ییلاق لیلا کوه: دعوت به صرف یک جرعه چای در جنگل

ییلاق لیلا کوه در جنوب غربی شهر لنگرود در استان گیلان قرار دارد. این جاده کوهستانی زیبا یکی از مقاصد گردشگری شمال کشور است که به قلیان سرای گیلان مشهور شده است. بوی جنگل و ییلاق، بوی باران، بوی چای و شالی، قدم زدن در ارتفاعات و مزارع سرسبز همیشه از تجربه های لذت بخشی است که خاطره های خوش رقم می زند.

وجه تسمیه ییلاق لیلا کوه:

در زبان محلی، به خصوص در بین افراد مسن گیلکی، به این مکان لیله کوه یا لیلی کو گفته می شود. برخی نیز معتقدند نام این منطقه از «لیاشاه» گرفته شده است که به معنی شاه دختر است. عده ای نیز معتقدند لیاشاه دختر یکی از پادشاهان باستانی در شرق گیلان بوده است که در جنگ با اعراب از خود دلاوری های زیادی نشان داده و نامش در کتب تاریخی ثبت شده است.

این ییلاق، کوهی زیبا در جنوب غربی شهر لنگرود است که جاده ای اختصاصی به آن منتهی می شود. قدم گذاشتن در این راه مساوی است با طی مسیری در دل باغات و مزارع چای و کوه های پوشیده از درخت که به بهشتی بکر در ارتفاعات ختم می شود.

ییلاق لیلا کوه به داشتن قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد مشهور است که در آنها عطر و طعم خوش چای کشت شده در همین منطقه شما را جادو می کنند. بالاتر از قهوه خانه ها و در ارتفاعات اصلی کوه چند غرفه برای پذیرایی و استراحت گردشگران توسط مردم بومی ساخته شده است.

در سفر به ییلاق لیلا کوه از خرید نان محلی، محصولات طبیعی و میوه های کشت شده در این منطقه غافل نشوید.

بهترین فصل بازدید:

در تمام فصول می توانید به لیلا کوه بروید و از زیبایی های منطقه لذت ببرید. با این حال، بارش های پاییز و زمستان، جاده و مسیر کوهستانی رسیدن به آن را در وضعیت نامناسب و خطرناکی قرار می دهد. بهتر است یکی از روزهای سبز و آفتابی فصل بهار یا تابستان را برای اتراق در طبیعت لیلا کوه انتخاب کنید.

توصیه گردشگری:

هر چند ییلاق لیلا کوه به داشتن قلیان سراهای متعدد مشهور است، ما شما را به صرف یک لیوان چای در طبیعت زیبای این منطقه و تماشای افق پهناور دریای خزر دعوت می کنیم.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به ییلاق لیلا کوه مسیرهای فرعی زیادی وجود دارد که اغلب آنها به دوراهی های متعدد می رسد و ممکن است افراد ناآشنا در آنها گم شوند. بهترین و سر راست ترین مسیر از شهر لنگرود آغاز می شود. از آنجا به سمت میدان فرمانداری برانید. از میدان فرمانداری یا میدان لیلاکوه باید یک جاده آسفالته 3 کیلومتری را بپیمایید و از روستاهای پرشکوه و کومله عبور کنید. پس از عبور از این دو روستا، باید یک جاده خاکی را پشت سر بگذارید که در اطرافش منظره یک مزرعه بزرگ چای را می بینید.

مسیر دوم برای رسیدن به لیلاکوه پیمودن مسیر پیاده روی عطاکوه یا قله دکل است. این قله به دلیل وجود دکل مخابراتی بدین نام شهره شده است و با یک پیاده روی یک ساعته در آن می توانید خود را به این ییلاق برسانید. قله عطاکوه مرتفع ترین قله شهر لنگرود است و 700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. توصیه می کنیم کمی خستگی را برای لذت بردن از باغ ها و مراتع به جان بخرید و اجازه دهید نور خورشید از لابه لای شاخ و برگ درختان صورتتان را نوازش کند. این پیاده روی لذت بخش در میان جنگل با جلوه گری پهنه آبی خزر در دوردست تکمیل می شود. در طول مسیر ممکن است با صدای پرندگان و شر شر آب غافل گیر شوید. در قسمت هایی از این ییلاق چشمه هایی جاری است، اما بسیاری از آنها دائمی نیستند و به صورت فصلی جاری می شوند.

اگر قصد دارید از دیگر مسیرهای فرعی به این منطقه بروید، بهتر است از یک بلد راه کمک بگیرید. صبح زود را برای حرکت در مسیر انتخاب کنید، تا در صورتی که مسیر را گم کردید، برای بیرون آمدن از جنگل و دوری از خطرات شب مانی در طبیعت زمان کافی داشته باشید.

به دلیل وجود دکل مخابراتی، در بیشتر نقاط ییلاق لیلاکوه پوشش شبکه وجود دارد.

 

دیدنی های نزدیک به ییلاق لیلا کوه:

علی آباد، ملاط و کومله از نقاط دیدنی در نزدیکی این ییلاق هستند. آن طرف لیلا کوه، منطقه اطاق ور نیز دارای جاذبه های طبیعی زیادی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

جاده ملاط همیشه مملو از عطر نان محلی و عطر پرتقال است. در جای جای این جاده بساط چای و هیزم در آلاچیق های چوبی گسترده است و آبی آسمانش مزین به گردی نارنجی رنگ پرتقال هاست. بقعه ملاط در این روستا مدفن 13 تن از سادات کیایی است و نقوش مذهبی نقش بسته بر دیوارهای آن از بهترین نگاره های دیواری گیلان به شمار می رود.

شهر کومله در کوهی در نزدیکی لنگرود قرار دارد و یکی از جاده های آن به ییلاق لیلا کوه می رسد. مشهورترین محصول این شهر نوعی بستنی خاص است که از شیر و عسل محلی تهیه می شود و توصیه می کنیم چشیدن آن را اصلا از دست ندهید.

شهر لنگرود:

لنگرود از شهرهای زیبای استان گیلان است که در فاصله 60 کیلومتری گیلان واقع شده است. این شهر بر روی جلگه ای سرسبز قرار دارد و فاصله آن از دریا حدود 10 کیلومتر است. قسمت های جنوبی آن با کوهپایه های جنگلی پوشیده شده است.

شهر لنگرود دارای قدمت تاریخی بلندی است و نام آن حدود 900 سال پیش در کتب تاریخی آمده است. مردمان آن به پیشه کشت انواع برنج، چای و صیفی جات مشغول هستند و صید ماهی نیز در آن رواج دارد. بازار هفتگی آن در روزهای شنبه و چهارشنبه مورد استقبال مردم و گردشگران است.

خانه منجم باشی، پل خشتی لنگرود، ساحل چمخاله، کوهپایه جنگلی خرما، مسجد جامع لنگرود برخی از دیدنی های این شهر هستند.

ییلاق لیلا کوه جاده ای است که با مناظر بی بدیل و نمایش بخش بزرگی از پهنه آبی دریا در افق دل و هوش از سر شما می برد. برای ساعتی خلوت با طبیعت و نزدیکی با زیبایی های جنگل گردش در این منطقه زیبا را از دست ندهید.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید