گفت و گو با شهرام پوررحمت: مردی که فعل خواستن را به درستی هرچه تمامتر معنا بخشید

گفت و گو با شهرام پوررحمت ، بنیانگذار مجموعه فروشگاههای پوشاک خاطره در دفتر کار او واقع در مجتمع خدماتی، رفاهی خاطره طالب‌آباد بود جاییکه او بهمراه برادر خود که نقش غیرقابل انکاری در توسعه کسب و کار خاطره داشت و پرسنل ستادی‌اش دوشادوش یکدیگر همچون یک خانواده، خاطره را هدایت می‌کنند.
خاطره نامی بزرگ در تهیه و توزیع پوشاک خانواده در گستره جغرافیایی شمال ایران است. نامی که با گذشت بیش از ربع قرن با اقتدار و تلاش خستگی ناپذیر بنیانگذار آن، هم‌اکنون بعنوان بزرگترین توزیع کننده انواع پوشاک خانواده در شمال ایران می درخشد.

تقریبا می شه با اطمینان گفت در هر جمعی نام خاطره به میون می‌یاد بزرگترها شروع می کنن به خاطراتی که از قدیم و اولین فروشگاههای این مجموعه فروشگاهی دارن، شما خودتون جذابترین خاطره‌ای که در تمام این سالها در ذهنتون نقش بسته از زمان آغاز فعالیت مجموعه فروشگاههای خاطره تا به امروز رو بیان بفرمایید.

خاطرات بسیار زیادی در این سالها همراه ما بوده، ولی قشنگترین خاطرات ماندگار در ذهن همه ما، به روزهای افتتاح شعب خاطره برمی‌گرده، به خوبی یادم هست در ایامی که به شدت مشغول دکوراسیون و مرتب‌سازی فضای داخلی فروشگاه چهارراه‌برق بودیم، یکروز عصر که تقریبا کار تجهیز فروشگاه به اتمام رسیده بود وقتی ریموت دربهای فروشگاه رو زدم با صحنه‌ای ماندگار مواجه شدیم و اون استقبال بی‌نظیر و باورنکردنی مردم از افتتاح این شعبه بود، ازدحام آنقدر زیاد بود که در چند دقیقه اول، کل فضای 3 طبقه فروشگاه، پر از جمعیت شد و البته که هم برای ما استقبال شگفت انگیز مردم، به زیبایی خاطره ساز شد و هم به تک تک ما امید داد که تلاشمون رو برای افزایش کیفیت و سرویس‌دهی بهتر برای مشتریان عزیزی که در تمام این سالها همراه ما بودن رو به‌کار ببریم.

از چه سالی مجموعه فروشگاههای خاطره آغاز به کار کرد و متولد شد؟

آغاز راه فعالیت خاطره برمی‌گرده به زمستان سال 1368 از شعبه 18 متری واقع در خیابان گلستان بندرانزلی، به خوبی یادم هست اون زمان که تصمیم گرفتم مغازه‌ای در خیابان گستان بزنم از اونجاییکه بورس بازار انزلی، خیابان سپه بود، همه با ناامیدی می گفتن تو این خیابون این کسب و کار موفق نمی شه ولی ما کارمون رو شروع کردیم و به لطف خدا تا امروز هم با جدیدت ادامه دادیم.

عکس از دومین همایش خانواده بزرگ خاطره

 تا به حال موفق به افتتاح چند شعبه و در چه شهرهایی شدید؟

شروع به کار فروشگاه پوشاک خاطره از شهر بندرانزلی بود و چند سال بعد با بزرگتر کردن فضای این فروشگاه اون رو به 160 متر رسوندیم و پس از استقبال مردم، فروشگاه شعبه چهارراه برق رو در سال 1386 در بندرانزلی که شامل 3 طبقه و فروش اختصاصی پوشاک خانواده بصورت مجزا در هر طبقه هست رو افتتاح کردیم. سال 89 تصمیم گرفته شد بدلیل حضور انبوه مسافران در منطقه توریستی طالب‌آباد در فضایی به وسعت 1000 مترمربع اولین شعبه خاطره در خارج از شهر انزلی افتتاح شود. در همان سالها بود که کمبود فروشگاه اختصاصی پوشاک رسمی آقایان در انزلی کاملا مشهود بود، از اینرو تصمیم گرفتیم شعبه مطهری رو از سال 91 تخصیص بدیم به فروش پوشاک رسمی آقایان.
همواره از ابتدای آغاز به کار مجموعه فروشگاههای خاطره تاسیس شعب در دیگر شهرهای ایران یکی از آرزوهای من بود و در سال 92 یکی از بزرگترین آرزوهای من که افتتاح شعبه فروش لباس رسمی آقایان در شهر تنکابن بود، تحقق پیدا کرد بعد از این شعبه تونستیم در شهر تنکابن و رشت هم در سال 93 حضور پیدا کنیم و پس از استقبال از شعبه تنکابن تصمیم گرفتیم که فضای شعبه رو افزایش بدیم و از سال 94 تا کنون، شعبه اسلام آباد تنکابن در خدمت مردم عزیز این خطه است.
رشد بسیار زیاد منطقه تجاری آزاد انزلی در سالهای اخیر باعث شد در این مجموعه نیز حضور داشته باشیم و از سال 94 اولین شعبه خاطره در طبقه دوم مجتمع تجاری ونوس آغاز به کار کرد و پس از آن دومین شعبه در مجتمع تجاری ستاره شمال و در فضایی 1000 متری تجهیز شد و در پی آن توسعه فضای فروشگاهی شعبه خاطره در ونوس و کسب عنوان بزرگترین فروشگاه پوشاک خانواده در منطقه آزاد انزلی در سال 96 رو تماما می شه تاریخچه سی ساله مجموعه فروشگاههای خاطره دونست.

 

دوام 30 سال بعنوان یک بنگاه اقتصادی مستقل و خصوصی کاری بسیار دشوار است، عامل این بقا و موفقیت خودتون رو دراین سالها، چی می دونید؟

واقعیتش اینه که استفاده از نیروی انسانی متعهد، دلسوز و همراه از جمله مواردیست که بی شک در تمام این سالها ما رو برای رسیدن به اهدافمون کمک کرده و همچنین نقش برادرم سیروس‌پوررحمت بعنوان کسی که با علاقه و پشتکار با ورودش به خاطره سیستم، نرم‌افزار و اتوماسیون رو وارد گردش کار ما کرد و در واقع خاطره رو از فضای سنتی خود به دنیای مدرن کشوند، غیر قابل انکاره و بی‌شک اگه جدیت ایشون برای راه‌اندازی سیستم مکانیزه و چیدمان درست پیش گرفته از سالها پیش نبود، ما در حال حاضر نمی تونستیم با این تعداد شعبه و به راحتی کار خودمون رو پیش ببریم.
و همینطور بد نیست اشاره کنم به این نکته که وقتی به سی سال گذشته من و برادم نگاه کنیم متوجه می‌شیم در طول این سی سال تمام زندگی و تفریح ما در کارمون خلاصه می شد و این جدیت، توجه و تمرکزمون به کار هم، قطعا یکی دیگه از دلایل ماندگاری خاطره در تمام این سالهاست.

شهرام پوررحمت

آیا تابحال به فکر افتتاح شعبه در استانهای دیگر ایران نظیر تهران، اصفهان و … بوده اید؟

تاسیس شعبه در شهرهایی مثل تهران، اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ ایران مستلزم تاسیس دفتر مرکزی توزیع کالا در پایتخت است و می دونید حضور در تهران هم شرایط و پیچیدگی‌های خودش رو داره و ما در حال حاضر تمام توان خودمون رو برای تولید پوشاک با برندهای اختصاصی خودمون در آینده‌ای نزدیک گذاشتیم و به زودی با اخبار جدیدی در زمینه تولید پوشاک اختصاصی خاطره در خدمت مشتریان عزیزمون خواهیم بود.

 آیا حضور خاطره در منطقه آزاد انزلی را می‌توان نقطه عطف فعالیت فروشگاههای خاطره دونست، نظر شما چیست؟

حضور در منطقه آزاد و واردات با شرایط ویژه از این حیث که این قدرت و امکان رو به ما داده تا از دیگر کشورها به نسبت سلیقه، سایز، رنگ و پوشش موردپسند و مقبول ایرانی‌ها، پوشاک سفارش بدیم، حائز اهمیت هست و به همین دلیل با استقبال خوبی هم از سمت مشتریان مواجه شده ایم.

مجموعه فروشگاههای پوشاک خاطره دارنده گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 می باشد، چه چیز باعث شد این مجموعه فروشگاهی رو مقید به اخذ این گواهینامه بین المللی بکنه؟

همونطور که اشاره کردم حضور برادر من با ذهن خلاق، منظم و سیستمی که داشتن، باعث شد ما از سالها پیش که هنوز بسیاری از سازمانها و شرکتها با مفاهیم سیستم مدیریت کیفیت آشنا نبودن، بتونیم به بهترین شکل از این ابزار برای بهبود روند کاری سازمان بهره بگیریم چه به لحاظ درون سازمانی و چه به لحاظ رفتار با مشتریان و … و در حال حاضر هم آنچه که ما هستیم و باعث بقا و رشدمون شده استفاده از این ابزار بین‌المللی به شکلی درست و حساب شده است.

حتی با یکبار حضور در هرکدام از شعب فروشگاههای خاطره به راحتی می توان از تعامل صحیح رفتار پرسنل با مشتریان به این نکته پی برد که آموزش در مجموعه تحت مدیریت شما از جایگاه بالایی برخوردار است، آیا این موضوع رو تایید می کنید؟

تایید شما هم به‌عنوان یکی از مراجعه کنندگان به شعب خاطره، حس بسیار خوبی به ما داد و از این بابت از شما ممنونم، بله حقیقتش اینه که ما در مجموعه فروشگاههای خاطره، آموزش و نقش پررنگش رو در نحوه مطلوب ارائه خدمات به مشتریان بسیار حائز اهمیت می‌بینیم و آموزش رو در تمام این سالها از رده مدیران تا تمام پستهای سازمانی تعمیم دادیم و نتیجش هم این هست که شما امروز می بینید. البته از دید بنده هنوز هم راه بسیاری تا رسیدن به نقطه ایده‌آل در این حوزه داریم که انشالا با همین دیدگاه و همت تمامی پرسنل به آن جایگاه دست خواهیم یافت.

 مجموعه فروشگاههای خاطره موفق به کسب عنوان کارآفرین نمونه استان در سال 1396شد، آنچه که باعث شد خاطره در جمع کارآفرینان برتر استان قرار بگیره، چیست؟ و مجموعه شما چقدر برای حفظ این عنوان در سالهای آتی تلاش می کنه؟

توسعه و بزرگ شدن، سنگینی مسوولیت رو بر دوش انسانها بیشتر می کنه، همین که مسوول هستی برای آنچه که تاکنون به دست آمده و آنچه که باید در آینده به دست بیاد تلاش کنی و به نقاط تعریف شده مطلوب دست پیدا کنی، تماما احساس مسوولیته که سختی راه رو هموار می کنه و امید به آینده رو نوید می‌ده. اینکه در راهی که قرار گرفتیم با همت و پشتکار پرسنل ارزشمندمون تونستیم بهش دست پیدا کنیم و همین عزممون رو جزم می کنه برای تلاش بیشتر و آینده‌ای پربارتر و انشالا ایجاد اشتغال بیشتر.

در پایان نکته ای مانده است که بخواهید اضافه کنید؟

از تمام پرسنل قدیم و جدید که دوشادوش ما در تمام این سالها در رسیدن به اهدافمون همراهمون بودن و ما هم با امید به اونها پیش رفتیم ممنونم و همچنین به شما و رسانه پربارتون که شروعی پرقدرت از شهر زیبای انزلی داشته، خداقوت گفته و تشکر می‌کنم.

 

متن دیدگاه‌ها

 • hamedes
  9 مرداد 1397 در 3:05 ب.ظ

  موفق باشید و همواره بدرخشید

 • سورنا
  9 مرداد 1397 در 3:10 ب.ظ

  ما از بچه گي تا بحال برادران پوررحمت رو در حال تلاش و كوشش ديديم و الان هم دارن نتيجش رو مي بينن… خوشحاليم يه همچين الگوهايي شهرمون داره… و خيلي از آشناهامون در مجموعه شما شاغل هستن و يا بودن… موفق باشين

 • نوری
  9 مرداد 1400 در 6:13 ب.ظ

  متاسفانه خبر بدی برای همشهریان و خوانندگان مطلب دارم. باخبر شدیم دوست و همکار عزیز، برادر و یار شفیق ما جناب آقای شهرام پور رحمت در ترکیه مبتلا به کرونا شدند و دارفانی رو وداع گفتند.
  این خبر آب یخی بود بر جان ما. بینهایت تاصف خوردیم و چندروزه داغون هستیم. ازدست دادن این مرد بزرگ و خیر، این کارآفرین برتر و نمونه، درد بزرگیست.

  لطفا برای شادی روحشان و تسلی خاطر بازماندگان فاتحه‌ای بخوانید.

یک نظر ارسال کنید