گردنه حیران آستارا، تجربه عبور از دل ابرها

از آن دست طبیعت‌هایی که قلم پروردگار زیبایی‌ها، برای به تصویر کشیدنش استادانه به کار گرفته شده !

گردنه حیران در جاده زیبای آستارا به اردبیل یکی از بینظیرترین جاذبه‎‌های گردشگری گیلان و شهرستان آستارا می‌باشد که همانند رویا برای عاشقان طبیعت می‌باشد.این گردنه در محل اتصال جلگه گیلان به کوهستان قرار گرفته و در واقع نام حیران از روستایی دقیقا در وسط این گردنه گرفته شده است.

ریشه نام حیران

اگر به ریشه نام حیران نگاهی بیندازیم متوجه اصالت این مرز و بوم که تالش هستند می‌شویم، هیر در زبان تالشی به معنای ابر و مه می‌باشد و هیران به محلی که ابری و مه‌آلود است می‌گویند. این نام از زمان قدیم به منطقه‌ای روستایی گفته می‌شد و بعدها با کشیدن جاده در کنار آن روستا و حفر تونلی در مسیر آن، نام حیران روی جاده و تونل ماند.

طبیعت محصورکننده گردنه حیران

از طبیعت بینظیر منطقه حیران می‌توان در این حد گفت دره‌ای سبز که از یک سمت کوه‌های سرسبز شمال به آن مشرف می‌باشد و از سمتی دیگر مشرف به دره‌ای که رودخانه آستارا، آقچای مرز میان ایران و آذربایجان از میان آن می‌گذرد. حال تصور کنید به این همه زیبایی ابر و مه را هم به عنوان چاشنی اضافه کنید.اینطور بگویم که عبور از این جاده خود به تنهایی یک تفریح جذاب و خاطره‌انگیز محسوب می‌شود.در کنار این طبیعت بکر تفریحاتی برای گردشگران تعبیه شده که در ادامه به معرفی مختصری از هرکدام می‌پردازیم.

با این تفاسیر نیمه اول سال گردنه حیران به منطقه‌ای توریستی و تفریحی پررونق تبدیل شده است و مسافران اینجا را به عنوان یک مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند

تفریحات گردنه حیران

تله کابین حیران

بهترین تفریح و امکاناتی که می‌توانستند در این منطقه قرار دهند همین تله کابین بود که گردشگران در مدت زمان کوتاهی از این همه طبیعت استفاده کنند و با چشم‌های خود زیبایی آن را درک کنند.تله کابین حیران  دارای ۳۰ کابین ۶ نفره معمولی و ۳ کابین ویژه است.البته طول تله‌کابین حیران زیاد نیست اما اختلاف ارتفاع زیاد آن را جذاب کرده است.

سورتمه، زیپ‌لاین و کارتینگ

سورتمه‌ای را تصور کنید که از میان درختان در ارتفاع بالا حرکت می‌کند، تجربه هیجان در این زیبایی بی انتها واقعا تکرار نشدنی‌ست!

زیپ لاین حیران فقط به کسانی پیشنهاد می‌شود که علاقه زیادی به تجربه تفریحات هیجان‌انگیز دارند.تصور کنید از یک کابل آویزان شوید و با سرعت بالا در این منظره هولناک حرکت کنید.

در کنار این تفریحات، کارتینگ حیران را هم برای علاقه‌مندان به رانندگی در جاده‌های پرپیچ و خم تعبیه نموده‌اند.

رستوران و کافه

بعد از یک گشت به یاد ماندنی یک غذای خوشمزه و خوردن چای و دمنوش در کافه و رستوران حیران است که می‌تواند روزمان را تکمیل کند.در این منطقه به همه این‌ها فکر شده و درست در بالایی ترین ایستگاه تله کابین کافه‌ای با چشم‌انداز دره حیران و رستورانی برای پذیرایی از گردشگران با غذاهای خوشمزه تعبیه شده.

جنگل فندقلو

به طور یقین می‌توان جنگل فندقلو و گردنه حیران را به عنوان زوج طبیعت‌گردی معرفی کرد.در واقع نمی‌توان به یکی از این مقاصد سفر کرد و از بازدید آن دیگری چشم‌پوشی کنی. فندقلو نام منطقه‌ای جنگلی مرتعی در کنار گردنه حیران می‌باشد که به خاطر وجود درختان فندق به این نام مشهور شده است. در مقاله راهنمای سفر به جنگل فندقلو به طور مفصل راجع به آن توضیح داده شده که می‌توانید با مطالعه آن از زیبایی‌های این جنگل مطلع شوید.

بهترین زمان سفر به گردنه حیران

به علت کوهستانی بودن این منطقه آب و هوایی سرد بر منطقه غالب است و ممکن است حتی در روزهای تابستانی هم شرایط تغییر کند و سرد و بارانی شود.با این حال بهار و تابستان را به عنوان بهترین فصل سفر به منطقه توریستی حیران به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اقامت در گردنه حیران

از آستارا تا اردبیل حدود 80 کیلومتر فاصله است که به مدت یک ساعت زمان می‌برد. هم میتوان  خانه‌های محلی و ویلا در این ناحیه را برای چند شب اجاره کرد و هم می‌توان به اردبیل رفت و شب را در یکی از هتل های اردبیل گذراند. قیمت هتل های ایرن شهرستان از ۵۷ هزار تومان شروع می‌شود. هتل پارلا هم در گردنه حیران و ابتدای روستای حیران قرار گرفته است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید