاق در بهار و تابستان بسیار مطبوع است و افراد زیادی برای اتراق به اینجا سفر می کنند. اوایل بهار آبدهی چشمه در بالاترین حد خود قرار دارد و حدود 500 لیتر در ثانیه است. این مقدار در تابستان به یک دهم کاهش می یاید. با سرد شدن هوا کمتر کسی به این منطقه می آید.

خانه های محلی و مهمانسراهای اطراف چشمه می توانند گزینه خوبی برای اقامت در این ییلاق باشند. بازدید از این منطقه با پرداخت مبلغی ورودی امکان پذیر است که در فصول مختلف مبلغ آن تغییر می کند.

 

 

دیدنی های نزدیک به چشمه دمکش:

روستای زیبای سرولات با تمام خوراکی های خوشمزه اش منتظر است شما را به یک شکم چرانی مطبوع دعوت کند. در مسیر رسیدن به روستای سرولات هرگز خسته نخواهید شد چرا که تنها چیزی که در مسیر با آن روبرو هستید، چشم اندازهای فوق‌العاده است، از باغ‌های میوه گرفته تا دامنه‌های کوه البرز، رودخانه و دریای خزر همگی حضور در این مسیر رویایی را برایتان به یادماندنی‌تر می‌کند. روستای سرولات تنها به خوش منظره بودن معروف نیست بلکه در حال حاضر این روستا خوشمزه هم هست، بسیاری از کسانی که به این روستا سفر می‌کنند توریست غذایی هستند. دلیل آن هم وجود یک رستوران ساده با غذاهای محلی فوق‌العاده خوشمزه، با کیفیت بالا و کاملا خانگی به‌نام خاور خانم است، این رستوران که در یکی از مرتفع‌ترین مناطق روستا قرار گرفته یک ساختمان سه طبقه است که به همت یک شیرزن گیلانی به همین نام ساخته شده است و شهرت ملی پیدا کرده است.
رستوران خاور خانم در بعضی از روزها به‌قدری شلوغ می‌شود که به سختی میتوان میز خالی برای صرف غذا پیدا کرد بنابراین بهتر است از قبل میزتان را رزرو کنید.

مسیر دسترسی:

چشمه دمکش در 5 کیلومتری چابکسر در روستای فکجور واقع شده است. در این روستای کوچک حدود 40 خانواده ساکن هستند و به کشاورزی و پرورش مرکبات مشغول هستند. برای رسیدن به این روستا در مسیر سیاهکلرود-مازنداران وارد خیابان استقلال شوید. مسیر را ادامه دهید تا به یک مسجد برسید. از اینجا وارد یک فرعی در سمت راست خود شوید. در ادامه مسیر از تابلوهای راهنما استفاده کنید که به طور دقیق شما را به چشمه می رسانند.

 

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید