ییلاق اسبه هونی: دروازه جهنم شرجی تا بهشت رویایی

برای فرار از تابستان های گرم منطقه خود سوار ماشین شوید و دل به جاده بزنید. مسیر خود را به یکی از زیباترین جاده های شمال ایران، یعنی اسالم به خلخال کج کنید. در اولین روستای این مسیر خود را در بهشت موعود خواهید یافت. ییلاق اسبه هونی در دهستان خرجگیل در بخش اسالم شهرستان تالش یکی از زیباترین ییلاق های گیلان است.

تالش کجاست؟

تالش از سمت شمال به جمهوری آذربایجان، از شرق به دریای خزر و از غرب به استان اردبیل می رسد. این شهر دارای یکی از زیباترین جاده های کوهستانی ایران، اسالم به خلخال، است که البته از خطرناک ترین آنها نیز به شمار می رود. سفر در این جاده رویایی با عبور از منظره های بی نظیر و هم آغوشی مه و ابر همراه است. این جاده زیبا از اسالم شروع می شود و در طول مسیر از جنگل های خرجگیل، ییلاق اسبه هونی و چهارسو، متش و کرمون می گذرد و در پایان به گردنه زیبای الماس می رسد. در طول این مسیر گله های اسب را می توانید در جنگل ها و مراتع ببینید که در حال چرا هستند. این تنها یکی از زیبایی های بکر این جاده رویایی است. هر چقدر این جاده خطرناک است، به همان مقدار همانند بهشتی زیباست. چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی در دامنه کوه، حرکت مه روی جاده و پوشش جنگلی در اطراف جاده تنها گوشه ای از تصویر نقش بسته روی این تابلوی هزار رنگ است.

هر جا خسته شدید، برای صرف یک لیوان چای مطبوع یا کبابی خوشمزه در یکی از رستوران های اطراف جاده توقف کنید. زمانی که مسیر جاده در دل جنگل انبوه تمام شود، به اولین روستا در این ییلاق خواهید رسید: روستای اسبه هونی.

ییلاق اسبه هونی کجاست؟

ییلاق اسبه هونی در فاصله 47 کیلومتری تالش واقع شده است. این ییلاق در ارتفاع 1200 تا 1500 متری ارتفاعات اسالم تالش قرار گرفته است، بنابراین باید انتظار داشته باشید که مه، ابر و نسیم خنک از شما استقبال کنند. ییلاق اسبه هونی محل توقف مسافران جاده اسالم به خلخال برای صرف غذا و استراحت به شمار می رود. در بالا دست این روستا نیز چشمه ای با آب زلال و گوارا وجود دارد که می توانید برای نوشیدن آب به کنار چشمه رفته و آبی هم به دست و صورت بزنید.

این منطقه از اقلیم مرطوب برخوردار است و در ارتفاعات به نیمه مرطوب و سرد تبدیل می شود. اسبه هونی از شمال به مراتع و کوهستان از شرق به ورگه دره، از جنوب لرزره و از غرب به منطقه متش می رسد. معیشت مردمان این روستا بر پایه دامپروری است و در مناطق محدودی به کشاورزی مشغول هستند. اگر به مصرف محصولات بومی علاقه دارید، این منطقه یکی از مکان های ایده آل برای تهیه مواد غذایی دامی و محصولات محلی است. از دشت های پر از گل این ییلاق عسل خوشمزه ای تهیه می شود که مشتاقان زیادی دارد.

تفریحات ییلاق اسبه هونی:

این منطقه به زیبایی و طبیعت بکر مشهور است. ارتفاعات منطقه مکان خوبی برای پیاده روی و عکس گرفتن است. تماشای طبیعت ییلاق، چراگاه های اطراف روستا و کوچ عشایر منظره بی نظیری را شکل داده است که می تواند زیباترین عکس ها را در آلبوم خاطرات شما ثبت کنند.

ییلاق اسبه هونی به داشتن بهترین غذاخوری ها مشهور است. این ییلاق محل توقف مسافران برای صرف غذا به خصوص کباب گوسفندی است. کبابی های این منطقه در کنار جاده یک شکم چرانی واقعی را برای شما رقم می زنند.

 

اقامت:

پیش از زدن به دل جاده از رزرو جا و مکان خواب خود اطمینان حاصل کنید. عاشقان زیادی در فصل تابستان به این بهشت زیبا سر می زنند و اتاق خالی به سختی پیدا می شود. بنابراین بهتر است پیش از آنکه به مقصد برسید جایی را برای خود رزرو کنید. در این ییلاق به دنبال هتل های چند ستاره و مجلل نباشید، هر چه هست خانه ها و اتاق های باصفای روستاییان است که با مهمان نوازی از شما پذیرایی می کنند. اکثر خانه های این منطقه از جنس چوب ساخته شده اند و شب ها و صبح ها هوای خنک همراه با مه را در ییلاق اسبه هونی تجربه خواهید کرد که با صبحانه ای از سرشیر و عسل محلی این تجربه تکمیل می شود. اکثر خانه های چوبی این روستا فاقد آب و برق هستند و برای تامین آب باید از لوله کشی بیرون از منزل استفاده کنید. برای روشنایی شب و گرمایش نیز اغلب از چراغ گردسوز، بخاری نفتی یا فانوس بهره می برند. در ییلاق اسبه هونی زیبایی طبیعت، حضور عشایر و دام ها با خانه های چوبی ساده در جنگل هر کمبودی را جبران می کند.

اگر به شب مانی در طبیعت علاقه دارید، ییلاق اسبه هونی همان جایی است که آرزویش را داشته اید. محل های مناسب کمپینگ زیادی در مناطق روستایی و عشایرنشین این منطقه وجود دارد. ییلاق اسبه هونی همانند دروازه جهنم به بهشت شما را از شرجی 40 درجه تابستان های اسالم به دمای یکی دو درجه بالای صفر بالای گردنه می رساند. بنابراین، فراموش نکنید که آب و هوای ییلاق حتی در روزهای گرم تابستان نیز خنک و حتی سرد است. برای مواقع ضروری لباس گرم به همراه داشته باشید.

بهترین زمان بازدید از ییلاق اسبه هونی:

بهترین فصل سفر به این ییلاق بهار و تابستان تا اواسط پاییز است. زدن به دل این جاده به معنی وارد شدن به دنیای دیگری است. به محض اینکه به دل جاده بزنید هر لحظه باید منتظر یک تصویر متفاوت باشید. گاهی در طول مسیر باران مهمان جاده می شود و گاه مه حجابش را روی آن پهن می کند. گاه نسیم خنکی داغی آفتاب تابستان را از تن خسته جاده می گیرد و زمانی درختان چنان یکدیگر را از دو سوی جاده در آغوش می کشند که انگار وارد تونلی مرموز شده اید. در این ییلاق زیبا خستگی در حین رانندگی اصلا معنی ندارد.

به دلیل شرایط جاده و بارش برف، بهتر است از سفر در این جاده در زمستان خودداری کنید یا تجهیزات لازم و کافی را به همراه داشته باشید.

مسیر دسترسی:

از سمت گیلان به سمت اسالم در شهر تالش بروید. اولین روستا در مسیر جاده اسالم به خلخال روستای اسبه هونی است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید