کاخ موزه بندر انزلی: روشنایی در شب های تاریکی مطلق

معرفی کاخ موزه بندر انزلی

کاخ موزه انزلی از بناهای تاریخی و زیبای شهر بندر انزلی است که به “کاخ میان پشته” هم شهرت دارد و دلیل این نامگذاری بخاطر واقع شدن این بنا در منطقه وسیعی و بین دو پل معروف انزلی و غازیان به نام میان پشته است. این کاخ یکی از یادگاری‌های دوران قاجار به شمار می‌رود و پس از بازسازی در دوره پهلوی، رنگ و لعاب تازه ای به خود گرفت. این کاخ موزه طی سالها کاربری های متفاوتی داشت و در نهایت به عنوان موزه با نام “کاخ موزه نظامی بندر انزلی” برای بازدید عموم قرار گرفت.

نمای کلی کاخ موزه بندر انزلی

تاریخچه

کاخ موزه انزلی که یکی از بناهای تاریخی استان گیلان به حساب می آید، با چشم اندازی زیبا و نفس گیر مشرف به دریا و درختان سرو ساخته شده و مالک اصلی آن تاجری روسی به نام خوشتاریا بود و جالب است بدانید ایشان جزء اولین کسانی بودند که روشنایی و برق را به ایران وارد کرد. این قصر دو طبقه‌ای باشکوه و زیبا که از چوب ساخته شده بود جزو اولین بناهای ایران بود که روشنایی با برق را در شب تجربه کرده و در زمانی که از روشنایی برق خبری نبود در شب های مه آلود بندر انزلی این قصر با شکوه غرق در نور نمایی شگفت انگیز را به وجود می آورد

کاخ موزه قبل از آتش سوزی

گفته می‌شود که رضا شاه در اولین سفر خود به بندر انزلی مجذوب کاخ موزه بندر انزلی شده و خوشتاریا کاخ را به وی هدیه کرده و پس از آن، کاخ میان پشته انزلی تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذشت. متاسفانه این بنا به دلیل سهل انگاری در آتش سوزی سال ۱۳۰۷ کاملا از بین رفت اما پس از یک سال به دستور رضا خان حکم بازسازی کاخ صادر شد و فرآیند در حدود 4 سال بین سالهای 1310 الی 1314 طول کشید و توسط مهندسان و طراحان ایرانی طراحی و ساخته شد و در نهایت پس از تغییر کاربری‌های متعدد به نیروی دریایی واگذار شد و بعد از مرمت های سال های انقلابش به موزه تغییر کاربری داد.

مشخصات کلی کاخ موزه

این کاخ در وسط باغ وسیعی با مساحت حدود 102666 متر مربع و قع شده است و زیر بنای این قصر دو طبقه 1168 میباشد. طبقه همکف این کاخ موزه از قسمت بیرونی تا حدود یک متر برای نما و استحکام دارای شیب ملایمی است. بدنه ساختمان نیز از سنگ بلوک های 25*25*50 سانتی متری و دوجداره ساخته شده و بین جداره ها حدود 10 سانتی متر فاصله وجود دارد.

معماری و بخش‌های کاخ موزه

  • معماری فضای بیرونی

پس از وارد شدن از وردی حیاط کاخ، با محوطه ای با صفا روبه رو میشوید که تعداد بسیار زیادی درختان سرو، نارنج، بوته‌های شمشاد و گل‌های رنگارنگ در دل خود جای داده و چشم هر گردشگری را مجذوب خود میکند. کاخ در وسط این باغ قرار گرفته و زیباترین نمایی که از طبقه دوم کاخ از این باغ به چشم میخورد، نارنجستان آن است که خصوصا در فصل بهار عطر بهار نارنج زیبایی و طراوت محیط را دو چندان میکند.

معماری فضای بیرون کاخ موزه

علاوه بر زیبایی های طبیعی فضای خارجی کاخ هم به تنهایی یک موزه به حساب می آید و تجهیزات نظامی سنگین که مربوط به دوره های تاریخی مختلفی است در جای جای این باغ به چشم میخورد. از جمله آنها میتوان به تانک غنیمتی، سکان کشتی، توپ دریایی تولید کانادا(که در سال 1942 میلادی تولید شده بود)، نفربر چرخدار،توپ که به ناو شکن سال 1903 مربوط میشود، مین های رودخانه ای و دریایی و انواع ابزار کشتیرانی اشاره کرد.

البته نباید فراموش کنیم که در چنین فضایی گرفتن عکس یادگاری چقدر مهم است. به همین منظوز یک عکاسخانه سنتی و یک رستوران با معماری گیلانی وجود دارد که گردشگران میتوانند با لباس‌های محلی به این اماکن بروند و از سوژه های ناب عکاسی در فضای معماری این کاخ کم نظیر بهره مند شوند

  • معماری فضای داخلی

ورودی این کاخ از در پشتی است که رو به آبهای نیلگون دریای کاسپین است. با بالا رفتن چند پله در طرفین کاخ دو در میبینید که سمت راست ورودی و سمت چپ خروجی است. اما اخیرا ورود و خروج از در اصلی کاخ صورت میگیرد.

بخش داخلی کاخ دو طبقه است که با پله های مارپیچ در طرفین به طبقه دوم راه پیدا میکند و معماری آن‌ها بسیار زیبا است و به سبک معماری هخامنشی و سرامیک‌های سه بعدی طرح ایتالیایی ساخته شده‌اند. این کاخ دارای ۱۱ اتاق و یک سالن پذیرایی با چهار سرویس حمام و دستشویی در ساختمان می‌باشد که نمای تمامی بخش‌های آن نمای بسیار خاصی دارند. ستون‌های بلند سفید رنگ، پنجره‌های بزرگ، فرم پله‌ها و دکوراسیون این کاخ مدرن هستند و تمامی آن‌ها دارای جلوه‌ای خاص هستند

هم‌چنین جالب است بدانید که سقف تمامی اتاق‌ها بتن‌آرمه بوده و روی سقف از داخل اتاق‌ها گچ‌بری شده و تعدادی مجسمه کوچک از گچ، بر حاشیه اتصال دیوار-سقف مشاهده می‌گردد. در اتاق‌ها لوسترهای کریستال آویزان است ولی در سرسرا که ارتفاع از کف تا سقف طبقه دوم بیش از ۱۲ متر است، لوستر بزرگ ۶۰ شاخه‌ای کریستال با زنجیری آویزان شده است.

در طبقه پایین این کاخ موزه می‌توان ماکت انواع کشتی، ناوشکن، دوربین یک چشم، قطب‌نما و تمام ادوات مربوط به ناوگان نیروی دریایی را مشاهده کرد. هدیه هندی‌ها به ناصرالدین‌شاه، تمساح بزرگ تاکسیدرمی شده و طرح لباس سرباز هخامنشی را نیز می‌توان در دیگر بخش‌های طبقه پایین این کاخ موزه مشاهده کرد.

میزهای بیلیارد، انواع گلدان چینی و میزهای چوبی متنوع نیز در سرسرای کاخ موزه انزلی قابل مشاهده می‌باشند. همچنین در این طبقه سلاح‌های گرم و سرد تاریخی ایران به چشم می‌آیند. شما می‌توانید انواع سلاح سرد را در اتاق‌های مخصوص مشاهده کنید. این مجموعه بیانگر تاریخ طولانی سلاح های جنگی مختلف از دوران زند و صفویه تا دوران قاجاریه می‌باشد.

بازدید از کاخ موزه انزلی

ساعت بازدید از این کاخ باشکوه در تمامی فصول سال و همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10 شب امکان‌پذیر است. به شما پیشنهاد می‌شود برای بازدید از کاخ موزه رضاشاه انزلی حدود یک ساعت وقت بگذارید تا بتوانید از تمامی بخش‌های دیدنی و جذاب این کاخ بازدید کنید. قیمت بلیط کاخ موزه انزلی هم بسار مقرون به صرفه است و فقط با 4 هزار تومن میتوان از تمام بخش های موزه بازدید کرد

مسیر دسترسی

کاخ موزه انزلی در خیابان تکاوران در مجاورت مصلی قرار دارد و دست رسی به آن از تمام نقاط شهر امکانپذیر و آسان است.

.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید